REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do internetu w szkołach i bibliotekach

Zbigniew Kornat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast do 5 września tego roku powinni sprawdzić, np. pod względem rachunkowym, złożone do nich wnioski o dofinansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, np. w szkołach i bibliotekach publicznych.

Wydatki np. szkół i bibliotek publicznych, bezpośrednio związane ze świadczeniem usług przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu przez te jednostki, są finansowane z budżetu państwa.

REKLAMA

Środki finansowe przeznaczone na pokrycie wydatków, o których mowa, przekazuje się w przypadku:

• szkół, placówek i bibliotek publicznych - jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej,

• szkół, placówek i bibliotek publicznych prowadzonych przez właściwych ministrów - poprzez zwiększenie planu wydatków w budżetach tych ministrów.

Od 21 lipca obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 lipca 2008 r. w sprawie rodzaju wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu przez jednostki uprawnione (Dz.U. nr 130, poz. 830)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wydatków, które mogą być dofinansowane zgodnie z rozporządzeniem zalicza się wydatki na:

• urządzenia telekomunikacyjne, przewody lub osprzęt wykorzystywane dla zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej operatora, dostawcy usługi;

• urządzenia lub oprogramowanie realizujące funkcje ochrony punktu styku z internetem przed nieuprawnionym dostępem oraz ochrony antywirusowej;

• usługi projektowania przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu oraz instalacji i konfiguracji urządzeń, oprogramowania.

Deklaracja i wniosek

REKLAMA

Określenie rodzaju planowanych przez np. szkołę czy bibliotekę wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci internetu następuje na podstawie deklaracji wydatków. Deklarację trzeba złożyć do 31 sierpnia tego roku (w latach następnych 1 marca roku, w którym przekazuje się środki finansowe na pokrycie wydatków). Deklarację składa się w zależności od tego, przez kogo jest prowadzona np. szkoła, organom wykonawczym samorządu terytorialnego albo właściwemu ministrowi.

Określenie kwoty dotacji następuje na podstawie wniosku o finansowanie lub na podstawie przyjmowanego przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego planu przyłączenia np. szkół i biblioteka do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Wniosek, o którym mowa, szkoła lub biblioteka składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosku nie składa np. szkoła, która została uwzględniona w planie przyłączenia do sieci.

Wniosek o finansowanie składa się w terminie do 1 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona. W tym roku trzeba to zrobić do 31 sierpnia 2008 r. Wniosek o finansowanie złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, do którego złożono wniosek o finansowanie, sprawdza go np. pod względem rachunkowym do 1 kwietnia roku, w którym dotacja ma być udzielona (w tym roku do 5 września).

W terminie 14 dni (w tym roku siedem dni) od dnia upływu terminu do dokonania sprawdzenia wniosku o finansowanie, m.in. burmistrz powinien sporządzić zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji i przekazać go wojewodzie.

Wojewoda w terminie do 15 maja roku (w tym roku do 17 września), w którym dotacja ma być udzielona, dokonuje sprawdzenia i oceny zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji. Następnie w terminie 14 dni (siedem dni w tym roku) od dnia upływu terminu sprawdzenia i oceny wniosku zbiorczego wojewoda sporządza zestawienie wniosków kwalifikowanych.

Podział dotacji

REKLAMA

Minister spraw wewnętrznych i administracji nie później niż w terminie do 30 czerwca roku, w którym dotacja ma być udzielona (w tym roku 26 września), sporządza, plan podziału środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji, określający kwoty środków finansowych, które mają być przekazane wojewodom w celu udzielenia dotacji jednostkom samorządu terytorialnego.

Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu z planu podziału sporządza wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej w kwocie przewidzianej w wyciągu z planu podziału i przekazuje ten wniosek ministrowi finansów. Minister ten na podstawie wniosku, o którym mowa, oraz planu podziału dokonuje zwiększenia wydatków w budżecie wojewody.

Wojewoda niezwłocznie po zwiększeniu planu wydatków dokonuje podziału otrzymanej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego. Jednostkom samorządu terytorialnego, których zbiorcze wnioski o udzielenie dotacji mają kolejno najwyższą ocenę, udziela się dotacji w granicach otrzymanej kwoty. W przypadku równej liczby punktów oceny zbiorczej dotacji udziela się według kolejności złożenia zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji.

Niezwłocznie po otrzymaniu dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowuje pomiędzy szkoły, placówki i biblioteki publiczne dotacje według kolejności daty wpływu wniosków o finansowanie lub daty przyjęcia planu.

6 ETAPÓW UBIEGANIA SIĘ I PRZEKAZYWANIA DOTACJI NA PRZYŁĄCZENIE DO INTERNETU W 2008 ROKU

1 Określenie wydatków i wniosek

W odpowiedniej deklaracji np. szkoła czy biblioteka określa rodzaj wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci internetu. Deklarację trzeba złożyć do 31 sierpnia. Wniosek o finansowanie również trzeba złożyć do 31 sierpnia.

2 Zbiorczy wniosek

Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, do którego złożono wniosek o finansowanie, sprawdza go do 5 września. W terminie siedmiu dni od dnia upływu tego terminu trzeba sporządzić i przekazać wojewodzie zbiorczy wniosek o udzielenie dotacji.

3 Zestawienie zbiorcze

Wojewoda w terminie do 17 września dokonuje sprawdzenia i oceny zbiorczego wniosku o udzielenie dotacji. W terminie siedmiu dni od dnia upływu terminu na sprawdzenie wojewoda sporządza zestawienie wniosków kwalifikowanych.

4 Plan podziału

Minister spraw wewnętrznych i administracji nie później niż w terminie do 26 września sporządza plan podziału środków z rezerwy celowej na udzielenie dotacji.

5 Podział między samorządy

Wojewoda niezwłocznie po otrzymaniu wyciągu z planu podziału sporządza wniosek o uruchomienie środków z rezerwy celowej i przekazuje ten wniosek ministrowi finansów. Niezwłocznie po zwiększeniu planu wydatków wojewoda dokonuje podziału otrzymanej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego.

6 Dotacja

Niezwłocznie po otrzymaniu dotacji organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego rozdysponowuje pomiędzy szkoły, placówki i biblioteki publiczne otrzymaną kwotę dotacji.

Zbigniew Kornat

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 100 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800).

• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 lipca 2008 r. w sprawie rodzaju wydatków bezpośrednio związanych ze świadczeniem usługi przyłączenia do sieci (Dz.U. nr 130, poz. 830).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA