REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie przeprowadzić program rewitalizacji starówki

AO

REKLAMA

Dlaczego starówka Sandomierza została wpisana do programu rewitalizacji? Jakie główne założenia i cele przewiduje miejscowy program rewitalizacji? Dlaczego miasto stara się o pomoc z unijnych programów pomocowych?

JERZY BOROWSKI

burmistrz Sandomierza


Wpisany w całości do rejestru zabytków zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta, ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, jest uznawany za największy skarb Sandomierza. Dlatego też sandomierskie stare miasto w całości wpisane zostało do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Na obszarze tym występuje wyjątkowo duża koncentracja problemów natury społecznej i infrastrukturalnej. Najpoważniejszym jednak problemem jest osuwanie się Wzgórza Staromiejskiego. Szczególne warunki hydrogeologiczne: nieszczelna sieć wodno-kanalizacyjna i ciepłownicza, a także niekontrolowany spływ wód deszczowych, stanowią poważne zagrożenie dla zabytkowych obiektów i dla całej skarpy, na której one się znajdują.

Ze względu na te zagrożenia istnieje pilna konieczność wymiany całej infrastruktury podziemnej na nową, elastyczną (odporną na uszkodzenia spowodowane ruchami geologicznymi). Pociągnie to za sobą konieczność wymiany zniszczonych nawierzchni i zastosowania nowych, bardziej estetycznych rozwiązań małej architektury i zieleni. Szczególnie ta ostatnia, w połączeniu z nowym, stylowym oświetleniem i iluminacją wybranych obiektów, powinna wpłynąć na zdecydowaną poprawę wizerunku starówki. Ponieważ ze względu na zagrożenia zaistniała konieczność niemal całkowitego ograniczenia ruchu kołowego w obrębie starego miasta, spowodowało to nasilenie problemów komunikacyjnych. Uwypukliło też niedostatek miejsc parkingowych.

Projekt przewiduje również budowę nowoczesnych parkingów z infrastrukturą towarzyszącą. Dalsze etapy realizacji projektu obejmować będą promocję przedsiębiorczości poprzez zwiększanie możliwości prowadzenia i rozszerzania działalności gospodarczej w branżach związanych z turystyką i kulturą. Będzie prowadzona stopniowa dekomunalizacja i sprzedaż miejskich kamienic z przeznaczeniem na lokale gastronomiczne i infrastrukturę noclegową. Miasto będzie prowadzić intensywną promocję. Uzupełnieniem tych działań będą projekty szkoleniowe i marketingowe, realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sami, dysponując około dziesięcioma milionami złotych rocznie na inwestycje, nigdy nie bylibyśmy w stanie podołać ogromnym kosztom związanym z tą inwestycją (wartość całego projektu to 25 milionów euro).

Gminy bez zabytków mogą spokojnie swoje pieniądze przeznaczyć na inne cele: remonty dróg, budowę przedszkoli i modernizację szkół.

Rewitalizacja Starego Miasta w Sandomierzu ujęta była pierwotnie w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym RPO Województwa Świętokrzyskiego, a do jej umieszczenia na liście projektów kluczowych PO Infrastruktura i Środowisko bez wątpienia przyczynił się zarząd województwa.

Do stworzenia dobrego programu rewitalizacji najważniejsza jest świadomość konieczności jego opracowania. Określenia celu, jaki chcemy osiągnąć, i zaplanowania działań, często na wiele lat do przodu. Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, co jest największym potencjałem regionu czy miasta, i skupienie się na jego wzmacnianiu.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  REKLAMA

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  REKLAMA

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA