REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie monitoringu

Jolanta Góra

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 21 września samorządy mogą składać do właściwych kuratoriów oświaty wnioski o dofinansowanie zakupu systemu do monitoringu w placówkach oświatowych. Muszą one zawierać m.in. zwięzły opis najczęściej występujących zagrożeń w szkole. Kamery natomiast muszą spełniać odpowiednie normy.

Organy prowadzące szkoły, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie monitoringu w liczących nie mniej niż 200 uczniów lub wychowanków:

-publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych dla dzieci i młodzieży oraz zespołach tych szkół,

-szkołach rolniczych, leśnych oraz szkołach i placówkach artystycznych.

Bez względu na liczbę uczniów o dofinansowanie monitoringu mogą ubiegać się publiczne: młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i wychowawcze, bursy i szkoły przy zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Wysokość dotacji

Bezpośrednio do wojewody albo kuratorium oświaty wnioski o dotacje na system monitoringu w szkołach składają organy prowadzące szkoły, czyli np. jednostki samorządu terytorialnego. Są to jednak wnioski zbiorcze, przygotowane na podstawie wniosków indywidualnych, złożonych przez poszczególne szkoły. Wojewoda może przyznać dotację w wysokości do 80 proc. kosztów zakupu i instalacji zestawów do monitoringu w wersji standardowej lub z dodatkowym wyposażeniem oraz do 90 proc. kosztów modernizacji lub rozszerzenia działających w szkołach i placówkach urządzeń (patrz ramka). Nie określono, ile może maksymalnie kosztować zestaw. Rząd oszacował, że standardowy zestaw złożony z dwóch kamer, kolorowego monitora oraz urządzenia dodatkowego niezbędnego do jego zainstalowania kosztuje ok. 8 tys. zł.

Przekazanie dotacji

Powołany przez wojewodę zespół ocenia wnioski do 6 października. Samorządy, które dostały dotację, powinny ją otrzymać na swoje konto do 15 października. Przy wydawaniu dotacji, a zatem zakupie i instalacji zestawów do monitoringu organy prowadzące muszą stosować przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 ze zm.). Należy jednak pamiętać, że od ostatniej nowelizacji ustawy nie stosuje się jej do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 tys. euro. Podany w rozporządzeniu przelicznik wynosi 4,387 zł. Oznacza to, że organ prowadzący zamawiający zestawy o wartości mniejszej niż 61 418 zł nie muszą ogłaszać przetargów. Grzegorz Herc z Kancelarii Prawnej-Grzegorz Herc, ekspert od zamówień publicznych, uważa, że problem w terminowym rozliczeniu dotacji mogą mieć tylko duże aglomeracje. Organy prowadzące szkoły muszą bowiem przygotować sprawozdanie finansowe do 15 grudnia.

Wnioski

Placówki powinny 14 września złożyć do organu prowadzącego wniosek o zakup i instalację, zestawu do monitoringu lub modernizację lub rozszerzenie działającego już systemu. W praktyce jednak szkoły mogą składać wnioski nawet do 21 września, pod warunkiem że organ prowadzący zdąży je uwzględnić we wniosku zbiorczym.

Na podstawie indywidualnych wniosków szkół, organ prowadzący opracowuje wniosek zbiorczy. W przypadku małych gmin praktycznie może to być ten sam wniosek. Nie trzeba do niego dołączać tylko opinii rady rodziców. Jeśli jednak będzie dotyczył kilku placówek, należy podać m.in.:

-liczbę szkół i placówek, które powinny zostać wyposażone w zestaw do monitoringu wizyjnego w wersji standardowej,

-liczbę szkół i placówek, które powinny zostać wyposażone w zestaw do monitoringu wizyjnego w wersji z dodatkowym wyposażeniem.

Ponadto organy prowadzące muszą dołączyć opinię lokalnych służb prewencji (policji albo straży miejskiej lub straży gminnej) na temat zasadności wprowadzenia monitoringu wizyjnego w poszczególnych szkołach i placówkach. Jeśli to jest możliwe, w opinii powinny się znaleźć informacje o liczbie zarejestrowanych w statystykach policyjnych w okresie ostatnich trzech lat kalendarzowych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu, jakie miały miejsce na terenie poszczególnych szkół i placówek oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Samorządy muszą sporządzić i dołączyć harmonogram planowanych działań w zakresie inwestycji dotyczących monitoringu wizyjnego w poszczególnych szkołach i placówkach.

PARAMETRY TECHNICZNE

Standardowy zestaw monitorujący składa się z:

-dwóch kamer, umożliwiających rejestrację tego, co się dzieje przy wejściu do szkoły od wewnątrz i z zewnątrz. Kamery muszą rejestrować obraz w kolorze i w rozdzielczości wystarczającej do identyfikacji osób,

-kolorowego monitora - niezbędnego do stałej obserwacji obrazu przekazywanego przez kamery,

-urządzeń dodatkowych niezbędnych do zainstalowania zestawu.

Zestaw z dodatkowym wyposażeniem to:

-zestaw standardowy plus dodatkowe kamery,

-odpowiednie podłączenia i podzielnik obrazu na monitorze.

Urządzenia wchodzące w skład zestawu:

-rejestrujące obraz powinny spełniać wymogi określone Polską Normą PN-EN 50132-7 dla systemów dozorowanych CCTV, czyli rejestrować obraz częstotliwością 25 klatek na sekundę dla każdej kamery, z rozdzielczością nie mniejszą niż 400 linii telewizyjnych,

-rejestrujące dźwięk powinny zapewnić możliwość rejestracji sygnału akustycznego w paśmie częstotliwości od 300 do 6000 Hz przy dynamice 50 dB.

BEZ DOTACJI

Nie przewiduje się refundowania kosztów zakupu i instalacji zestawów do monitorowania szkołom i placówkom, które mają już zainstalowane urządzenia monitorujące. W takich przypadkach organy prowadzące mogą w ramach dopuszczalnej puli środków dokonać modernizacji lub rozszerzenia funkcjonującej sieci monitoringu wizyjnego. Przez modernizację rozumie się wymianę urządzeń, jeśli ich parametry techniczne nie odpowiadają określonym.

DOTACJE W KOLEJNYCH LATACH

Szkoły i samorządy, które nie zdążą w tym roku złożyć wniosku, mogą postarać się o dotację w kolejnych dwóch latach. Zgodnie z rządowym programem wnioski można składać do 30 czerwca 2008 roku lub do 30 czerwca 2009 roku. W tym roku rząd przeznaczył na dotację 40 mln zł, w 2008 - 30 mln zł, a w 2009 - 20 mln zł.

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

-Załącznik do uchwały Rady Ministrów nr 156/2007 z dnia 5 września 2007 r. pt. Rządowy program wspierania w latach 2007-2009 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach. Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach.

-Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 września 2007 r. w sprawie form i zakresu finansowego wspierania organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach (Dz.U. nr 163, poz. 1155).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA