REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Małgorzata Terlikowska
Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Bogusław Śnieżek
Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (m.in. urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, nauczyciele).

Warunkiem uzyskania prawa do nagrody jest spełnienie jednej przesłanki – przepracowania odpowiedniej liczby lat.

REKLAMA

Staż uprawniający do nagrody jubileuszowej

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zaliczane są wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej należy wliczać m.in.:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

● zakończone okresy zatrudnienia (przepracowane na podstawie umowy o pracę zarówno u pracodawcy prywatnego, jak i ze sfery budżetowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na prawo i wysokość nagrody jubileuszowej nie wpływa świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jak również okresy prowadzenia działalności gospodarczej.

Staż pracy i wysokość nagrody jubileuszowej przysługującej poszczególnym grupom pracowników

Urzędnicy państwowi i pracownicy samorządowi

Nauczyciele

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

● za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

REKLAMA

Rozróżnienie stażu pracy na staż w zakładzie państwowym czy prywatnym i uzależnienie od tego wypłaty nagrody jubileuszowej jest przejawem dyskryminacji. Stanowisko to potwierdza również Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z 10 października 2007 r. (II PK 38/07, OSNP 2008/21–22/313) Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych dotyczące nabycia prawa do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę równego traktowania w zakresie wynagradzania (art. 183c Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Sąd stwierdził, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów pracy tylko dlatego, że zostały odbyte w prywatnym zakładzie pracy, jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu.

W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy wliczyć jeden z tych okresów. A zatem nagroda jubileuszowa w pełnej wysokości należy się pracownikowi u jednego pracodawcy (podstawowego) po przepracowaniu wymaganego okresu pracy. Przy ustalaniu stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej należy liczyć wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, ale tylko pojedynczo, udokumentowane np. świadectwami pracy.

WAŻNE!

Pracownikowi zatrudnionemu w dwóch miejscach pracy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden staż pracy; żaden nie może być liczony podwójnie.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach, to w każdym zakładzie pracy warunki uprawniające go do tego świadczenia są takie same.

PRZYKŁAD

Nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach – w pierwszej na 1/2 etatu, a w drugiej na 7/18 etatu, nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Prawo do nagrody nabył w szkole, w której jest zatrudniony na 1/2 etatu. Nauczycielowi będzie przysługiwać nagroda w drugim miejscu pracy pod warunkiem, że jego ogólny staż pracy w drugiej szkole, tj. zakończony i obecny, będzie go uprawniać do nagrody w tym dodatkowym miejscu pracy.

Więcej w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń: Nabywanie prawa do nagród jubileuszowych i zasady ich rozliczania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA