REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy podział kompetencji w województwie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Nowicka

REKLAMA

REKLAMA

Wzmocnienie pozycji wojewody w stosunku do administracji zespolonej i niezespolonej, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zadań - to zmiany reformujące urząd wojewody wprowadzane od 1 kwietnia 2009 r. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: kontrolowanie gospodarowania mieniem publicznym, nadzór nad samorządami, zarządzanie kryzysowe oraz porządek i bezpieczeństwo publiczne.  

Przepisy nowej ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie - druk nr 1072 (dalej: ustawa o wojewodzie) będą miały wpływ m.in. na: kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży, organy niezespolonej administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Nowa ustawa ma wejść w życie od 1 kwietnia 2009 r. Obecnie z 4 poprawkami przyjętymi przez Senat wróciła do Izby Wyższej parlamentu. Regulacja przyjęta pierwotnie przez Sejm 19 grudnia 2008 r. zastąpi ustawę z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

REKLAMA

Zaostrzone wymogi kwalifikacyjne

Regulacja zaostrza wymogi kwalifikacji i doświadczenia zawodowego dla kandydatów na wojewodów i wicewojewodów. Określone zostały w niej kryteria, jakie muszą spełniać nowi kandydaci na te stanowiska.

Kandydat na wojewodę (wicewojewodę) będzie musiał:

• posiadać obywatelstwo polskie,

• posiadać tytuł magistra lub równorzędny,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wykazać się 3-letnim stażem pracy w kierowaniu zespołem,

• cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz

• korzystać z pełni praw publicznych.

Nie będzie mógł być też karany za przestępstwa umyślne, w tym skarbowe. W zakresie wymagania niekaralności i konieczności posiadania nieposzlakowanej opinii kryteria te są identyczne z wymaganymi dla członków korpusu służby cywilnej.

Zamknięty katalog zadań

Regulacja wprowadza zamknięty katalog funkcji sprawowanych przez wojewodę. Przesuwa też część dotychczasowych zadań szefa regionu w ręce jednostek samorządu.

Wojewoda będzie mógł żądać od organów administracji rządowej informacji i wyjaśnień o ich działalności. Ponadto kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży będą mieli obowiązek przekazywania mu wszelkich informacji o wynikach kontroli w ich jednostkach.

Tak jak dotychczas, wojewoda będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli zadań wykonywanych przez organy samorządu terytorialnego.

Nadzór nad samorządami dotyczyć może jedynie zadań zlecanych samorządom przez administrację centralną lub przekazywanych im na podstawie porozumienia. Kontrola przeprowadzana może być pod kątem: legalności, gospodarności i rzetelności. Kontrole będą mogły być kompleksowe, problemowe, sprawdzające, koordynowane i doraźne (art. 29 ust. 1 ustawy o wojewodzie) - w tym zakresie nic więc się nie zmienia.

Rozszerzenie uprawnień samorządów

W ustawie o wojewodzie wprowadzono zasadę (zgodnie z przepisami ustrojowych ustaw samorządowych), że zadania wykonują jednostki, a nie organy samorządu terytorialnego. Starosta, nie będąc organem samorządu terytorialnego (jest nim zarząd powiatu), będzie miał możliwość realizacji niektórych zadań przekazanych mu przez administrację centralną.

Regulacja rozszerza możliwość realizacji niektórych spraw w imieniu wojewody przez:

• jednostki samorządu terytorialnego,

• organy innych samorządów z obszaru województwa,

• inne państwowe jednostki organizacyjne funkcjonujące w województwie.

Powierzenie zadań będzie następować w drodze porozumienia wojewody z organem wykonawczym samorządu (art. 19 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej w województwie, a w sytuacjach nadzwyczajnych także jednostki samorządu terytorialnego (art. 23 ust. 1 ustawy o wojewodzie). W ściśle określonych przypadkach będzie mógł także wstrzymać egzekucję administracyjną (art. 25 ust. 1 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda zwierzchnikiem

Wojewoda będzie zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej, czyli służb, inspekcji i straży. Oznacza to, że oprócz kierowania działalnością tej administracji będzie ją kontrolował i odpowiadał za rezultaty jej pracy. Organy administracji niezespolonej będą zobowiązane do składania wojewodom rocznych sprawozdań ze swej działalności, a w szczególnych sytuacjach wojewodowie będą mogli je kontrolować.

Nadzór nad wojewodami

Nadzór nad wojewodami sprawować będzie szef rządu, który będzie dokonywał okresowej oceny ich pracy pod kątem zgodności z polityką rządu. W tym zakresie utrzymano zatem rozwiązania dotyczące kierowania działalnością wojewodów przez Prezesa Rady Ministrów.

Legalność, rzetelność i gospodarność działań wojewodów sprawdzi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stanowienie aktów prawa miejscowego

Uprawnienia wojewodów do stanowienia aktów prawnych pozostaną podobne do tych, które są obecnie. Nadal będą oni mogli wydawać rozporządzenia porządkowe w zakresie nieuregulowanym w ustawach lub innych przepisach wykonawczych, w przypadku gdy jest to niezbędne ze względu na zdrowie lub życie mieszkańców (art. 58 i 59 ustawy o wojewodzie).

NOWA STRUKTURA ADMINISTRACYJNA W WOJEWÓDZTWIE

Zgodnie z ustawą o wojewodzie zadania administracji rządowej w województwie będą wykonywać:

• wojewoda,

• organy rządowej administracji zespolonej w województwie, w tym kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży,

• organy niezespolonej administracji rządowej,

• jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

• starostowie.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 64, poz. 565)

• Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 80, poz. 872; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA