REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Małgorzata Terlikowska
Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Bogusław Śnieżek
Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (m.in. urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, nauczyciele).

Warunkiem uzyskania prawa do nagrody jest spełnienie jednej przesłanki – przepracowania odpowiedniej liczby lat.

REKLAMA

Staż uprawniający do nagrody jubileuszowej

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zaliczane są wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej należy wliczać m.in.:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

● zakończone okresy zatrudnienia (przepracowane na podstawie umowy o pracę zarówno u pracodawcy prywatnego, jak i ze sfery budżetowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na prawo i wysokość nagrody jubileuszowej nie wpływa świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jak również okresy prowadzenia działalności gospodarczej.

Staż pracy i wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej poszczególnym grupom pracowników

Urzędnicy państwowi i pracownicy samorządowi

Nauczyciele

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

● za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

REKLAMA

Rozróżnienie stażu pracy na staż w zakładzie państwowym czy prywatnym i uzależnienie od tego wypłaty nagrody jubileuszowej jest przejawem dyskryminacji. Stanowisko to potwierdza również Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z 10 października 2007 r. (II PK 38/07, OSNP 2008/21–22/313) Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych dotyczące nabycia prawa do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę równego traktowania w zakresie wynagradzania (art. 183c Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Sąd stwierdził, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów pracy tylko dlatego, że zostały odbyte w prywatnym zakładzie pracy, jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu.

W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczyć jeden z tych okresów. A zatem nagroda jubileuszowa w pełnej wysokości należy się pracownikowi u jednego pracodawcy (podstawowego) po przepracowaniu wymaganego okresu pracy. Przy ustalaniu stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy liczyć wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, ale tylko pojedynczo, udokumentowane np. świadectwami pracy.

WAŻNE!

Pracownikowi zatrudnionemu w dwóch miejscach pracy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden staż pracy; żaden nie może być liczony podwójnie.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach, to w każdym zakładzie pracy warunki uprawniające go do tego świadczenia są takie same.

PRZYKŁAD

Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach – w pierwszej na 1/2 etatu, a w drugiej na 7/18 etatu, nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Prawo do nagrody nabył w szkole, w której jest zatrudniony na 1/2 etatu. Nauczycielowi będzie przysługiwać nagroda w drugim miejscu pracy pod warunkiem, że jego ogólny staż pracy w drugiej szkole, tj. zakończony i obecny, będzie go uprawniać do nagrody w tym dodatkowym miejscu pracy.

Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń: Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA