REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie samorządy w działaniu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
(An)

REKLAMA

W styczniu bieżącego roku 16 nowych projektów URBACT zostało zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący Programu. Dziś przedstawiamy opisy trzech projektów URBACT II, które realizowane są z udziałem polskich partnerów.

Bring Up

Problemy terenów zdegradowanych są jednymi z głównych w politykach europejskich od lat 80. ubiegłego wieku, szczególnie w regionach z tradycją przemysłową, pogłębionymi przez integrację nowych państw członkowskich z centralnej Europy. Mimo trwającego procesu restrukturyzacji gospodarki europejskiej odsetek terenów zdegradowanych pozostaje na wysokim poziomie, a obecny kryzys ekonomiczny i finansowy powoduje nowe problemy.

REKLAMA

W szczególności znaczący wpływ kryzysu obserwowany jest w często wzrastającym odsetku tzw. nieużytków miejskich. Kryzys finansowy w sposób fundamentalny zmienił uwarunkowania prywatnych i publicznych strategii odnowy i rewitalizacji.

Sieć tematyczna Bring Up będzie współpracować nad wdrożeniem lokalnych planów działania w dziedzinie przyspieszonej rewitalizacji nieużytków:

● poprzez wsparcie ryzyka inwestycyjnego dla inwestorów prywatnych

● przez integrację funduszy publicznych i EFRR w partnerstwach publiczno-prywatnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● poprzez tworzenie struktur odnawiających ofertę terenów niemogących podlegać prawom rynku

Polski partner: Sosnowiec

Common Sense

Common Sense jest innowacyjną europejską platformą Władz Zarządzających i Miast, które wspólnie chcą tworzyć nowe możliwości dla miast, poczynając od ich własnych obowiązków. Poprzez wzmocnienie współpracy Władze Zarządzające i Miasta planują stymulować wysiłki i efektywność zasobów europejskich w miastach, aby lepiej wdrażać zintegrowany i zrównoważony rozwój miejski.

REKLAMA

Obecnie wszystkie miasta europejskie doświadczają skutków kryzysu ekonomicznego i finansowego. Co więcej, wpływ zmian klimatu staje się coraz ważniejszy dla rozwoju miejskiego. Rozwiązania obecnych problemów mogą być wypracowane wyłącznie poprzez bliską rzeczywistą współpracę pomiędzy rządami na wszystkich poziomach, bazując na zintegrowanej i trwałej polityce miejskiej.

Przez globalny kryzys ekonomiczny społeczność europejska stoi w obliczu sporego zadania. Na szali położona jest stabilność zatrudnienia, trudności w firmach, a szczególnie widoczny jest wpływ kryzysu w dzielnicach zdegradowanych. Aby odbudować gospodarkę w perspektywie krótkoterminowej, potrzebne jest zintegrowane podejście idące w parze z innymi metodami stymulacji ekonomii. Bardzo istotne jest zagwarantowanie spójności społecznej w momentach zapaści poprzez stymulowanie przedsiębiorczości i odporności na wahania rynku w dzielnicach. W tym celu konieczna jest eliminacja nierówności w dostępie do edukacji oraz przeciwdziałanie napięciom społecznym i kulturowym. Poprzez podnoszenie świadomości działań wolontariackich i uczestnictwa mieszkańców w życiu dzielnicy nie tylko wprowadzamy inną jakość życia do dzielnic, ale również podnosimy poczucie bezpieczeństwa. Te działania wymagają dużych nakładów i wymagają efektywnej kooperacji na poziomie europejskim.

Polski partner: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Active Travel Network

Rozwiązywanie problemów transportowych poprzez promocję chodzenia pieszo i jazdy rowerem w małych i średnich miastach.

Celem projektu jest rozwiązywanie problemów transportowych powodowanych użytkowaniem samochodów przez jedną osobę (kierowcę) w miastach małych i średniej wielkości poprzez motywowanie do chodzenia pieszo/jeżdżenia na rowerze (NMT). W świetle kryzysu ekonomicznego i ciągle rosnących cen paliw NMT jest sensowną alternatywą dla samochodów przy krótkich dystansach w miastach. Dodatkowo projekt przyczynia się do zmniejszenia wykorzystania paliw kopalnych i wydzielania CO2. Profesjonalna kampania społeczna skierowana do decydentów, podmiotów lokalnych i mieszkańców będzie wdrożona przez określony czas. Wzrost NMT w miastach powinien również przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców. Lokalna gospodarka, w szczególności sklepy w centrach miast, mogą skorzystać z większej liczby spacerujących i rowerzystów jako klientów.

Czytaj także: Przepis na idealne miasto >>

Główne punkty projektu

Zarówno chodzenie pieszo, jak i jeżdżenie na rowerze są środkami transportu, które wykorzystuje lub może wykorzystywać większość ludzi. Są darmowe, nie zanieczyszczają środowiska, efektywnie wykorzystują przestrzeń i nie wykorzystują żadnych paliw kopalnych. Obecna sytuacja w miastach charakteryzuje się korkami ulicznymi, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, którego stężenia często przekraczają normy europejskie. Nasz projekt chce przyczynić się do zmiany zwyczajów transportowych. Zaplanowane w projekcie działania są zaplanowane w bezpośrednim powiązaniu z „Planem działania poprawy efektywności energetycznej UE”.

ZAPROSZENIE

Partnerzy Krajowego Punktu Kontaktowego URBACT II zapraszają na konferencję „Zintegrowane zarządzanie obszarami metropolitalnymi”, która odbędzie się w dniach 18–19 maja 2010. Pierwszy dzień konferencji zaplanowano w Kielcach, drugi – w Częstochowie. Oba miasta są partnerami projektu CityRegion.Net. Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie www.urbact.pl

Czytaj także: Konsekwencje nieprawidłowości w projektach unijnych >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA