REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brakuje urzędników do realizacji ministerialnych planów kontroli

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inspektorzy urzędów kontroli skarbowej nie potrzebują wytycznych resortu finansów do przeprowadzania kontroli. Ich zdaniem problemem jest brak urzędników, którzy te kontrole przeprowadzą.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz zadań dla kontroli skarbowej na 2008 rok z opóźnieniem. Nie wpłynie to jednak na pracę inspektorów.

REKLAMA

- Nie przywiązywałbym wagi do opóźnienia wydania wytycznych dla urzędów kontroli skarbowej w 2008 roku. W pierwszych miesiącach roku kontrola skarbowa kontynuuje postępowania wszczęte w roku poprzednim - tłumaczy Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność.

Dodaje, że często urzędy nie są w stanie w pełni realizować wytycznych MF z prozaicznego powodu: muszą w pierwszej kolejności prowadzić postępowania w licznych sprawach nadsyłanych przez organy ścigania lub w sprawach mogących ulec przedawnieniu. Większym problemem jest brak wystarczającej liczby pracowników w tych urzędach, gdzie realizuje się wiele kontroli dotyczących m.in. zorganizowanych grup przestępczych wyłudzających zwroty VAT.

- Sytuacja taka występuje np. w Warszawie, gdzie zagrożenie przestępczością jest największe - podkreśla Tomasz Ludwiński.

Straszak na nieuczciwych

REKLAMA

Zadania organów kontroli skarbowej są przede wszystkim zdefiniowane w ustawie o kontroli skarbowej. Publikowany co roku przez MF dokument ma na celu ustalenie pewnych priorytetów w działalności organów kontroli skarbowej. Na ten aspekt zwraca uwagę Michał Goj, menedżer w Ernst & Young, który uważa, że publikacja zadań organów kontroli na określony rok może mieć różne znaczenie dla podatników. Tym, którzy sumiennie płacą podatki, pozwala lepiej przygotować się do ewentualnej kontroli, natomiast w stosunku do mniej uczciwych podatników lista może pełnić rolę straszaka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ważne jest, aby podatnicy lokujący swoją działalność w tzw. szarej strefie, czy też obchodzący prawo, mieli świadomość, że ściganie tego rodzaju zachowań jest jednym z priorytetów dla urzędników - wskazuje Michał Goj.

 

Rewolucji być nie może

Priorytety kontroli skarbowej na 2008 rok nie odbiegają od wyznaczonych w latach poprzednich. Trudno o rewolucję.

- Wskazane obszary to albo największe źródło dochodów (VAT i akcyza), albo sfery największych i najgłośniejszych patologii (paliwa) bądź wyjątki od powszechności opodatkowania (zwolnienia podatkowe). Zwrócenie przez fiskusa uwagi na handel elektroniczny to wynik coraz większej popularności takich transakcji - tłumaczy Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Według naszego rozmówcy kontrola kierować się będzie w stronę podatników aktywnie handlujących w internecie, którzy nie pamiętają o związanych z tym obowiązkach podatkowych.

Ważne!

W 2008 roku urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel w internecie i ewidencja obrotu VAT, w tym przy zastosowaniu kas fiskalnych

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA