Za znajomość języka pomocniczego należy się ekwiwalent
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź: Tak. Pracownicy samorządowi mogą otrzymać dodatek za znajomość języka obcego, który jest językiem pomocniczym w ich gminie.
REKLAMA
Uzasadnienie: Pracownicy jednostek samorządu terytorialnego powinni otrzymać dodatek za znajomość języka, pod warunkiem że będzie to język pomocniczy, obowiązujący na terenie gminy, w której pracownik jest zatrudniony.
Za język pomocniczy może być uznany zarówno język mniejszości narodowej, jak i język regionalny, np. język kaszubski.
Przed organami gminy, obok języka urzędowego, może być używany, jako język pomocniczy - język mniejszości (art. 9 ust. 1 ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym). Język pomocniczy może być używany jedynie w gminie, w której liczba jej mieszkańców należących do mniejszości jest nie mniejsza niż 20% ogólnej liczby mieszkańców tej gminy. Taka gmina musi być wpisana również do Urzędowego Rejestru Gmin (dalej: Urzędowy Rejestr).
W Urzędowym Rejestrze gmin, w których używany jest język pomocniczy, wpisanych jest 20 gmin, językami pomocniczymi zaś są:
• język niemiecki - 16 gmin,
• język kaszubski - 2 gminy,
• język białoruski - 1 gmina,
• język litewski - 1 gmina.
REKLAMA
Pracownikom zatrudnionym w gminie (w urzędzie gminy, jej jednostkach pomocniczych oraz w jednostkach i zakładach budżetowych), która jest wpisana do Urzędowego Rejestru, może być przyznany dodatek z tytułu znajomości języka pomocniczego obowiązującego na jej terenie.
Szczegółowe warunki, na jakich może być przyznany dodatek, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie). Pracownikom zatrudnionym w urzędzie gminy lub jednostce pomocniczej gminy, w której jest używany język pomocniczy, może być przyznany dodatek w wysokości do 10% najniższego wynagrodzenia zasadniczego (§ 18 ust. 1 rozporządzenia). Dodatek ten może być przyznany pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem pomocniczym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków służbowych (§ 18 ust. 2 rozporządzenia). Dodatek przyznaje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik przedłożył dokumenty potwierdzające znajomość języka pomocniczego (§ 18 ust. 3 rozporządzenia).
Identyczne zasady przyznawania dodatku za znajomość języka pomocniczego dotyczą pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (§ 14 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego).
Wykaz dyplomów, zaświadczeń lub certyfikatów potwierdzających znajomość języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego zawiera rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2005 r. w sprawie dyplomów, zaświadczeń lub certyfikatów potwierdzających znajomość języka pomocniczego.
Pracownik otrzyma więc dodatek z tytułu znajomości języka pomocniczego, jeśli taki język będzie obowiązywał na terenie gminy, w której pracownik jest zatrudniony.
Leszek Trepka
Podstawy prawne:
• Ustawa z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz.U. nr 17, poz. 141; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 62, poz.550)
REKLAMA
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz.431)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 730, poz. 430)
• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2005 r. w sprawie dyplomów, zaświadczeń lub certyfikatów potwierdzających znajomość języka pomocniczego (Dz.U. nr 119, poz. 1013).
REKLAMA
REKLAMA