REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rządowe propozycje zmiany zasad naliczania janosikowego

Aneta Pilarska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmiany systemu naliczania wpłaty do budżetu państwa dla wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Samorządowe wpłaty do budżetu państwa co roku budzą emocje tych jednostek, które są zmuszone ich dokonać. Jednak w tym roku, w związku z kryzysem i zmniejszeniem wpływów podatkowych, problem się nasilił. Najbardziej odczuło go województwo mazowieckie, które w 2010 roku musi oddać do budżetu państwa prawie połowę swoich dochodów.

REKLAMA

Nie negujemy potrzeby istnienia mechanizmu wyrównawczego. Doskonale rozumiemy konieczność wsparcia biedniejszych regionów. Do tej pory w pełni wywiązywaliśmy się z obowiązku płacenia subwencji wyrównawczej. W ciągu ostatnich lat przekazaliśmy na rzecz innych województw aż 4,5 mld zł. Jednak w tym roku po zapłaceniu janosikowego pozostałe w budżecie Mazowsza środki po przeliczeniu na 1 mieszkańca wynoszą zaledwie 153 zł!, co jest najmniejszą kwotą spośród wszystkich 16 województw. Jednym słowem janosikowe z najbogatszego regionu uczyniło region najbiedniejszym – twierdzi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Czytaj także: Mazowsze zaskarżyło "janosikowe" do TK>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłata do budżetu

Gminy, powiaty i województwa, w których wskaźnik dochodów podatkowych na 1 mieszkańca jest większy od określonego corocznie wskaźnika dochodów podatkowych wszystkich jednostek w danej grupie (tj. gmin, powiatów i województw), dokonują wpłat do budżetu państwa. Jest to tzw. janosikowe. Środki te są przeznaczone na część równoważącą subwencji ogólnej dla gmin i powiatów oraz część regionalną subwencji ogólnej dla województw.

Wpłat do budżetu państwa dokonują:

1) gminy – w których wskaźnik dochodów podatkowych na 1 mieszkańca jest większy niż 150% wskaźnika ustalonego analogicznie dla wszystkich gmin w kraju (w 2010 r. wynosi on 1210,61 zł),

2) powiaty – w których wskaźnik dochodów podatkowych na 1 mieszkańca jest większy niż 110% wskaźnika ustalonego analogicznie dla wszystkich powiatów (w 2010 r. wynosi on 171,19 zł),

Autopromocja

3) województwa – w których wskaźnik dochodów podatkowych na 1 mieszkańca jest większy niż 110% wskaźnika ustalonego analogicznie dla wszystkich województw (w 2010 r. wynosi on 154,99 zł).

Przepisy nie przewidują możliwości umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wpłat do budżetu państwa.

Obowiązujące przepisy nie przewidują też górnej granicy wpłat, jaką samorządy mają wpłacać do budżetu państwa. Teoretycznie możemy więc oddawać nawet 90% naszych dochodów – mówi marszałek Adam Struzik.

Czytaj także: Samorządowcy o "janosikowym" - kto ma rację?>>

Propozycje ministerstwa

REKLAMA

W związku z koniecznością oddania połowy dochodów do budżetu państwa, 75 mazowieckich gmin i powiatów wystąpiło do Ministra Finansów z prośbą o zmianę przepisów w tym zakresie. Ministerstwo przygotowało siedem propozycji zmiany sposobu naliczania wpłat (można je znaleźć na stronie www.kwrist.mswia.gov.pl). Wszystkie polegają na podwyższeniu progów dochodowych, po przekroczeniu których naliczana jest wpłata oraz obniżeniu wielkości nadwyżki ponad wskaźnik progowy stanowiący podstawę do wyliczenia kwoty wpłaty do budżetu państwa.

Propozycje ministerstwa zostały przekazane do rozpatrzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (dalej: KWRiST). Do tej pory ministerstwo nie doczekało się stanowiska strony samorządowej KWRiST. Na jakiekolwiek zmiany w systemie nie zgadzają się bowiem gminy wiejskie.

Gminy wiejskie zdecydowanie sprzeciwiają się inicjatywie miast, które chcą ograniczyć swoje wpłaty na tzw. janosikowe. Nie będzie kompromisu kosztem najbiedniejszych gmin, system wsparcia dla najbiedniejszych jest konieczny – mówił jeszcze w 2009 roku Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Nie oznacza to jednak, że system wpłat nie zostanie zmieniony. Na początku roku władze Mazowsza skierowały prośbę o rozpatrzenie konstytucyjności przepisów o wpłatach do Trybunału Konstytucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA