REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Małgorzata Terlikowska
Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Bogusław Śnieżek
Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (m.in. urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, nauczyciele).

Warunkiem uzyskania prawa do nagrody jest spełnienie jednej przesłanki – przepracowania odpowiedniej liczby lat.

REKLAMA

Staż uprawniający do nagrody jubileuszowej

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zaliczane są wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej należy wliczać m.in.:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

● zakończone okresy zatrudnienia (przepracowane na podstawie umowy o pracę zarówno u pracodawcy prywatnego, jak i ze sfery budżetowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na prawo i wysokość nagrody jubileuszowej nie wpływa świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jak również okresy prowadzenia działalności gospodarczej.

Staż pracy i wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej poszczególnym grupom pracowników

Urzędnicy państwowi i pracownicy samorządowi

Nauczyciele

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

● za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

REKLAMA

Rozróżnienie stażu pracy na staż w zakładzie państwowym czy prywatnym i uzależnienie od tego wypłaty nagrody jubileuszowej jest przejawem dyskryminacji. Stanowisko to potwierdza również Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z 10 października 2007 r. (II PK 38/07, OSNP 2008/21–22/313) Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych dotyczące nabycia prawa do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę równego traktowania w zakresie wynagradzania (art. 183c Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Sąd stwierdził, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów pracy tylko dlatego, że zostały odbyte w prywatnym zakładzie pracy, jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu.

W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczyć jeden z tych okresów. A zatem nagroda jubileuszowa w pełnej wysokości należy się pracownikowi u jednego pracodawcy (podstawowego) po przepracowaniu wymaganego okresu pracy. Przy ustalaniu stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy liczyć wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, ale tylko pojedynczo, udokumentowane np. świadectwami pracy.

WAŻNE!

Pracownikowi zatrudnionemu w dwóch miejscach pracy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden staż pracy; żaden nie może być liczony podwójnie.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach, to w każdym zakładzie pracy warunki uprawniające go do tego świadczenia są takie same.

PRZYKŁAD

Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach – w pierwszej na 1/2 etatu, a w drugiej na 7/18 etatu, nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Prawo do nagrody nabył w szkole, w której jest zatrudniony na 1/2 etatu. Nauczycielowi będzie przysługiwać nagroda w drugim miejscu pracy pod warunkiem, że jego ogólny staż pracy w drugiej szkole, tj. zakończony i obecny, będzie go uprawniać do nagrody w tym dodatkowym miejscu pracy.

Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń: Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA