REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedszkola dla dzieci pracowników

Joanna Nowicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy jednostki samorządu terytorialnego, jako pracodawcy, mogą finansować ze środków ZFŚS takie obiekty socjalne dla pracowników, jak bufety przyzakładowe czy przedszkola dla ich dzieci? Czy jest jakaś graniczna kwota dochodów, po osiągnięciu których pracownik nie ma prawa do korzystania z takich obiektów?

Odpowiedź: Samorządy terytorialne, jako pracodawcy, mogą finansować ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych przedszkola dla dzieci pracowników, natomiast nie mogą - bufetów przyzakładowych. Nie ma ograniczenia kwoty dochodów, która uniemożliwiałaby pracownikowi skorzystanie z przyzakładowego przedszkola.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie: Definicję działalności socjalnej pracodawców na rzecz pracowników, jak również kategorie świadczeń socjalnych, które można finansować z funduszu socjalnego jednostki, określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS). Co istotne - nie wszystkie wydatki ponoszone na rzecz pracowników można zaliczyć do działalności socjalnej właśnie z uwagi na ścisły jej katalog, zdefiniowany w ustawie o ZFŚS.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. działalnością socjalną pracodawcy jest m.in. opieka nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Pracodawcy ze środków ZFŚS w ramach tej działalności mogą więc tworzyć zakładowe żłobki i przedszkola. Natomiast wydatki na prowadzenie przyzakładowego żywienia zbiorowego w formie bufetów czy też stołówek i barów nie stanowią działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o ZFŚS. Możliwość tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli wprowadziła ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania wprowadzono w celu zwiększenia dostępu dzieci do opieki przedszkolnej. Ma to pomóc rodzicom (zwłaszcza matkom) w szybkim powrocie do pracy po urodzeniu dziecka.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS fundusz ten jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków i przedszkoli, a przede wszystkim dofinansowywanie:

• różnych form wypoczynku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• działalności kulturalno-oświatowej,

• działalności sportowo-rekreacyjnej,

• opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach,

• pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej,

• zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

REKLAMA

Przepisy nie określają natomiast kwoty dochodu uprawniającej do korzystania ze świadczeń z ZFŚS. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Przy czym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

Jak wynika z powołanych przepisów świadczenia socjalne z ZFŚS mają charakter uznaniowy. Ich przyznanie oraz wysokość uzależnia się od spełniania określonych przepisami kryteriów socjalnych, z których najważniejszym jest sytuacja materialna osoby uprawnionej, występującej o przyznanie takiego świadczenia.

Przepisy ustawy o ZFŚS nie określają także sposobu dokumentowania dochodów pracowników do celów socjalnych. Pracodawca, zgodnie z zasadami przyjętymi w wewnętrznym regulaminie ZFŚS, może wymagać od pracownika oświadczenia o jego sytuacji dochodowej, jak również członków jego rodziny. O sytuacji materialnej pracownika decydują bowiem nie tylko jego zarobki w jednostce, ale także sytuacja dochodowa osób, które wraz z nim prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 586)

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 86, poz. 522)

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA