REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać finansowanie pomostowe przy inwestycjach miejskich

Arkadiusz Rodak

REKLAMA

Czy unijne projekty mogą otrzymać finansowanie pomostowe tylko z banku? Czy kredyt bankowy jest dogodnym źródłem sfinansowania realizacji projektu inwestycyjnego? Jak można otrzymać wsparcie kredytowe?
Wśród czterech przedsięwzięć wykonanych dotąd w Legnicy z udziałem funduszy strukturalnych realizację dwóch wsparto zaciągniętym w 2005 roku kredytem bankowym: budowę ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej oraz modernizację ulicy Najświętszej Marii Panny. Po obligatoryjnym uzyskaniu pozytywnej opinii regionalnej izby obrachunkowej prezydent wystąpił do Rady Miejskiej o zgodę na sięgnięcie po kredyt inwestycyjny i otrzymał ją w formie stosownej uchwały. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przeprowadzono procedury przetargu nieograniczonego na wyłonienie banku, który na najlepszych warunkach udzieli miastu kredytu na realizację zadań inwestycyjnych. Specyfikacja zamówienia wskazywała cele, na które środki kredytowe będą przeznaczone. Zarówno kredyt bankowy, jak i pożyczki uzyskiwane w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska przewidziane były w planie budżetowym roku 2005.

Należy podkreślić, że dotacje unijne wpływają na konto gminy niejako po fakcie, stanowiąc właściwie refundację kosztów wcześniej już poniesionych podczas realizacji inwestycji. W praktyce oznacza to: zaangażuj najpierw własne, nawet pożyczone pieniądze, byś mógł skutecznie uzyskać wsparcie unijnego funduszu strukturalnego.

I tak np. realizacja obwodnicy zachodniej Legnicy rozpoczęła się jeszcze przed unijną akcesją (w 2000 roku). Arteria była podzielona na cztery etapy.

Na tę część budowy obwodnicy uzyskano unijne dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport (SPOT). Ogólny koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 31,8 mln zł. Dotacje pozyskane wcześniej z budżetu państwa oraz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyniosły blisko 13 mln zł. Udział własny gminy to ostatecznie tylko 1,1 mln zł. Środki unijne przeznaczone na ten cel wyniosły ponad 17,7 mln zł.

Ogólne, kilkuletnie nakłady na całą obwodnicę szacuje się na ok. 100 mln zł. Zrealizowana została nie tylko dzięki środkom finansowym pochodzącym z kredytów bankowych, zaciągniętych przez gminę w wysokości ponad 45 mln zł, ale także znaczącemu dofinansowaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w wysokości prawie 19 mln zł oraz budżetu państwa i wojewody dolnośląskiego w wysokości ponad 17 mln zł. Wsparcia finansowego udzieliły też Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drugą legnicką inwestycją z unijnym wsparciem, na której realizację miasto wykorzystywało kredyt bankowy, była zakończona w 2006 roku modernizacja ulicy Najświętszej Marii Panny. Jej koszt całkowity wyniósł blisko 6 mln zł. Udział UE opiewa na ponad 4,1 mln zł (72 proc.). Reszta to środki własne gminy (ponad 1 mln zł, czyli 19 proc.), uzupełnione dotacją z budżetu państwa (ponad 0,5 mln zł, czyli 9 proc.).


ARKADIUSZ RODAK

rzecznik prezydenta miasta Legnica

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA