Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieruchomości. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieruchomości.
Sąd Najwyższy zabiera głos w sprawie lokatorów reprywatyzowanych kamienic
Aktualizacja: 10.08.2017
Posiadacz zależny, który faktycznie włada nieruchomością (np. lokator) może być pozwanym w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Taki wniosek wynika z kontrowersyjnej uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2017 roku (sygn. akt: III CZP 84/16). Niedawno opublikowane uzasadnienie ukazuje tę kwestię w nowym świetle. »
Przekształcenie użytkowania w Warszawie po 4 lipca 2017 r.
Aktualizacja: 05.07.2017
Warszawiacy już mogą uwłaszczyć się na miejskich gruntach. Warunki są korzystne, gdyż za uwłaszczenie się na gruntach należy zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie wieczyste. »
Czy gminy zapłacą za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne?
Aktualizacja: 05.07.2017
Gminy nie zapłacą już za przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Prawdopodobnie dodatkowe koszta będą ponosić mieszkańcy. »
Zmiany w użytkowaniu wieczystym
Aktualizacja: 28.06.2017
Zmienią się zasady przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem ustawy, zaś przedstawiciele samorządu terytorialnego zgłaszają uwagi. Co się zmieni? »
Zaświadczenie o samodzielności lokalu
Aktualizacja: 08.06.2017
Właściciel nieruchomości składa wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wydawany jest przez właściwego starostę. »
Nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej
Aktualizacja: 02.06.2017
Zdaniem Wojewody Lubelskiego nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowej nie wykracza poza zakres zwykłego zarządu, zatem jest to uprawnienie wójta gminy, gdyż do jego kompetencji należy gospodarowanie mieniem komunalnym. »
Działki zajęte pod drogę przez gminę
Aktualizacja: 29.05.2017
Właścicielowi działki zajętej przez gminę przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim wypłacane jest na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Właściciel działki może domagać się należnego wynagrodzenia przed sądem powszechnym. »
Czy będą ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym?
Aktualizacja: 09.05.2017
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Co ma się zmienić w budownictwie mieszkaniowym? »
Czy będą zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami?
Aktualizacja: 09.05.2017
Wielkie zmiany dla zarządców, pośredników nieruchomości oraz rzeczoznawców szykuje MIB w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kiedy wprowadzony będzie obowiązek posiadania OC? »
Reprywatyzacja w Warszawie - nowe przepisy już obowiązują
Aktualizacja: 08.05.2017
Ustawa o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie weszła w życie 5 maja 2017 r. Komisja zajmie się usuwaniem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, które wydane zostały naruszeniem prawa. »
Samorządy walczą z nielegalną wycinką drzew
Aktualizacja: 24.04.2017
Samorządy wszczynają postępowania przeciwko właścicielom nieruchomości, którzy nielegalnie usunęli drzewa ze swojej posesji bez zezwolenia. Na uwagę zasługuje fakt, że właściciele sądzili, że mogą to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami o wycince. »
Aktualizacja: 19.04.2017
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzi nowe zasady wyceny nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. ustalania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości. Zmienią się także zasady rozliczania nakładów. »
Jak ustalić czynsz za dzierżawę nieruchomości powiatowych?
Aktualizacja: 28.11.2018
Jak prawidłowo ustalić i ewidencjonować należności z tytułu najmu oraz dzierżawy nieruchomości powiatowych? Jak pracownik odpowiedzialny za ustalanie oraz waloryzowanie czynszów ma ustalić za pomocą jakiego wskaźnika należy zwaloryzować czynsze? »
Co zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej?
Aktualizacja: 30.03.2017
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż z takiego obowiązku zwalnia jedynie posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Fakt niezamieszkiwania danej nieruchomości, cz też wysokie koszta przyłączenia zwalniają właścicieli z ustawowego obowiązku. »
Komunalizacja przez gminy mienia państwowego - orzeczenie NSA
Aktualizacja: 16.03.2017
Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił "czy pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego przysługiwania prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oznacza, że nieruchomość ta nie należała na dzień 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym ustawę o pracownikach samorządowych?”. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »