REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew zbiorowy

Tomasz Błotnicki
Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

REKLAMA

Instytucję pozwu grupowego wprowadzono Ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, obowiązującą od 19 lipca bieżącego roku.

Przez postępowanie grupowe definiuje się sądowe postępowanie cywilne w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, przez co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej.

REKLAMA

Instytucja pozwu zbiorowego jest znana za granicą, w USA (jako class action) i w wielu państwach UE, niemniej brak jest regulacji ponadnarodowej na poziomie UE.

Pozew zbiorowy to pozew, który może złożyć grupa poszkodowanych osób, wówczas gdy przedmiot sporu jest ten sam dla każdej z osób (np. przykład można wskazać grupę osób poszkodowanych przez zażywanie tego samego lekarstwa o szkodliwych działaniach ubocznych). Grupa osób, składając pozew zbiorowy, ponosi koszty opłaty sądowej w wysokości 2% wartości roszczenia, jest to bardzo ważne, bowiem koszty się rozkładają na wszystkich składających pozew, i co ważne w przypadku takiego pozwu jest to 2% od wartości odszkodowania, a nie jak w przypadku pozwów indywidualnych - 5%, ponadto koszty wynagrodzenia pełnomocnika.

Warto pamiętać, że istnieje przymus adwokacko - radcowski, co oznacza że jeżeli pełnomocnik grupy nie jest adwokatem lub radcą prawnym, to trzeba takiego zatrudnić.

Obecnie pozew zbiorowy można złożyć niemal przeciwko każdemu. Oskarżonym w takiej sprawie może być osoba prywatna, jak również firma, przedsiębiorstwo bądź nawet urząd czy też instytucja państwowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz koniecznych dokumentów będących dowodami na to, że argumenty w pozwie są prawdziwe, dołączyć do niego trzeba będzie umowę, którą zawarli wszyscy powodowie. Konieczne będzie również wskazanie w niej wysokości wynagrodzenia pełnomocnika. Może ona być podana kwotowo lub procentowo od wartości przyznanego w przyszłości przez sąd odszkodowania. Sprawę rozpoznawać będzie jeden skład sędziowski, prowadzić ją może tylko jeden adwokat i wystarczy, że jeden biegły sporządzi opinię. Natomiast poszkodowani będą wzajemnie się wspierać przy dostarczaniu dowodów. Dowody nie będą rozproszone tak jak wówczas, gdyby toczyło się kilka lub kilkadziesiąt spraw, zamiast jednej. Sąd zastosuje tzw. domniemanie faktyczne co do dowodów zgłoszonych w sprawie i powód, który występując sam mógłby przedstawić mniej istotne dowody niż pozostali, może również wygrać sprawę.

Warto podkreślić, że w drodze pozwu grupowego nie można dochodzić sporów dotyczących stosunku pracy.

REKLAMA

Przedsiębiorcy ponadto mają możliwość skutecznej obrony przed pozwami zbiorowymi. Bardzo ważne są działania prewencyjne, które mogą pozwolić na uniknięcie pozwu, np. wczesna reakcja na potencjalne nieprawidłowości, monitorowanie rynku, bieżące analizowanie wzorców umownych pod kątem zgodności z aktualnymi przepisami, a także zmiana podejścia do potencjalnych ryzyk. Wśród czynności reaktywnych, które mogą potencjalnie zminimalizować konsekwencje pozwu, najważniejsze jest zbadanie dopuszczalności postępowania grupowego i składu grupy powodowej.

Osoby składające pozew muszą  czuć się pokrzywdzone przez tą samą firmę czy też osobę. Jednak zgodnie z prawem pozew zbiorowy nie musi być kierowany przeciwko firmie czy instytucji.

Czytaj także: Można złożyć pozew zbiorowy przeciw gminie>>

Mimo ograniczeń można wskazać szereg spraw, w których będzie można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym. Przykładowo pozew zbiorowy można złożyć w sprawie:

•    o odszkodowania od firmy farmaceutycznej za szkody wywołane leczeniem tym samym medykamentem, czy też za korzystanie z innych tych samych produktów medycznych,

•    roszczeń przeciwko nieuczciwemu deweloperowi, od którego osoby wchodzące w skład grupy kupiły mieszkanie,

•    o odszkodowanie z tytułu szkód wywołanych przez szkodliwe oddziaływanie zakładu produkcyjnego, czy też zamieszkiwanie w okolicy lotniska, których doznały osoby zamieszkujące w jego strefie,

•    za szkody poniesione przez osoby na skutek skażenia środowiska, czy też nieprzestrzegania zasad ochrony środowiska,

•    o zapłatę przeciwko producentowi samochodów za wadliwe części w pojazdach,

•    roszczeń klientów banku mających problemy z korzystaniem ze swojego konta, czy karty kredytowej, czy też przeciwko bankowi, który narzuca nieuczciwe oprocentowanie kredytów,

•    roszczeń klientów zakładu ubezpieczeniowego, za szkody za nienależycie świadczone przez niego usługi,

•    przeciwko spółdzielni przez członków spółdzielni o zobowiązanie spółdzielni do zapewnienia właściwego dopływu ciepłej wody i utrzymanie jej właściwej temperatury oraz o ustalenie, że nie istnieją należności z tytułu opłat za okres niefunkcjonowania instalacji cieplnej.

Postępowanie grupowe

O randze pozwów zbiorowych świadczy, że sprawy w postępowaniu grupowym należą do właściwości sądów okręgowych i zostaną rozpoznane przez trzech sędziów zawodowych. Na potrzeby rozpoznania spraw w tym postępowaniu wprowadzono specjalną procedurę, ustalono też sposób budowania grupy i przystępowania do grupy.

Postępowanie grupowe składa się z czterech faz:

a) postępowanie w przedmiocie dopuszczalności postępowania grupowego,

b) ustalenie składu grupy,

c) rozstrzygnięcie sprawy co do istoty,

d) wykonanie wyroku, w tym w zakresie kosztów postępowania.  

Czytaj także: Będą kolejne pozwy zbiorowe poszkodowanych przez powódź>>

A więc dopuszczalność dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym jest zasadniczo uwarunkowana następującymi przesłankami:

1. dochodzone świadczenia są jednorodzajowe (na przykład tylko roszczenia o pieniężne odszkodowanie);   

2. z takimi roszczeniami musi wystąpić grupa co najmniej 10 osób;

3. roszczenia oparte są na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej;

4. dotyczą spraw z zakresu ochrony praw konsumentów lub poszkodowanych w wyniku czynów niedozwolonych (w tym szkód wyrządzonych przez produkt niebezpieczny) – z wyjątkiem spraw o ochronę dóbr osobistych.

Istnieją różne opinie na temat powództw zbiorowych, zarówno negatywne jak i pozytywne, jednak skupiając się na pozytywnych należy wskazać m.in.  możliwość szybszego zakończenia postępowania sądowego, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, jak również zapewnienie ochrony interesów podmiotów, które ze względu na niewysokie roszczenia nie mogą efektywnie dochodzić swych praw w zwykłym postępowaniu.

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44)>>



Tomasz Błotnicki

samorzad.infor.pl

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA