Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania
REKLAMA
Warunkiem uzyskania prawa do nagrody jest spełnienie jednej przesłanki – przepracowania odpowiedniej liczby lat.
REKLAMA
Staż uprawniający do nagrody jubileuszowej
Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zaliczane są wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej należy wliczać m.in.:
● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,
● okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
● zakończone okresy zatrudnienia (przepracowane na podstawie umowy o pracę zarówno u pracodawcy prywatnego, jak i ze sfery budżetowej).
Na prawo i wysokość nagrody jubileuszowej nie wpływa świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jak również okresy prowadzenia działalności gospodarczej.
Staż pracy i wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej poszczególnym grupom pracowników
Urzędnicy państwowi i pracownicy samorządowi | Nauczyciele |
● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego, | ● za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego, |
REKLAMA
Rozróżnienie stażu pracy na staż w zakładzie państwowym czy prywatnym i uzależnienie od tego wypłaty nagrody jubileuszowej jest przejawem dyskryminacji. Stanowisko to potwierdza również Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z 10 października 2007 r. (II PK 38/07, OSNP 2008/21–22/313) Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych dotyczące nabycia prawa do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę równego traktowania w zakresie wynagradzania (art. 183c Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Sąd stwierdził, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów pracy tylko dlatego, że zostały odbyte w prywatnym zakładzie pracy, jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu.
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczyć jeden z tych okresów. A zatem nagroda jubileuszowa w pełnej wysokości należy się pracownikowi u jednego pracodawcy (podstawowego) po przepracowaniu wymaganego okresu pracy. Przy ustalaniu stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy liczyć wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, ale tylko pojedynczo, udokumentowane np. świadectwami pracy.
WAŻNE!
Pracownikowi zatrudnionemu w dwóch miejscach pracy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden staż pracy; żaden nie może być liczony podwójnie.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach, to w każdym zakładzie pracy warunki uprawniające go do tego świadczenia są takie same.
PRZYKŁAD
Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach – w pierwszej na 1/2 etatu, a w drugiej na 7/18 etatu, nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Prawo do nagrody nabył w szkole, w której jest zatrudniony na 1/2 etatu. Nauczycielowi będzie przysługiwać nagroda w drugim miejscu pracy pod warunkiem, że jego ogólny staż pracy w drugiej szkole, tj. zakończony i obecny, będzie go uprawniać do nagrody w tym dodatkowym miejscu pracy.
Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń: Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania
REKLAMA
REKLAMA