REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

REKLAMA

Do Kodeksu pracy zostaną dodane przepisy dotyczące obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Nowe przepisy będą normować m.in. długość płatnego urlopu szkoleniowego.

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 31 marca 2009 r. (K 28/08, DzU nr 58, poz. 485) uznał art. 103 Kodeksu pracy, ze względu na brak wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego, za niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. W związku z powyższym art. 103 Kodeksu pracy, a także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.) przestaną obowiązywać 10 kwietnia 2010 r. Z tego względu konieczne jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących problematyki podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym kwestie ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych regulują następujące przepisy mające charakter ogólny:

• art. 17 k.p. zawierający jedną z podstawowych zasad prawa pracy, zgodnie z którą pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,

• art. 94 pkt 6 k.p. wymieniający wśród obowiązków pracodawcy obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

• art. 103 k.p. zawierający upoważnienie dla MEN oraz MPiPS do wydania rozporządzenia określającego zakres i warunki, na jakich pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rozporządzenie MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Obowiązują także przepisy o charakterze szczególnym adresowane do określonych grup pracowników lub grup zawodowych, odrębnie regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, np. nauczycieli czy pracowników naukowych.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 sierpnia 2009 r. opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje ujęcie w przepisach Kodeksu pracy pełnej regulacji prawnej w zakresie ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co oznaczałoby brak konieczności wydania aktu wykonawczego.

Dieta przy krótkiej podróży służbowej>>

Projektodawcy wprowadzili do ustawy zakres uprawnień gwarantowanych pracownikowi. Chodzi tu m.in. o takie uprawnienia, jak:

• płatny urlop szkoleniowy przeznaczony na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów lub sprawdzianów oraz na przygotowanie pracy lub prac zaliczeniowych,

• płatne zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach przypadających w czasie pracy,

• w przypadku szkolenia związanego z planowaną pracą – gwarancja pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po zakończeniu szkolenia.

Projektowana ustawa określa także minimalny wymiar urlopu szkoleniowego, który przysługiwałby pracownikowi w przypadku konieczności złożenia egzaminu albo pracy zaliczeniowej kończących podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wymiar takiego urlopu byłby uzależniony od tego, czy program nauczania wymaga od pracownika tylko zdania egzaminu końcowego albo napisania pracy zaliczeniowej czy może spełnienia obu tych warunków.

Paweł Łukaszuk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA