REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezdomni mają swoich rzeczników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gadomski

REKLAMA

REKLAMA

Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej.

Pomoc osobom bezdomnym należy do zadań własnych gminy. Gminy mogą jednak wykonywanie części tych zadań zlecić organizacjom pozarządowym, takim jak m.in. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta czy Stowarzyszenie „Monar”, które od wielu lat zajmują się osobami bezdomnymi.

REKLAMA

Pomoc ta polega na udzielaniu schronienia, posiłku, ubrania, a także zasiłku celowego na leczenie. Takie wsparcie może też wyjść poza ten schemat, a przykładem jest projekt pt. „Rzecznik Osoby Bezdomnej”, który w ubiegłym roku w ramach Funduszu Dla Organizacji Pozarządowych rozpoczął realizację Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta.

Idea projektu

Projekt „Rzecznik Osoby Bezdomnej” zyskał akceptację i patronat Rzecznika Praw Obywatelskich. Skierowany jest przede wszystkim do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Jego główne cele to:

• poprawa sytuacji grup dyskryminowanych,

• rzecznictwo na forum krajowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zwiększenie dostępu do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości.

W toku prowadzonych działań wdrożone zostały dyżury profesjonalnie przygotowanych rzeczników, do których mogą zgłaszać się osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością, jak również te, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i poszukują rozwiązania problemu.

Z ankiety przeprowadzonej w 2004 r. przez stowarzyszenie „Akcja – Zobaczyć Człowieka” z Krakowa wynika, że większość krakowskich bezdomnych:

• utrzymuje się z zasiłków,

• znalazła się w takiej sytuacji z powodu uzależnienia od alkoholu czy narkotyków,

• nie ma dowodu osobistego,

• nie chce korzystać z noclegowni,

• nie widzi szans na zmianę swojej sytuacji.

Rzecznicy zanim zaczęli pełnić swoje funkcje, przeszli dwuetapowe szkolenia, obejmujące m.in. wiedzę z zakresu prawa, systemu pomocy społecznej i umiejętności doradczych. W wielu przypadkach są to osoby od lat związane z Towarzystwem Pomocy im Św. Brata Alberta i świetnie znające problematykę bezdomności.

Nad jakością ich pracy czuwają osobiści trenerzy – specjaliści w pracy społecznej z osobami bezdomnymi, tzw. coache. Każdy z nich wspiera działalność 5 rzeczników.

Projekt zakłada również wypracowanie strategii rozwoju sieci rzecznictwa dla wszystkich kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Korzystając z doświadczeń związanych z wprowadzeniem i realizacją metody, w wybranych 20 ośrodkach zostanie opracowana strategia obejmująca 62 koła.

Bezwzględnie trzeba pomóc

REKLAMA

Mateusz Jocek, rzecznik osoby bezdomnej w Lublinie jesienią 2008 r., gdy projekt ruszył, przyjmował miesięcznie podczas swoich dyżurów 15–20 osób; do tego dochodziły porady i informacje udzielane przez telefon. Pod koniec zimy br. liczba potrzebujących pomocy rzecznika zmalała do 6–7 osób miesięcznie.

To normalna sytuacja – mówi Mateusz Jocek. – Jesienią i na początku zimy zawsze więcej osób bezdomnych potrzebuje wsparcia, a także konkretnej informacji dotyczącej funkcjonowania noclegowni, spraw mieszkaniowych, które są dominującym, choć niejedynym tematem naszych rozmów i spotkań. Im bliżej wiosny, tym mniejsze – aż do kolejnej jesieni – zainteresowanie tymi problemami, co nie znaczy wcale, że one znikają.

Zdaniem lubelskiego rzecznika istotne w tej pracy jest przede wszystkim uważne wysłuchanie osoby, która do niego przyszła. A następnie – o ile to możliwe – pokierowanie jej do właściwej instytucji lub urzędu, poinstruowanie, w jaki sposób należy daną sprawę załatwić, jakie ma prawa, czego może się spodziewać.

Niestety, są przypadki, że taka pomoc nie jest możliwa – Wtedy trzeba wspomóc osobę bezdomną choćby dobrym słowem – mówi Mateusz Jocek. – Nie można absolutnie zostawić jej samej z problemem. W żaden sposób nie powinno się także traktować bezdomnych z góry ani uważać się za lepszych od nich.

W styczniu br. rzecznicy w całej Polsce dyżurowali w sumie 660 godzin, udzielili 173 porady – głównie w sprawach urzędowych, socjalnych, mieszkaniowych i prawnych oraz rozmawiali z 147 osobami bezdomnymi i zagrożonymi bezdomnością.

Osoby potrzebujące pomocy przychodziły do rzeczników z różnymi problemami, np. uzyskanie renty, zasiłku stałego, trudna sytuacja materialna, zawiłe sprawy mieszkaniowe.

Potrzebna szersza informacja

REKLAMA

Projekt zakłada współpracę rzeczników z ośrodkami pomocy społecznej. – Rzecznicy powinni na bieżąco informować o potrzebach i problemach bezdomnych, a ośrodki, w miarę możliwości, podejmować działania mające na celu poprawę sytuacji osób bezdomnych. I ta współpraca na ogół jakoś się układa – mówi Anna Adamczyk z Koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Gdańsku, Koordynator projektu.

W wielu miejscach brak jest dostatecznej informacji o działalności rzeczników. W Lublinie taka informacja jest dostępna m.in. na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jednak tego rodzaju wiedza musi być rozpowszechniona głównie w miejscach odwiedzanych przez osoby bezdomnie, czyli w punktach wydających darmowe posiłki na dworcach, ośrodkach zdrowia, ośrodkach pomocy społecznej.

NAJCZĘSTSZE POWODY BEZDOMNOŚCI:

• rozpad rodziny,

• eksmisja,

• powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania,

• brak stałych dochodów,

• przemoc w rodzinie,

• uzależnienia,

• likwidacja hoteli pracowniczych,

• opuszczenie domu dziecka,

• powrót ze szpitala psychiatrycznego.

Mariusz Gadomski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 115, poz. 728; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA