| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Wynikający z art. 82 §4 k.w. zakaz, którego złamanie może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie, wiąże się z przepisami §41 - §43 rozporządzenia  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów , gdzie określono problematykę zabezpieczenia przeciwpożarowego zbioru, transportu i składowania palnych płodów rolnych.

Warto zaznaczyć że zgodnie z § 43 ostatnio wymienionego rozporządzenia wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w ogóle jest zabronione. Jednakże dopiero w momencie, gdy ma ono miejsce w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym stanowić będzie wykroczenie.

Godzi się dodać, że zupełnie odrębnym wykroczeniem jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów określone w art. 131 p.12 ustawy o ochronie przyrody.  Za takie zachowanie grozi, zgodnie z powołanym przepisem, kara aresztu albo grzywny.

Pozostawienie małoletniego w niebezpiecznych okolicznościach

Wykroczeniem jest także pozostawienie małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru (art.82 §6 k.w.). Oczywiście sprawcą tego wykroczenia może być tylko ta osoba na której ciążył w danym momencie obowiązek opieki nad dzieckiem.

Ten obowiązek może wynikać z ustawy (rodzice dziecka), orzeczenia sądu (opiekun dziecka), umowy (przedszkolanka, niania), a także z konkretnych okoliczności – w szczególności z własnego działania powodującego wzięcie na siebie obowiązku opieki nad dzieckiem (np. zaopiekowanie się dzieckiem które się zagubiło).

Niekiedy w komentarzach wskazuje się, że – przykładowo – sprawcami wykroczenia z art. 82 §6 k.w. może być rodzeństwo dziecka, które nie ukończyło 7 lat; twierdzenie to jest prawdziwe tylko w sytuacji, gdy na bracie lub siostrze ciążył obowiązek opieki nad dzieckiem i tylko pod warunkiem, że ów brat lub siostra ukończyli 17 lat, gdyż zasadą jest, że sprawcą jakiegokolwiek wykroczenia może być ten tylko, kto w dacie popełnienia czynu zabronionego ukończył 17 lat (art.8 k.w.).

Okoliczności, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez dziecko pożaru, będą miały w szczególności miejsce w momencie umożliwienia mu swobodnego, niekontrolowanego przez opiekuna dostępu do źródeł ognia: zapałek, zapalniczki z niedogaszonymi papierosami, włączonej kuchenki gazowej, płonącego lub niedogaszonego ogniska. W takich sytuacjach nawet krótki czas przebywania dziecka w pobliżu źródła ognia niesie za sobą prawdopodobieństwo wzniecenia przez dziecko pożaru.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »