REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie samorządy w działaniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
(An)

REKLAMA

W styczniu bieżącego roku 16 nowych projektów URBACT zostało zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący Programu. Dziś przedstawiamy opisy trzech projektów URBACT II, które realizowane są z udziałem polskich partnerów.

Bring Up

Problemy terenów zdegradowanych są jednymi z głównych w politykach europejskich od lat 80. ubiegłego wieku, szczególnie w regionach z tradycją przemysłową, pogłębionymi przez integrację nowych państw członkowskich z centralnej Europy. Mimo trwającego procesu restrukturyzacji gospodarki europejskiej odsetek terenów zdegradowanych pozostaje na wysokim poziomie, a obecny kryzys ekonomiczny i finansowy powoduje nowe problemy.

REKLAMA

W szczególności znaczący wpływ kryzysu obserwowany jest w często wzrastającym odsetku tzw. nieużytków miejskich. Kryzys finansowy w sposób fundamentalny zmienił uwarunkowania prywatnych i publicznych strategii odnowy i rewitalizacji.

Sieć tematyczna Bring Up będzie współpracować nad wdrożeniem lokalnych planów działania w dziedzinie przyspieszonej rewitalizacji nieużytków:

● poprzez wsparcie ryzyka inwestycyjnego dla inwestorów prywatnych

● przez integrację funduszy publicznych i EFRR w partnerstwach publiczno-prywatnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● poprzez tworzenie struktur odnawiających ofertę terenów niemogących podlegać prawom rynku

Polski partner: Sosnowiec

Common Sense

Common Sense jest innowacyjną europejską platformą Władz Zarządzających i Miast, które wspólnie chcą tworzyć nowe możliwości dla miast, poczynając od ich własnych obowiązków. Poprzez wzmocnienie współpracy Władze Zarządzające i Miasta planują stymulować wysiłki i efektywność zasobów europejskich w miastach, aby lepiej wdrażać zintegrowany i zrównoważony rozwój miejski.

REKLAMA

Obecnie wszystkie miasta europejskie doświadczają skutków kryzysu ekonomicznego i finansowego. Co więcej, wpływ zmian klimatu staje się coraz ważniejszy dla rozwoju miejskiego. Rozwiązania obecnych problemów mogą być wypracowane wyłącznie poprzez bliską rzeczywistą współpracę pomiędzy rządami na wszystkich poziomach, bazując na zintegrowanej i trwałej polityce miejskiej.

Przez globalny kryzys ekonomiczny społeczność europejska stoi w obliczu sporego zadania. Na szali położona jest stabilność zatrudnienia, trudności w firmach, a szczególnie widoczny jest wpływ kryzysu w dzielnicach zdegradowanych. Aby odbudować gospodarkę w perspektywie krótkoterminowej, potrzebne jest zintegrowane podejście idące w parze z innymi metodami stymulacji ekonomii. Bardzo istotne jest zagwarantowanie spójności społecznej w momentach zapaści poprzez stymulowanie przedsiębiorczości i odporności na wahania rynku w dzielnicach. W tym celu konieczna jest eliminacja nierówności w dostępie do edukacji oraz przeciwdziałanie napięciom społecznym i kulturowym. Poprzez podnoszenie świadomości działań wolontariackich i uczestnictwa mieszkańców w życiu dzielnicy nie tylko wprowadzamy inną jakość życia do dzielnic, ale również podnosimy poczucie bezpieczeństwa. Te działania wymagają dużych nakładów i wymagają efektywnej kooperacji na poziomie europejskim.

Polski partner: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Active Travel Network

Rozwiązywanie problemów transportowych poprzez promocję chodzenia pieszo i jazdy rowerem w małych i średnich miastach.

Celem projektu jest rozwiązywanie problemów transportowych powodowanych użytkowaniem samochodów przez jedną osobę (kierowcę) w miastach małych i średniej wielkości poprzez motywowanie do chodzenia pieszo/jeżdżenia na rowerze (NMT). W świetle kryzysu ekonomicznego i ciągle rosnących cen paliw NMT jest sensowną alternatywą dla samochodów przy krótkich dystansach w miastach. Dodatkowo projekt przyczynia się do zmniejszenia wykorzystania paliw kopalnych i wydzielania CO2. Profesjonalna kampania społeczna skierowana do decydentów, podmiotów lokalnych i mieszkańców będzie wdrożona przez określony czas. Wzrost NMT w miastach powinien również przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców. Lokalna gospodarka, w szczególności sklepy w centrach miast, mogą skorzystać z większej liczby spacerujących i rowerzystów jako klientów.

Czytaj także: Przepis na idealne miasto >>

Główne punkty projektu

Zarówno chodzenie pieszo, jak i jeżdżenie na rowerze są środkami transportu, które wykorzystuje lub może wykorzystywać większość ludzi. Są darmowe, nie zanieczyszczają środowiska, efektywnie wykorzystują przestrzeń i nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych. Obecna sytuacja w miastach charakteryzuje się korkami ulicznymi, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, którego stężenia często przekraczają normy europejskie. Nasz projekt chce przyczynić się do zmiany zwyczajów transportowych. Zaplanowane w projekcie działania są zaplanowane w bezpośrednim powiązaniu z „Planem działania poprawy efektywności energetycznej UE”.

ZAPROSZENIE

Partnerzy Krajowego Punktu Kontaktowego URBACT II zapraszają na konferencję „Zintegrowane zarządzanie obszarami metropolitalnymi”, która odbędzie się w dniach 18–19 maja 2010. Pierwszy dzień konferencji zaplanowano w Kielcach, drugi – w Częstochowie. Oba miasta są partnerami projektu CityRegion.Net. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie www.urbact.pl

Czytaj także: Konsekwencje nieprawidłowości w projektach unijnych >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA