REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie przeprowadzić program rewitalizacji starówki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AO

REKLAMA

Dlaczego starówka Sandomierza została wpisana do programu rewitalizacji? Jakie główne założenia i cele przewiduje miejscowy program rewitalizacji? Dlaczego miasto stara się o pomoc z unijnych programów pomocowych?

JERZY BOROWSKI

burmistrz Sandomierza


Wpisany w całości do rejestru zabytków zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta, ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, jest uznawany za największy skarb Sandomierza. Dlatego też sandomierskie stare miasto w całości wpisane zostało do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Na obszarze tym występuje wyjątkowo duża koncentracja problemów natury społecznej i infrastrukturalnej. Najpoważniejszym jednak problemem jest osuwanie się Wzgórza Staromiejskiego. Szczególne warunki hydrogeologiczne: nieszczelna sieć wodno-kanalizacyjna i ciepłownicza, a także niekontrolowany spływ wód deszczowych, stanowią poważne zagrożenie dla zabytkowych obiektów i dla całej skarpy, na której one się znajdują.

Ze względu na te zagrożenia istnieje pilna konieczność wymiany całej infrastruktury podziemnej na nową, elastyczną (odporną na uszkodzenia spowodowane ruchami geologicznymi). Pociągnie to za sobą konieczność wymiany zniszczonych nawierzchni i zastosowania nowych, bardziej estetycznych rozwiązań małej architektury i zieleni. Szczególnie ta ostatnia, w połączeniu z nowym, stylowym oświetleniem i iluminacją wybranych obiektów, powinna wpłynąć na zdecydowaną poprawę wizerunku starówki. Ponieważ ze względu na zagrożenia zaistniała konieczność niemal całkowitego ograniczenia ruchu kołowego w obrębie starego miasta, spowodowało to nasilenie problemów komunikacyjnych. Uwypukliło też niedostatek miejsc parkingowych.

Projekt przewiduje również budowę nowoczesnych parkingów z infrastrukturą towarzyszącą. Dalsze etapy realizacji projektu obejmować będą promocję przedsiębiorczości poprzez zwiększanie możliwości prowadzenia i rozszerzania działalności gospodarczej w branżach związanych z turystyką i kulturą. Będzie prowadzona stopniowa dekomunalizacja i sprzedaż miejskich kamienic z przeznaczeniem na lokale gastronomiczne i infrastrukturę noclegową. Miasto będzie prowadzić intensywną promocję. Uzupełnieniem tych działań będą projekty szkoleniowe i marketingowe, realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sami, dysponując około dziesięcioma milionami złotych rocznie na inwestycje, nigdy nie bylibyśmy w stanie podołać ogromnym kosztom związanym z tą inwestycją (wartość całego projektu to 25 milionów euro).

Gminy bez zabytków mogą spokojnie swoje pieniądze przeznaczyć na inne cele: remonty dróg, budowę przedszkoli i modernizację szkół.

Rewitalizacja Starego Miasta w Sandomierzu ujęta była pierwotnie w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym RPO Województwa Świętokrzyskiego, a do jej umieszczenia na liście projektów kluczowych PO Infrastruktura i Środowisko bez wątpienia przyczynił się zarząd województwa.

Do stworzenia dobrego programu rewitalizacji najważniejsza jest świadomość konieczności jego opracowania. Określenia celu, jaki chcemy osiągnąć, i zaplanowania działań, często na wiele lat do przodu. Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, co jest największym potencjałem regionu czy miasta, i skupienie się na jego wzmacnianiu.

AO

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA