REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dramatyczny stan lokali socjalnych

Piotr Schick

REKLAMA

REKLAMA

Za późno powiadomiono policję i straż pożarną, zabrakło systemu przeciwpożarowego, za dużo było w budynku materiałów łatwo palnych – te przyczyny przesądziły o rozmiarze skutków pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim. Co mogą zrobić władze lokalne, aby takie tragedie się nie powtórzyły.

Pożar rozpoczął się przed północą. Dopiero po 40 min. oddziały ratownicze otrzymały zgłoszenie. W ciągu 20 min. pod hotel przyjechało 40 ratowników i 6 jednostek straży pożarnej. W pożarze zginęły 23 osoby.

REKLAMA

W hotelu nie było czujników przeciwpożarowych. Dwa lata wcześniej takie urządzenia funkcjonowały, ale zlikwidowano je (gdy obiekt przekształcono w budynek mieszkalny), ponieważ nie było chętnych do administrowania systemem. Czy pozostawienie czujek w momencie przejęcia hotelu przez miasto uchroniłoby jego mieszkańców przed ogromem strat? Specjaliści odpowiadają twierdząco, zwłaszcza że można było hotel połączyć ze stanowiskiem kierowania straży pożarnej, usytuowanym w remizie oddalonej od budynku o ok. 300 m.

Domy z hoteli

REKLAMA

W każdym województwie znajduje się od kilku do kilkudziesięciu domów i obiektów socjalnych, zamieszkiwanych w sumie przez kilka tysięcy osób. Często domy te powstały z zaadaptowanych na ten cel dawnych hoteli robotniczych. Większość z nich ma konstrukcję murowaną, ale zdarzają się i budynki drewniane. Kontrole stanu technicznego budynków socjalnych, a także warunków związanych z bezpieczeństwem pożarowym po tragedii w Kamieniu Pomorskim zlecił wojewodom Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna.

Jeżeli było pozwolenie na użytkowanie budynku jako hotelu i ten sposób użytkowania nie został zmieniony, to rygory są o wiele wyższe niż dla budynków mieszkalnych. Z naszego rozeznania wynika, że status większości hoteli uległ zamianie na budynki mieszkalne, dla których przepisy przeciwpożarowe są łagodniejsze – mówi Ryszard Czaplewski, Naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Straży Pożarnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kontrole wykazują nieprawidłowości

W Polsce wymagania formalne i prawne odnoszące się do ochrony przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów regulują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,

2) ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

REKLAMA

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo przeciwpożarowe spoczywa na właścicielu, zarządcy lub użytkowniku: – Właściciel odpowiada za budynek jako całość i np. organizuje wymagane badanie instalacji, a użytkownik jest zobowiązany umożliwić przeprowadzenie takich badań w swoim lokalu – mówi Ryszard Czapiewski.

Kontrole zlecone przez Wicepremiera Schetynę pokazały dramatyczny stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i obiektach administrowanych przez samorządy. – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego skontrolował wszystkie hotele robotnicze przekształcone w domy socjalne – zapewnił Robert Dziwiński szef Urzędu. – Skontrolowano 218 budynków, z czego 4 już zamknięto, a w 3 zarządzono częściowe wycofanie z użytkowania. Kontrole pozostałych budynków socjalnych trwają, do tej pory wyłączono z użytku 14 z nich.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz poinformował, że straż podczas kontroli odnotowała ponad 1000 uchybień. Najwięcej zastrzeżeń strażacy mieli do zastawiania dróg pożarowych czy warunków ewakuacyjnych.

W gminie miejskiej Kraków w ub.r. przeprowadzono 129 kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w domach pomocy społecznej, szkołach podstawowych, przedszkolach, domach dziecka, ośrodkach szkolno-wychowawczych, budynkach mieszkalnych, żłobkach i poradniach zdrowia. Stwierdzono 305 usterek, a najczęstszymi nieprawidłowościami były wady instalacji: elektrycznych, odgromowych, gazowych oraz brak oświetlenia awaryjnego i urządzeń zapobiegających zadymianiu.

Taki stan rzeczy zaistniał mimo uchwalenia w 2006 r. Programu profilaktyki przeciwpożarowej obiektów gminy miejskiej Kraków i ujęcia w strategii rozwoju Krakowa projektów poprawiających bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Co może zrobić samorząd

Najczęściej w byłych hotelach, przekształconych w domy socjalne, brakuje gaśnic (jeżeli hotel został przekształcony w budynek mieszkalny, co oznacza uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w zmienionym sposobie, to gaśnice nie są wymagane), drogi ewakuacyjne są zamykane, zastawione meblami i innymi przedmiotami albo źle obudowane palnymi sufitami i ścianami; bywają nielegalne podłączenia do instalacji elektrycznej lub brakuje odpowiedniego jej zabezpieczenia. – W tych obiektach często pozostawiono hydranty, które są dziś nieczynne i wprowadzają mylne poczucie bezpieczeństwa. Jako praktyk hołduję zasadzie, że urządzenie musi być sprawne, niezależnie od tego, czy jest wymagane, czy nie. To samo dotyczy instalacji sygnalizacji pożaru obowiązujących w hotelach dla powyżej 50 osób, a niewymaganych w budynkach mieszkalnych – mówi Ryszard Czaplewski. – To nie budynki socjalne są problemem, ale ich lokatorzy – twierdzą włocławscy strażacy.

Burmistrzom, prezydentom i wójtom strażacy doradzają dokładne zinwentaryzowanie wszystkich budynków, aby określić, w których warunki są najgorsze. Następnie należy doprowadzić budynki do właściwego stanu technicznego oraz stanowczo egzekwować przepisy, a dopiero potem stosować wychodzące poza standardy rozwiązania. Jednym z nich jest autonomiczna czujka dymu, kosztująca około 100 zł i wymagająca wymiany baterii raz w roku. Urządzenia te można montować na krzyż w kilku mieszkaniach jednocześnie. Podobną funkcję spełniają czujki gazowe.

Urządzenia te nie są w domach mieszkalnych wymagane, podobnie jak gaśnice. W Białymstoku ok. 3000 osób mieszka w budynkach socjalnych. Mimo że w trakcie kontroli przeciwpożarowej nie wniesiono żadnych istotnych zastrzeżeń, gmina zakupi i zamontuje 100 czujników dymu w budynkach drewnianych, gdzie zagrożenie pożarem jest największe. Miasto wyda na to ok. 12 tys. zł – poinformował Prezydent Miasta Tadeusz Truskolaski.

Gdyby urządzenie tego typu zamontowano w Kamieniu Pomorskim, akcja ratownicza rozpoczęłaby się wcześniej i wielu ludzi można było ocalić.

DECYZJE PO KONTROLI

Po kontroli w woj. warmińsko-mazurskim wydano natychmiastowy nakaz rozbiórki 2 budynków w Dobrym Mieście. Kiedyś stanowiły one zaplecze placu budowy, potem przekształcono je w budynki socjalne. Nakaz ich rozbiórki był wydany już rok temu, ale nie został wykonany. W barakach mieszka 10 rodzin po eksmisjach z powodu zadłużenia. Barak grozi zawaleniem, Danuta Koczan Dyrektor Zakładu Budynków Komunalnych w Dobrym Mieście zapowiedziała zakup kontenerów mieszkalnych z aneksami kuchennymi i łazienkami, do których trafią wykwaterowani ludzie.

Piotr Schick

Podstawy prawne:

• Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 31, poz. 206)

• Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 11, poz. 59)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA