| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Unijne dotacje dla sektora ochrony zdrowia

Unijne dotacje dla sektora ochrony zdrowia

Dotacje na inwestycje związane z ochroną zdrowia można pozyskać w programie Infrastruktura i Środowisko oraz w regionalnych programach operacyjnych.


Ważnym elementem zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest poprawa m.in. infrastruktury ochrony zdrowia, standardu wyposażenia w sprzęt medyczny oraz skuteczności działań w stanach zagrożenia zdrowotnego. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2007 - 2013 przewiduje specjalne działania na realizacje tych strategicznych, z punktu widzenia polityki UE celów. Dotacje dla sektora ochrony zdrowia przewidziane są tym samym zarówno w programach zarządzanych centralnie (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), jak i Regionalnych Programach Operacyjnych przygotowanych przez samorządy poszczególnych województw.

Programy centralne

W Priorytecie XII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) opisano szczegółowe rodzaje projektów oraz beneficjentów z sektora ochrony zdrowia, mogących aplikować o dotacje. Instytucją, która będzie przyjmować wnioski o wsparcie będzie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. To na jej stronach internetowych pojawią się pierwsze komunikaty o naborach.

Beneficjenci, którzy w trybie konkursu otwartego mogą się ubiegać o pomoc to m.in.: niepubliczne oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej, udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego, posiadające umowę zawartą z odziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (działanie 12.1- Rozwój systemu ratownictwa medycznego).

Wsparcie mogą także otrzymać projekty dotyczące inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym (ponad wojewódzkim), dla których organem założycielskim jest minister, centralny organ administracji rządowej, publiczna uczelnia medyczna lub publiczna uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 9działanie 12.2- Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym).

Maksymalna kwota dofinansowania to 85 proc. wartości projektu.

Rodzaje projektów, jakie mogą uzyskać wsparcie to m.in.

• Przebudowa, rozbudowa i remont obiektów związanych z infrastrukturą ratownictwa medycznego;

• Zakup wyrobów medycznych służących do diagnostyki lub terapii;

• Budowa i remont lądowisk dla helikopterów przy szpitalnych oddziałach ratunkowych;

• Zakup specjalistycznych środków transportu sanitarnego na potrzeby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Minimalne wartości projektów mieszczą się w przedziale 200 tys. zł (dla działania 12.1) - 1 mln zł, w zależności od ich typu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »