REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy podział kompetencji w województwie

Joanna Nowicka

REKLAMA

REKLAMA

Wzmocnienie pozycji wojewody w stosunku do administracji zespolonej i niezespolonej, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zadań - to zmiany reformujące urząd wojewody wprowadzane od 1 kwietnia 2009 r. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: kontrolowanie gospodarowania mieniem publicznym, nadzór nad samorządami, zarządzanie kryzysowe oraz porządek i bezpieczeństwo publiczne.  

Przepisy nowej ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie - druk nr 1072 (dalej: ustawa o wojewodzie) będą miały wpływ m.in. na: kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży, organy niezespolonej administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Nowa ustawa ma wejść w życie od 1 kwietnia 2009 r. Obecnie z 4 poprawkami przyjętymi przez Senat wróciła do Izby Wyższej parlamentu. Regulacja przyjęta pierwotnie przez Sejm 19 grudnia 2008 r. zastąpi ustawę z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

REKLAMA

Zaostrzone wymogi kwalifikacyjne

Regulacja zaostrza wymogi kwalifikacji i doświadczenia zawodowego dla kandydatów na wojewodów i wicewojewodów. Określone zostały w niej kryteria, jakie muszą spełniać nowi kandydaci na te stanowiska.

Kandydat na wojewodę (wicewojewodę) będzie musiał:

• posiadać obywatelstwo polskie,

• posiadać tytuł magistra lub równorzędny,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wykazać się 3-letnim stażem pracy w kierowaniu zespołem,

• cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz

• korzystać z pełni praw publicznych.

Nie będzie mógł być też karany za przestępstwa umyślne, w tym skarbowe. W zakresie wymagania niekaralności i konieczności posiadania nieposzlakowanej opinii kryteria te są identyczne z wymaganymi dla członków korpusu służby cywilnej.

Zamknięty katalog zadań

Regulacja wprowadza zamknięty katalog funkcji sprawowanych przez wojewodę. Przesuwa też część dotychczasowych zadań szefa regionu w ręce jednostek samorządu.

Wojewoda będzie mógł żądać od organów administracji rządowej informacji i wyjaśnień o ich działalności. Ponadto kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży będą mieli obowiązek przekazywania mu wszelkich informacji o wynikach kontroli w ich jednostkach.

Tak jak dotychczas, wojewoda będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli zadań wykonywanych przez organy samorządu terytorialnego.

Nadzór nad samorządami dotyczyć może jedynie zadań zlecanych samorządom przez administrację centralną lub przekazywanych im na podstawie porozumienia. Kontrola przeprowadzana może być pod kątem: legalności, gospodarności i rzetelności. Kontrole będą mogły być kompleksowe, problemowe, sprawdzające, koordynowane i doraźne (art. 29 ust. 1 ustawy o wojewodzie) - w tym zakresie nic więc się nie zmienia.

Rozszerzenie uprawnień samorządów

W ustawie o wojewodzie wprowadzono zasadę (zgodnie z przepisami ustrojowych ustaw samorządowych), że zadania wykonują jednostki, a nie organy samorządu terytorialnego. Starosta, nie będąc organem samorządu terytorialnego (jest nim zarząd powiatu), będzie miał możliwość realizacji niektórych zadań przekazanych mu przez administrację centralną.

Regulacja rozszerza możliwość realizacji niektórych spraw w imieniu wojewody przez:

• jednostki samorządu terytorialnego,

• organy innych samorządów z obszaru województwa,

• inne państwowe jednostki organizacyjne funkcjonujące w województwie.

Powierzenie zadań będzie następować w drodze porozumienia wojewody z organem wykonawczym samorządu (art. 19 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej w województwie, a w sytuacjach nadzwyczajnych także jednostki samorządu terytorialnego (art. 23 ust. 1 ustawy o wojewodzie). W ściśle określonych przypadkach będzie mógł także wstrzymać egzekucję administracyjną (art. 25 ust. 1 ustawy o wojewodzie).

Wojewoda zwierzchnikiem

Wojewoda będzie zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej, czyli służb, inspekcji i straży. Oznacza to, że oprócz kierowania działalnością tej administracji będzie ją kontrolował i odpowiadał za rezultaty jej pracy. Organy administracji niezespolonej będą zobowiązane do składania wojewodom rocznych sprawozdań ze swej działalności, a w szczególnych sytuacjach wojewodowie będą mogli je kontrolować.

Nadzór nad wojewodami

Nadzór nad wojewodami sprawować będzie szef rządu, który będzie dokonywał okresowej oceny ich pracy pod kątem zgodności z polityką rządu. W tym zakresie utrzymano zatem rozwiązania dotyczące kierowania działalnością wojewodów przez Prezesa Rady Ministrów.

Legalność, rzetelność i gospodarność działań wojewodów sprawdzi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stanowienie aktów prawa miejscowego

Uprawnienia wojewodów do stanowienia aktów prawnych pozostaną podobne do tych, które są obecnie. Nadal będą oni mogli wydawać rozporządzenia porządkowe w zakresie nieuregulowanym w ustawach lub innych przepisach wykonawczych, w przypadku gdy jest to niezbędne ze względu na zdrowie lub życie mieszkańców (art. 58 i 59 ustawy o wojewodzie).

NOWA STRUKTURA ADMINISTRACYJNA W WOJEWÓDZTWIE

Zgodnie z ustawą o wojewodzie zadania administracji rządowej w województwie będą wykonywać:

• wojewoda,

• organy rządowej administracji zespolonej w województwie, w tym kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży,

• organy niezespolonej administracji rządowej,

• jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

• starostowie.

Joanna Nowicka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 64, poz. 565)

• Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 80, poz. 872; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1227)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA