REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy walczą o większe środki

Wioletta Kępka

REKLAMA

Trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o dochodach JST, która ma przywrócić zachwianą, głównie z winy władz centralnych, równowagę finansową samorządów. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich samorządowców do wsparcia inicjatywy i szukania dla niej poparcia wśród parlamentarzystów.

Pod koniec lipca br. ruszyła samorządowa akcja „Stawka większa niż 8 mld”, której najważniejszym celem jest taka zmiana przepisów, która zrekompensuje gminom, powiatom i województwom ubytki dochodów wynikające z wprowadzanych przez władze centralne zmian ustawowych. W trakcie akcji zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt powstał we współpracy Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich oraz Unii Miasteczek Polskich. Przedstawiciele tych organizacji weszli też do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej tego projektu.

REKLAMA

– To inicjatywa wszystkich samorządów lokalnych – informuje Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Przyczyny problemów

Jak wskazują samorządowcy, JST tracą rocznie co najmniej 8 mld zł wskutek zmian ustawowych wprowadzanych przez władze centralne. Trend ten nasilił się zwłaszcza po roku 2005.

– Równowaga finansowa przewidziana w ustawie o dochodach JST została zachwiana w latach 2005–2011. Tylko w wyniku zmian przepisów, których skutki finansowe wyliczył rząd, a więc przede wszystkim dotyczących podatków dochodowych i ulg rodzinnych oraz nowych zadań (m.in. piecza zastępcza) samorządy traciły rocznie 8 mld zł – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. – To są dane oficjalne, wyliczone przez rząd. Naszym zdaniem utraconych środków jest więcej.

Nie policzono m.in. kosztów zmian w VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Do 2005 roku zakupy inwestycyjne dla JST były obciążone stawką 7% VAT, a teraz jest to aż 23% – przypomina Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz Kowala i wiceprezes Unii Miasteczek Polskich.

Jednocześnie z ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego usunięto zasadę rekompensowania ubytków, jakie w ich dochodach własnych powodują zmiany prawne uchwalane przez parlament.

– Na temat zrekompensowania ubytków w dochodach JST rozmawiamy z rządem od 2008 roku. Powołano nawet specjalną komisję rządowo-samorządową z udziałem ministra finansów, która spotkała się aż dwa razy – tłumaczy Ryszard Grobelny.

Samorządowców oburza zwłaszcza to, że choć na zmianach prawnych stracił też budżet państwa, to rząd zrekompensował sobie te ubytki, podnosząc m.in. VAT, akcyzę od paliw i składkę rentową. To także uderzyło w budżety samorządowe, a w rezultacie odbije się na rozwoju Polski.

– Głównym inwestorem w Polsce są samorządy, które w latach 2009–2011 przeznaczały na inwestycje prawie 44 mld zł rocznie. To dużo więcej niż budżet państwa (15 mld zł rocznie). Problemy finansowe samorządów przełożą się więc na rozwój kraju i jego sytuację gospodarczą. Według prognoz już w 2015 roku inwestycje JST spadną do 19 mld zł rocznie. Zagrożona jest też realizacja zadań bieżących – przekonuje Ryszard Grobelny. – Najpierw więc spadną inwestycje, potem skończą się środki na promocję, kulturę, sport, oświatę i pozostałe zadania.

Nie będzie też pieniędzy na wkład własny w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Proponowane zmiany

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada przesunięcie środków z budżetu państwa do budżetów samorządowych. Wśród propozycji nie ma wzrostu obciążeń podatkowych obywateli.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA