REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządom łatwiej będzie budować lokale socjalne

Daria Stojak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za każde mieszkanie komunalne powstałe dzięki dofinansowaniu państwa gmina będzie musiała wydzielić odpowiednią liczbę lokali socjalnych z posiadanych lokali.

Gminy będą mogły otrzymać dofinansowanie z budżetu centralnego od 30 do 50 proc. poniesionych kosztów na budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych. Pomoc ma być przeznaczona także na zmianę sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych oraz zakup mieszkań komunalnych, które nie posiadają statusu lokali socjalnych. Takie rozwiązania przewiduje, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. nr 251, poz. 1844).

REKLAMA

REKLAMA

- Nowelizacja powinna przyczynić się do zwiększenia zainteresowania samorządów uzyskaniem finansowego wsparcia z budżetu państwa dla przedsięwzięć mających na celu pozyskiwanie lokali i pomieszczeń mieszkalnych dla najuboższych - mówi Stanisław Kuroń, zastępca dyrektora departamentu strategii budownictwa i mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury.

Resort infrastruktury chce, by gminy budowały domy komunalne i proponowały wynajęcie mieszkania osobom z budynków o niskim standardzie. Opuszczone mieszkania zostaną zamienione na lokale socjalne dla najuboższych oraz dla oczekujących na eksmisję.

Państwo dopłaci do inwestycji

Projekt zakłada, że gminy będą mogły otrzymywać pomoc finansową z budżetu państwa na zakup mieszkań komunalnych niemających statusu lokali socjalnych. Jej maksymalna wysokość, w zależności od inwestycji, wynosić będzie od 30 do 50 proc. kosztów, a nie jak obecnie 20-40 proc. Finansowe wsparcie na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych ma być udzielane także związkom międzygminnym, gminom oraz organizacjom pożytku publicznego.

- To jest dość duża zachęta dla gmin, szczególnie w sytuacji, gdy budynek, który już istnieje, chce się zaadaptować na mieszkania socjalne czy komunalne - mówi Marek Trojański, inspektor Urzędu Gminy Krzyżanowice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zmiany mają zwiększyć zainteresowanie inwestorów systemowym programem budowy domów socjalnych - tłumaczy Stanisław Kuroń.

Inwestycje TBS

REKLAMA

Natomiast tworzenie mieszkań komunalnych, także z państwowych pieniędzy, ma odbywać się w ramach inwestycji prowadzonej przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS). Warunkiem uzyskania środków z budżetu będzie zwiększenie przez gminę zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych.

- Kierunek wspierania gmin z budżetu w powiększaniu mieszkaniowego zasobu komunalnego jest słuszny. Jednak przyznawanie finansowego wsparcia gminie w przypadku powiększania tzw. zasobu komunalnego powinno być poprzedzone złożeniem przez gminę informacji, ile i jakie budynki lub lokale gmina sprzedała w okresie ostatnich dziesięciu lat i na jakie cele przeznaczyła środki z tego tytułu - uważa profesor Hanka Zaniewska, kierująca Zakładem Mieszkalnictwa Instytutu Rozwoju Miast.

Umowy z inwestorami będzie podpisywał Bank Gospodarstwa Krajowego, gospodarujący funduszem dopłat. On też ma wypłacać i rozliczać wypłacone środki. Jednocześnie za każde mieszkanie komunalne powstałe dzięki dofinansowaniu państwa gmina będzie musiała wydzielić odpowiednią liczbę lokali socjalnych z dotychczas posiadanych lokali.

- Ostatnio trudno było o konsekwentną realizację jakiegokolwiek wieloletniego planu polityki mieszkaniowej - twierdzi Marek Zawiślak, dyrektor departamentu strategii budownictwa i mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury.

- Obecnie przygotowywane są założenia polityki mieszkaniowej, które mają uporządkować system wspierania mieszkalnictwa przez państwo i w których znajdą się konkretne propozycje wydatków na budownictwo mieszkaniowe w perspektywie kilkuletniej - dodaje Marek Zawiślak.

Zakup mieszkań komunalnych

Gminy będą pozyskiwać mieszkania komunalne, nieposiadające statusu lokali socjalnych. Powstanie też możliwość zakupienia całego budynku. Warunkiem będzie jednak zachowanie dotychczasowego ograniczenia, że w jednym budynku nie może być więcej lokali socjalnych niż połowa wszystkich mieszkań.

- Gmina, występując o wsparcie finansowe powiększania swojego zasobu, powinna wskazywać, ile i jakiego rodzaju umów najmu będzie zawierała w tym zasobie - mówi profesor Hanka Zaniewska.

Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich przyjęcia.

 

 

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% dla nauczycieli z kłopotem. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  REKLAMA

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA