REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do internetu w szkołach i bibliotekach

Zbigniew Kornat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast do 5 września tego roku powinni sprawdzić, np. pod względem rachunkowym, złożone do nich wnioski o dofinansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, np. w szkołach i bibliotekach publicznych.

Wydatki np. szkół i bibliotek publicznych, bezpośrednio związane ze świadczeniem usług przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu przez te jednostki, są finansowane z budżetu państwa.

REKLAMA

Środki finansowe przeznaczone na pokrycie wydatków, o których mowa, przekazuje się w przypadku:

• szkół, placówek i bibliotek publicznych - jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej,

• szkół, placówek i bibliotek publicznych prowadzonych przez właściwych ministrów - poprzez zwiększenie planu wydatków w budżetach tych ministrów.

Od 21 lipca obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 lipca 2008 r. w sprawie rodzaju wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu przez jednostki uprawnione (Dz.U. nr 130, poz. 830)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wydatków, które mogą być dofinansowane zgodnie z rozporządzeniem zalicza się wydatki na:

• urządzenia telekomunikacyjne, przewody lub osprzęt wykorzystywane dla zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej operatora, dostawcy usługi;

• urządzenia lub oprogramowanie realizujące funkcje ochrony punktu styku z internetem przed nieuprawnionym dostępem oraz ochrony antywirusowej;

• usługi projektowania przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu oraz instalacji i konfiguracji urządzeń, oprogramowania.

Deklaracja i wniosek

REKLAMA

Określenie rodzaju planowanych przez np. szkołę czy bibliotekę wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci internetu następuje na podstawie deklaracji wydatków. Deklarację trzeba złożyć do 31 sierpnia tego roku (w latach następnych 1 marca roku, w którym przekazuje się środki finansowe na pokrycie wydatków). Deklarację składa się w zależności od tego, przez kogo jest prowadzona np. szkoła, organom wykonawczym samorządu terytorialnego albo właściwemu ministrowi.

Określenie kwoty dotacji następuje na podstawie wniosku o finansowanie lub na podstawie przyjmowanego przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego planu przyłączenia np. szkół i biblioteka do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Wniosek, o którym mowa, szkoła lub biblioteka składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosku nie składa np. szkoła, która została uwzględniona w planie przyłączenia do sieci.

Wniosek o finansowanie składa się w terminie do 1 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. W tym roku trzeba to zrobić do 31 sierpnia 2008 r. Wniosek o finansowanie złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, do którego złożono wniosek o finansowanie, sprawdza go np. pod względem rachunkowym do 1 kwietnia roku, w którym dotacja ma być udzielona (w tym roku do 5 września).

W terminie 14 dni (w tym roku siedem dni) od dnia upływu terminu do dokonania sprawdzenia wniosku o finansowanie, m.in. burmistrz powinien sporządzić zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji i przekazać go wojewodzie.

Wojewoda w terminie do 15 maja roku (w tym roku do 17 września), w którym dotacja ma być udzielona, dokonuje sprawdzenia i oceny zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji. Następnie w terminie 14 dni (siedem dni w tym roku) od dnia upływu terminu sprawdzenia i oceny wniosku zbiorczego wojewoda sporządza zestawienie wniosków kwalifikowanych.

Podział dotacji

REKLAMA

Minister spraw wewnętrznych i administracji nie później niż w terminie do 30 czerwca roku, w którym dotacja ma być udzielona (w tym roku 26 września), sporządza, plan podziału środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji, określający kwoty środków finansowych, które mają być przekazane wojewodom w celu udzielenia dotacji jednostkom samorządu terytorialnego.

Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu z planu podziału sporządza wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej w kwocie przewidzianej w wyciągu z planu podziału i przekazuje ten wniosek ministrowi finansów. Minister ten na podstawie wniosku, o którym mowa, oraz planu podziału dokonuje zwiększenia wydatków w budżecie wojewody.

Wojewoda niezwłocznie po zwiększeniu planu wydatków dokonuje podziału otrzymanej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego. Jednostkom samorządu terytorialnego, których zbiorcze wnioski o udzielenie dotacji mają kolejno najwyższą ocenę, udziela się dotacji w granicach otrzymanej kwoty. W przypadku równej liczby punktów oceny zbiorczej dotacji udziela się według kolejności złożenia zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji.

Niezwłocznie po otrzymaniu dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowuje pomiędzy szkoły, placówki i biblioteki publiczne dotacje według kolejności daty wpływu wniosków o finansowanie lub daty przyjęcia planu.

6 ETAPÓW UBIEGANIA SIĘ I PRZEKAZYWANIA DOTACJI NA PRZYŁĄCZENIE DO INTERNETU W 2008 ROKU

1 Określenie wydatków i wniosek

W odpowiedniej deklaracji np. szkoła czy biblioteka określa rodzaj wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci internetu. Deklarację trzeba złożyć do 31 sierpnia. Wniosek o finansowanie również trzeba złożyć do 31 sierpnia.

2 Zbiorczy wniosek

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, do którego złożono wniosek o finansowanie, sprawdza go do 5 września. W terminie siedmiu dni od dnia upływu tego terminu trzeba sporządzić i przekazać wojewodzie zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji.

3 Zestawienie zbiorcze

Wojewoda w terminie do 17 września dokonuje sprawdzenia i oceny zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji. W terminie siedmiu dni od dnia upływu terminu na sprawdzenie wojewoda sporządza zestawienie wniosków kwalifikowanych.

4 Plan podziału

Minister spraw wewnętrznych i administracji nie później niż w terminie do 26 września sporządza plan podziału środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji.

5 Podział między samorządy

Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu z planu podziału sporządza wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej i przekazuje ten wniosek ministrowi finansów. Niezwłocznie po zwiększeniu planu wydatków wojewoda dokonuje podziału otrzymanej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego.

6 Dotacja

Niezwłocznie po otrzymaniu dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowuje pomiędzy szkoły, placówki i biblioteki publiczne otrzymaną kwotę dotacji.

Zbigniew Kornat

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 100 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800).

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 lipca 2008 r. w sprawie rodzaju wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci (Dz.U. nr 130, poz. 830).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA