REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Łukasz Postrzech

REKLAMA

W związku z nowymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi pojawiły się wątpliwości dotyczące konsekwencji podatkowych związanych z obowiązkami gmin. Pierwsze opinie organów podatkowych w tej sprawie są korzystne dla samorządów.

Najpóźniej do 1 lipca 2013 r. gminy muszą przejąć obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi odebranymi od właścicieli nieruchomości – również takich, na których nikt nie zamieszkuje. W rezultacie każda gmina musi wyłonić w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, określić wysokość opłaty za gospodarowanie nimi oraz szczegółowy sposób świadczenia usług na rzecz właścicieli nieruchomości. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie uwzględniała przede wszystkim koszty odbioru, transportu, odzysku (w tym recyklingu) i unieszkodliwiania odpadów, a gmina zawrze umowę cywilnoprawną z podmiotem wykonującym przedmiotową usługę. W związku z tym pojawia się pytanie, czy opłata nakładana przez gminę na właścicieli nieruchomości powinna zostać podwyższona o wysokość podatku od towarów i usług (VAT)?

Podatnicy VAT

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat, przy czym obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

W odniesieniu do organów władzy publicznej ustawodawca przewidział szczególne uregulowanie zawarte w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu nie uznaje się organów władzy za podatników w zakresie realizacji zadań nałożonych na nie odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z tymi założeniami wyłączenie organów władzy publicznej z zakresu VAT uzależnione jest od ich statusu (kryterium podmiotowe) i charakteru podejmowanych przez nie działań (kryterium przedmiotowe). W konsekwencji przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy organy władzy publicznej oraz obsługujące je urzędy wykonują czynności realizowane w ramach zadań nałożonych na nie przepisami prawa, do realizacji których zostały powołane. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w sytuacji wykonywania czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, takie wyłączenie nie powinno mieć zastosowania, ponieważ stałoby w sprzeczności z zasadami konkurencji i stawiałoby w uprzywilejowanej pozycji podmioty z sektora publicznego.

Zasada uczciwej konkurencji

Polskie regulacje są, co do zasady, zgodne z prawem Unii Europejskiej (UE). Jednak na uwagę zasługuje brak uwzględnienia wprost w polskich przepisach o VAT kryteriów dotyczących braku naruszeń zasad konkurencji. Można jedynie domniemywać, że odpowiednikiem takiego ograniczenia jest zapis dotyczący opodatkowania organów władzy publicznej w przypadku wykonywania czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, co ma gwarantować brak naruszenia zasad konkurencji.

Biorąc pod uwagę przepisy UE, określenie zasadności nakładania VAT na opłaty za gospodarowanie odpadami wiąże się z pewnymi wątpliwościami związanymi z faktem, że sfera działania w ramach reżimu publicznoprawnego w pewnej mierze przenika sferę prawa cywilnego. Gmina przejmuje bowiem obowiązki wykonywane dotychczas przez podmioty z sektora prywatnego, co rodzi pytanie o kwestię konkurencyjności działań gminy wobec tych podmiotów. Podobnych wątpliwości nie mają organy podatkowe.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA