REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Łukasz Postrzech

REKLAMA

W związku z nowymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi pojawiły się wątpliwości dotyczące konsekwencji podatkowych związanych z obowiązkami gmin. Pierwsze opinie organów podatkowych w tej sprawie są korzystne dla samorządów.

Najpóźniej do 1 lipca 2013 r. gminy muszą przejąć obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi odebranymi od właścicieli nieruchomości – również takich, na których nikt nie zamieszkuje. W rezultacie każda gmina musi wyłonić w drodze przetargu przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, określić wysokość opłaty za gospodarowanie nimi oraz szczegółowy sposób świadczenia usług na rzecz właścicieli nieruchomości. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie uwzględniała przede wszystkim koszty odbioru, transportu, odzysku (w tym recyklingu) i unieszkodliwiania odpadów, a gmina zawrze umowę cywilnoprawną z podmiotem wykonującym przedmiotową usługę. W związku z tym pojawia się pytanie, czy opłata nakładana przez gminę na właścicieli nieruchomości powinna zostać podwyższona o wysokość podatku od towarów i usług (VAT)?

Podatnicy VAT

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat, przy czym obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców (art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

W odniesieniu do organów władzy publicznej ustawodawca przewidział szczególne uregulowanie zawarte w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu nie uznaje się organów władzy za podatników w zakresie realizacji zadań nałożonych na nie odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z tymi założeniami wyłączenie organów władzy publicznej z zakresu VAT uzależnione jest od ich statusu (kryterium podmiotowe) i charakteru podejmowanych przez nie działań (kryterium przedmiotowe). W konsekwencji przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy organy władzy publicznej oraz obsługujące je urzędy wykonują czynności realizowane w ramach zadań nałożonych na nie przepisami prawa, do realizacji których zostały powołane. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w sytuacji wykonywania czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, takie wyłączenie nie powinno mieć zastosowania, ponieważ stałoby w sprzeczności z zasadami konkurencji i stawiałoby w uprzywilejowanej pozycji podmioty z sektora publicznego.

Zasada uczciwej konkurencji

Polskie regulacje są, co do zasady, zgodne z prawem Unii Europejskiej (UE). Jednak na uwagę zasługuje brak uwzględnienia wprost w polskich przepisach o VAT kryteriów dotyczących braku naruszeń zasad konkurencji. Można jedynie domniemywać, że odpowiednikiem takiego ograniczenia jest zapis dotyczący opodatkowania organów władzy publicznej w przypadku wykonywania czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, co ma gwarantować brak naruszenia zasad konkurencji.

Biorąc pod uwagę przepisy UE, określenie zasadności nakładania VAT na opłaty za gospodarowanie odpadami wiąże się z pewnymi wątpliwościami związanymi z faktem, że sfera działania w ramach reżimu publicznoprawnego w pewnej mierze przenika sferę prawa cywilnego. Gmina przejmuje bowiem obowiązki wykonywane dotychczas przez podmioty z sektora prywatnego, co rodzi pytanie o kwestię konkurencyjności działań gminy wobec tych podmiotów. Podobnych wątpliwości nie mają organy podatkowe.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA