REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces krakowskiego POP

Janusz Bronkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

30 minut- tyle potrzebuje krakowski przedsiębiorca żeby założyć własną firmę w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy. To jedyny taki punkt w Polsce. Wszelkie formalności związane z rejestracją firmy w tzw. „jednym okienku” załatwia codziennie około 50-60 przyszłych przedsiębiorców.

Punkt Obsługi Przedsiębiorcy (POP) w Urzędzie Miasta Krakowa powstał 1 października 2004 roku . Celem powstania POP było wspieranie przedsiębiorców ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm, a zwłaszcza osób rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy, w sposób ukierunkowany na ich obsługę.

REKLAMA

Od 1 października 2007 roku Gmina Kraków, nie czekając na unormowania prawne, jako pierwsza gmina w Polsce wprowadziła w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa zasadę „jednego okienka dla przedsiębiorców.

Dzięki podpisanym przez Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego porozumieniom z dyrektorem Urzędu Statystycznego w Krakowie ( 15.06.2007 r.) i dyrektorem Izby Skarbowej w Krakowie ( 27.09.2007 r.) od 1 października 2007 r. w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy możliwe jest nadanie, zmiana i likwidacja numeru REGON, przyjmowanie zgłoszeń NIP i VAT, składanie formularzy dotyczących zgłoszenia (ZFA, ZPA, ZUA, ZZA, ZCZA) bądź wyrejestrowania (ZWPA, ZWUA) firmy i osób ubezpieczonych w ZUS, deklaracji rozliczeniowych (DRA, RCA, RZA, RSA) i innych formularzy obowiązujących płatników przy prowadzeniu pozarolniczej działalności oraz elektroniczna rejestracja w Państwowej Inspekcji Pracy przedsiębiorcy – pracodawcy.

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oznacza to że krakowscy przedsiębiorcy w jednym miejscu, w komfortowych warunkach ( od lipca 2007 r. Punkt Obsługi Przedsiębiorcy mieści się w nowej siedzibie przy ul. Wielickiej 28 A ) mogą załatwić wszystkie czynności ewidencyjne związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, bez konieczności udawania się do innych urzędów i instytucji.

Z kolei porozumienie Prezydenta Jacka Majchrowskiego z prezesem zarządu MARR zawarte w czerwcu br. oznacza dla przedsiębiorców stworzenie możliwości otrzymania w POP-ie wsparcia finansowego w ramach udzielanych przez Departament Instrumentów Finansowych z funduszy Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pożyczek i poręczeń, niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

 

 

 

Od momentu powstania do chwili obecnej w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy załatwiło swoje sprawy ponad 150 000 osób , udzielono telefonicznej informacji około 140 000 osobom, a internetową stronę POP www.bip.krakow.pl/pop odwiedziło ponad 300 000 osób.

REKLAMA

Należy także pamiętać że dzięki dostępnej od 1 czerwca 2007 r. funkcji przesyłania drogą elektroniczną wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, o zmianę wpisu oraz o wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, ponad 10 % przedsiębiorców rejestruje firmę w ten właśnie sposób


Z ankiety przeprowadzonej przez POP wynika, że ponad 95% przedsiębiorców uważa, iż powstanie POP ułatwiło im dostęp do informacji, pomogło w rejestracji firmy oraz znacznie skróciło czas potrzebny na załatwienie sprawy.
Ponadto na mocy Porozumienia zawartego w dniu 21.06.2007 przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego a przedstawicielami 12 uczelni krakowskich pracownicy POP–u od nowego roku akademickiego (2007 – 2008) uczestniczą w spotkaniach dydaktycznych na ww. krakowskich uczelniach, ze specjalnie przygotowaną prezentacją:„ 6 powodów dla których warto otworzyć działalność gospodarczą w Krakowie”, rozpowszechniają specjalnie przygotowane materiały informacyjne (ulotki, poradniki) oraz odpowiadają na pytania studentów dotyczące możliwości rejestracji firmy.

 


Celem tych spotkań jest ułatwienie niezdecydowanym studentom podjęcia decyzji o otwarciu własnej firmy w Krakowie. Działania te będą kontynuowane cyklicznie do 2013 roku.

 

 

 

 

Działanie Punktu Obsługi Przedsiębiorcy kreuje niewątpliwie wizerunek Krakowa jako miasto przyjazne przedsiębiorcom i inwestorom, a pozytywna opinia przedsiębiorców którzy już skorzystali z możliwości załatwienia formalności ewidencyjnych w ramach Punktu Obsługi Przedsiębiorcy, jak i przedstawicieli instytucji uczestniczących w tym przedsięwzięciu, zachęca nie tylko do dalszego kontynuowania tej formy wspierania przedsiębiorców ale i do rozszerzenia realizacji katalogu zadań Punktu Obsługi Przedsiębiorcy w przyszłości.

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA