REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy podział kompetencji w województwie

Joanna Nowicka

REKLAMA

REKLAMA

Wzmocnienie pozycji wojewody w stosunku do administracji zespolonej i niezespolonej, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zadań - to zmiany reformujące urząd wojewody wprowadzane od 1 kwietnia 2009 r. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: kontrolowanie gospodarowania mieniem publicznym, nadzór nad samorządami, zarządzanie kryzysowe oraz porządek i bezpieczeństwo publiczne.  

Przepisy nowej ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie - druk nr 1072 (dalej: ustawa o wojewodzie) będą miały wpływ m.in. na: kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży, organy niezespolonej administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Nowa ustawa ma wejść w życie od 1 kwietnia 2009 r. Obecnie z 4 poprawkami przyjętymi przez Senat wróciła do Izby Wyższej parlamentu. Regulacja przyjęta pierwotnie przez Sejm 19 grudnia 2008 r. zastąpi ustawę z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

REKLAMA

Zaostrzone wymogi kwalifikacyjne

Regulacja zaostrza wymogi kwalifikacji i doświadczenia zawodowego dla kandydatów na wojewodów i wicewojewodów. Określone zostały w niej kryteria, jakie muszą spełniać nowi kandydaci na te stanowiska.

Kandydat na wojewodę (wicewojewodę) będzie musiał:

• posiadać obywatelstwo polskie,

• posiadać tytuł magistra lub równorzędny,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wykazać się 3-letnim stażem pracy w kierowaniu zespołem,

• cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz

• korzystać z pełni praw publicznych.

Nie będzie mógł być też karany za przestępstwa umyślne, w tym skarbowe. W zakresie wymagania niekaralności i konieczności posiadania nieposzlakowanej opinii kryteria te są identyczne z wymaganymi dla członków korpusu służby cywilnej.

Zamknięty katalog zadań

Regulacja wprowadza zamknięty katalog funkcji sprawowanych przez wojewodę. Przesuwa też część dotychczasowych zadań szefa regionu w ręce jednostek samorządu.

Wojewoda będzie mógł żądać od organów administracji rządowej informacji i wyjaśnień o ich działalności. Ponadto kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży będą mieli obowiązek przekazywania mu wszelkich informacji o wynikach kontroli w ich jednostkach.

Tak jak dotychczas, wojewoda będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli zadań wykonywanych przez organy samorządu terytorialnego.

Nadzór nad samorządami dotyczyć może jedynie zadań zlecanych samorządom przez administrację centralną lub przekazywanych im na podstawie porozumienia. Kontrola przeprowadzana może być pod kątem: legalności, gospodarności i rzetelności. Kontrole będą mogły być kompleksowe, problemowe, sprawdzające, koordynowane i doraźne (art. 29 ust. 1 ustawy o wojewodzie) - w tym zakresie nic więc się nie zmienia.

Rozszerzenie uprawnień samorządów

W ustawie o wojewodzie wprowadzono zasadę (zgodnie z przepisami ustrojowych ustaw samorządowych), że zadania wykonują jednostki, a nie organy samorządu terytorialnego. Starosta, nie będąc organem samorządu terytorialnego (jest nim zarząd powiatu), będzie miał możliwość realizacji niektórych zadań przekazanych mu przez administrację centralną.

Regulacja rozszerza możliwość realizacji niektórych spraw w imieniu wojewody przez:

• jednostki samorządu terytorialnego,

• organy innych samorządów z obszaru województwa,

• inne państwowe jednostki organizacyjne funkcjonujące w województwie.

Powierzenie zadań będzie następować w drodze porozumienia wojewody z organem wykonawczym samorządu (art. 19 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej w województwie, a w sytuacjach nadzwyczajnych także jednostki samorządu terytorialnego (art. 23 ust. 1 ustawy o wojewodzie). W ściśle określonych przypadkach będzie mógł także wstrzymać egzekucję administracyjną (art. 25 ust. 1 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda zwierzchnikiem

Wojewoda będzie zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej, czyli służb, inspekcji i straży. Oznacza to, że oprócz kierowania działalnością tej administracji będzie ją kontrolował i odpowiadał za rezultaty jej pracy. Organy administracji niezespolonej będą zobowiązane do składania wojewodom rocznych sprawozdań ze swej działalności, a w szczególnych sytuacjach wojewodowie będą mogli je kontrolować.

Nadzór nad wojewodami

Nadzór nad wojewodami sprawować będzie szef rządu, który będzie dokonywał okresowej oceny ich pracy pod kątem zgodności z polityką rządu. W tym zakresie utrzymano zatem rozwiązania dotyczące kierowania działalnością wojewodów przez Prezesa Rady Ministrów.

Legalność, rzetelność i gospodarność działań wojewodów sprawdzi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stanowienie aktów prawa miejscowego

Uprawnienia wojewodów do stanowienia aktów prawnych pozostaną podobne do tych, które są obecnie. Nadal będą oni mogli wydawać rozporządzenia porządkowe w zakresie nieuregulowanym w ustawach lub innych przepisach wykonawczych, w przypadku gdy jest to niezbędne ze względu na zdrowie lub życie mieszkańców (art. 58 i 59 ustawy o wojewodzie).

NOWA STRUKTURA ADMINISTRACYJNA W WOJEWÓDZTWIE

Zgodnie z ustawą o wojewodzie zadania administracji rządowej w województwie będą wykonywać:

• wojewoda,

• organy rządowej administracji zespolonej w województwie, w tym kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży,

• organy niezespolonej administracji rządowej,

• jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

• starostowie.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 64, poz. 565)

• Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 80, poz. 872; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA