REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Mariusz Gadomski

REKLAMA

REKLAMA

Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej.

Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Gminy mogą jednak wykonywanie części tych zadań zlecić organizacjom pozarządowym, takim jak m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta czy Stowarzyszenie „Monar”, które od wielu lat zajmują się osobami bezdomnymi.

REKLAMA

Pomoc ta polega na udzielaniu schronienia, posiłku, ubrania, a także zasiłku celowego na leczenie. Takie wsparcie może też wyjść poza ten schemat, a przykładem jest projekt pt. „Rzecznik Osoby Bezdomnej”, który w ubiegłym roku w ramach Funduszu Dla Organizacji Pozarządowych rozpoczął realizację Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta.

Idea projektu

Projekt „Rzecznik Osoby Bezdomnej” zyskał akceptację i patronat Rzecznika Praw Obywatelskich. Skierowany jest przede wszystkim do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Jego główne cele to:

• poprawa sytuacji grup dyskryminowanych,

• rzecznictwo na forum krajowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zwiększenie dostępu do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości.

W toku prowadzonych działań wdrożone zostały dyżury profesjonalnie przygotowanych rzeczników, do których mogą zgłaszać się osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością, jak również te, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i poszukują rozwiązania problemu.

Z ankiety przeprowadzonej w 2004 r. przez stowarzyszenie „Akcja – Zobaczyć Człowieka” z Krakowa wynika, że większość krakowskich bezdomnych:

• utrzymuje się z zasiłków,

• znalazła się w takiej sytuacji z powodu uzależnienia od alkoholu czy narkotyków,

• nie ma dowodu osobistego,

• nie chce korzystać z noclegowni,

• nie widzi szans na zmianę swojej sytuacji.

Rzecznicy zanim zaczęli pełnić swoje funkcje, przeszli dwuetapowe szkolenia, obejmujące m.in. wiedzę z zakresu prawa, systemu pomocy społecznej i umiejętności doradczych. W wielu przypadkach są to osoby od lat związane z Towarzystwem Pomocy im Św. Brata Alberta i świetnie znające problematykę bezdomności.

Nad jakością ich pracy czuwają osobiści trenerzy – specjaliści w pracy społecznej z osobami bezdomnymi, tzw. coache. Każdy z nich wspiera działalność 5 rzeczników.

Projekt zakłada również wypracowanie strategii rozwoju sieci rzecznictwa dla wszystkich kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Korzystając z doświadczeń związanych z wprowadzeniem i realizacją metody, w wybranych 20 ośrodkach zostanie opracowana strategia obejmująca 62 koła.

Bezwzględnie trzeba pomóc

REKLAMA

Mateusz Jocek, rzecznik osoby bezdomnej w Lublinie jesienią 2008 r., gdy projekt ruszył, przyjmował miesięcznie podczas swoich dyżurów 15–20 osób; do tego dochodziły porady i informacje udzielane przez telefon. Pod koniec zimy br. liczba potrzebujących pomocy rzecznika zmalała do 6–7 osób miesięcznie.

To normalna sytuacja – mówi Mateusz Jocek. – Jesienią i na początku zimy zawsze więcej osób bezdomnych potrzebuje wsparcia, a także konkretnej informacji dotyczącej funkcjonowania noclegowni, spraw mieszkaniowych, które są dominującym, choć niejedynym tematem naszych rozmów i spotkań. Im bliżej wiosny, tym mniejsze – aż do kolejnej jesieni – zainteresowanie tymi problemami, co nie znaczy wcale, że one znikają.

Zdaniem lubelskiego rzecznika istotne w tej pracy jest przede wszystkim uważne wysłuchanie osoby, która do niego przyszła. A następnie – o ile to możliwe – pokierowanie jej do właściwej instytucji lub urzędu, poinstruowanie, w jaki sposób należy daną sprawę załatwić, jakie ma prawa, czego może się spodziewać.

Niestety, są przypadki, że taka pomoc nie jest możliwa – Wtedy trzeba wspomóc osobę bezdomną choćby dobrym słowem – mówi Mateusz Jocek. – Nie można absolutnie zostawić jej samej z problemem. W żaden sposób nie powinno się także traktować bezdomnych z góry ani uważać się za lepszych od nich.

W styczniu br. rzecznicy w całej Polsce dyżurowali w sumie 660 godzin, udzielili 173 porady – głównie w sprawach urzędowych, socjalnych, mieszkaniowych i prawnych oraz rozmawiali z 147 osobami bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością.

Osoby potrzebujące pomocy przychodziły do rzeczników z różnymi problemami, np. uzyskanie renty, zasiłku stałego, trudna sytuacja materialna, zawiłe sprawy mieszkaniowe.

Potrzebna szersza informacja

REKLAMA

Projekt zakłada współpracę rzeczników z ośrodkami pomocy społecznej. – Rzecznicy powinni na bieżąco informować o potrzebach i problemach bezdomnych, a ośrodki, w miarę możliwości, podejmować działania mające na celu poprawę sytuacji osób bezdomnych. I ta współpraca na ogół jakoś się układa – mówi Anna Adamczyk z Koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Gdańsku, Koordynator projektu.

W wielu miejscach brak jest dostatecznej informacji o działalności rzeczników. W Lublinie taka informacja jest dostępna m.in. na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jednak tego rodzaju wiedza musi być rozpowszechniona głównie w miejscach odwiedzanych przez osoby bezdomnie, czyli w punktach wydających darmowe posiłki na dworcach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach pomocy społecznej.

NAJCZĘSTSZE POWODY BEZDOMNOŚCI:

• rozpad rodziny,

• eksmisja,

• powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania,

• brak stałych dochodów,

• przemoc w rodzinie,

• uzależnienia,

• likwidacja hoteli pracowniczych,

• opuszczenie domu dziecka,

• powrót ze szpitala psychiatrycznego.

Mariusz Gadomski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 115, poz. 728; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

REKLAMA