reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Organizacja pracy służb finansowo-księgowych jednostki sektora finansów publicznych spoczywa bezpośrednio na głównym księgowym. Od jego kwalifikacji i doświadczenia zależy przygotowanie jednostki i jej pracowników do właściwej realizacji nałożonych zadań.

3) ewidencją i rozliczeniami podatkowymi (podatki dochodowe, lokalne, VAT itp.),

4) funkcjonowaniem kasy jednostki, rozliczeniem inkasentów i zaliczkobiorców,

5) rozliczeniami pieniężnymi (art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) i ochroną wartości pieniężnych (rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne),

6) ochroną danych osobowych – szczególnie zgromadzonych w dokumentacji płacowej, podatkowej itp.

3.5. Zarządzanie finansami

Omawiając zakres obowiązków i uprawnień głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych, nie można pominąć istotnego elementu, jakim jest zarządzanie, w tym przede wszystkim zarządzanie finansami. Zarządzanie to proces obejmujący planowanie, organizowanie, przewodzenie i kontrolę. Zarządzanie finansami jest elementem zarządzania całą jednostką. Pomyślna realizacja zadań stawianych jednostce w dużym stopniu zależy przecież od finansów – prawidłowego prowadzenia gospodarki finansowej oraz prawidłowego zarządzania finansami. Środki finansowe, jakimi dysponuje jednostka, mogą, w zależności od sposobu ich alokacji (podziału), dawać różne efekty, a odpowiednie planowanie, budżetowanie oraz zarządzanie posiadanym majątkiem pozwala skutecznie wspierać realizację zadań jednostki nawet przy ograniczonym budżecie.

Zarządzanie finansami wymaga więc wiedzy i doświadczenia głównych księgowych i pracowników służb finansowo-księgowych jednostki. Do podstawowych zadań w tym zakresie można zaliczyć:

1) zapewnienie właściwego obiegu informacji wewnętrznej,

2) kontrolę przebiegu operacji finansowych,

3) ocenę ryzyka (analizę ewentualnych zagrożeń i nieprawidłowości oraz możliwości ich wyeliminowania),

4) zarządzanie aktywami i pasywami, a zwłaszcza:

• zarządzanie kapitałem, w tym również długiem, zapewnienie płynności finansowej,

• zarządzanie aktywami trwałymi,

• zarządzanie projektami i inwestycjami (planowanie i ocena efektywności inwestycji).

Należy zaznaczyć, że zadania związane z zarządzaniem finansami w jednostkach komercyjnych coraz częściej powierzane są nie głównemu księgowemu jednostki, lecz innej osobie specjalnie do tego przygotowanej. Osoba taka z reguły pełni funkcję np. dyrektora finansowego i jest ważnym członkiem kierownictwa jednostki. Biorąc pod uwagę zakres zadań i stopień złożoności problematyki zarządzania finansami, jest to rozwiązanie celowe. Można tylko mieć nadzieję, że podobny trend będzie występował także w sektorze finansów publicznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 11.03.2010

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama