Darowizna nieruchomości w praktyce
24 lis 2014
Zasady przekazywania i nabywania nieruchomości w drodze darowizny wciąż wywołują wśród samorządowców wiele wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ewentualnego odwołania darowizny.
Koszty wyceny nieruchomości przy przekształceniach własnościowych
18 lis 2014
W kwestii kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przepisy są jednoznaczne. Nie można do nich zaliczać wydatków poniesionych na wycenę nieruchomości, której koszty obciążają organ administracji publicznej.
Rozszerzenie prawa pierwokupu przez samorządy
13 lis 2014
Prace związane ze zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami już rozpoczęte. Czy to koniec przejmowania nieruchomości metodą „na kuratora”? Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest po rozmowach z premier Ewą Kopacz. Planowane zmiany dotyczyć mają m.in. rozszerzenia prawa pierwokupu przez samorząd lub Skarb Państwa.
Reprywatyzacja w kampaniach samorządowych
28 paź 2014
Kwestia reprywatyzacji pojawiła się m.in. w wypowiedziach i programach kandydatów na prezydenta Warszawy, jako jedna z najpoważniejszych spraw do uporządkowania przez władze miasta.
Czy sprzedaż działki bez przetargu jest zwolniona z VAT
06 sie 2014
Sprzedaż działki w drodze bezprzetargowej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz użytkowników wieczystych. Czy transakcja ta jest zwolniona z VAT?
Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program
30 wrz 2013
Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.
Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu
27 wrz 2013
Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.
Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego od 2014 r.
06 wrz 2013
Dodatek energetyczny od 1 stycznia 2014 r. będzie przysługiwał odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy. Wypłatą dodatków energetycznych zajmą się gminy.
Prawo budowlane - zmiany od 2014 r.?
05 wrz 2013
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, zapowiadane zmiany do Prawa budowlanego powinny wejść w życie pod koniec 2013 roku. Wliczając opóźnienie, które już wynosi ok. dwóch miesięcy, bardziej realnym terminem wprowadzenia zmian staje się pierwszy kwartał przyszłego 2014 roku. Jakie są propozycje zmian?
Księgi wieczyste: większa ochrona wierzycieli
07 sie 2013
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece wprowadza ochronę wierzyciela, który zabezpieczył swoją należność hipoteką na części nieruchomości.
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
24 lip 2013
Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji prawa budowlanego. Zbudowanie domu jednorodzinnego nie będzie wymagać uzyskania pozwolenia na budowę - przekonuje rząd.
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji
10 lip 2013
Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?
Deklaracja śmieciowa: oświadczenie o odpowiedzialności karnej
31 maja 2013
Deklaracja śmieciowa nie powinna zawierać oświadczenia o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych informacji. Zgodnie bowiem z art. 233 § 6 kk między innymi art. 233 § 1 kk „stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”.
Obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej - kiedy powstaje?
28 maja 2013
Obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej powstaje w sytuacji, gdy faktycznie istnieje wybudowania sieć kanalizacyjna i istnieje możliwość przyłączenia do niej nieruchomości, która nie posiada przydomowej oczyszczalni ścieków.
Wykup mieszkania będącego własnością gminy
05 paź 2011
Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich
właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach.
Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym
właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy
gminni będą stanowczo egzekwować.
Scalanie i wymiana gruntów - nowe przepisy
13 wrz 2011
Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów reguluje kwestie dotyczące
zagospodarowania poscaleniowego oraz obowiązków starosty związanych z
wykonywaniem zadań z tego zakresu oraz ich finansowaniem.
Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania
09 wrz 2011
Więcej osób złoży wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności, raz na trzy lata będzie aktualizowana opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej a samorządy nie będą zmuszone do przyznawania bonifikat od opłat za przekształcenie nieruchomości - to główne założenia nowych przepisów regulujących instytucję użytkowania wieczystego.
Postępowanie eksmisyjne z lokalu będącego własnością gminy
16 sie 2011
Nieużywane w obowiązujących przepisach słowo eksmisja to budzące wiele
kontrowersji postępowanie mające na celu usunięcie z zajmowanego lokalu
osób i rzeczy oraz wydanie lokalu uprawionemu do niego podmiotowi. W kontekście niniejszego artykułu - uprawnionym podmiotem jest gmina jako właściciel lokalu.
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
08 lis 2010
Termin zgłaszania przez obywateli i inne uprawnione podmioty żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upłynie dnia 31 grudnia 2012 r.
Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego
26 paź 2010
Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?
Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
27 kwi 2010
Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.
Kiedy wywłaszczenie gruntów podlega VAT
16 lut 2010
Planowana jest modernizacja i poszerzenie drogi krajowej. Wzdłuż pasa
drogi leżą grunty, których właścicielem jest gmina. W związku z tą
inwestycją dojdzie do wywłaszczenia gruntów należących do gminy na
rzecz Skarbu Państwa. Przedmiotem wywłaszczenia będzie działka
niezabudowana. Z tytułu wywłaszczenia gmina otrzyma od Skarbu Państwa
odszkodowanie. Czy w takiej sytuacji dojdzie do opodatkowania czynności
wywłaszczenia?
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
12 lut 2010
7 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o
zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami [dalej: „ugn”] oraz o
zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja eliminuje wątpliwości
interpretacyjne pojawiające się na gruncie dotychczas obowiązujących
przepisów, a poprzez zmiany w przepisach regulujących wywłaszczenie
nieruchomości ma wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji celu
publicznego.
Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego
22 wrz 2009
Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Sprawę o przyznanie dodatku prowadzi w oparciu o przepisy k.p.a., z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa) i wydanych do niej rozporządzeniach wykonawczych.
Podział nieruchomości, dopuszczalność i sposób przeprowadzenia
15 cze 2009
Intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego spowodował, że do gmin trafia coraz więcej wniosków o podział nieruchomości. Jakie warunki musi spełniać nieruchomość, żeby wójt, burmistrz albo prezydent miasta mógł wydać decyzję o jej podziale?
Gminy straciły wpływ na rozwój przestrzenny
03 lut 2009
Do 31 grudnia 2008 r. status rolny gruntów był jedyną przesłanką odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy, której nie podważały sądy i samorządowe kolegia odwoławcze. Od 1 stycznia 2009 r. gminy nie mają już tego argumentu.
Aktualizacja wartości prawa użytkowania wieczystego
06 lis 2008
Właściwy organ, np. wójt, zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.
Jak przebiega proces odrolnienia gruntów
06 sie 2008
Zmiana przeznaczenia gruntów następuje najczęściej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana taka wymaga jednak zgody ministra rolnictwa lub marszałka województwa. Decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub leśnej podejmuje starosta. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne.
Zasady wywłaszczania nieruchomości pod inwestycje publiczne
10 maja 2008
Każda nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Organem właściwym w sprawach wywłaszczenia jest starosta. Postępowanie wywłaszczeniowe zawsze musi być poprzedzone rokowaniami o nabycie, w drodze umowy, praw do nieruchomości.
Lokale z TBS-u na własność
08 mar 2008
Właściciele TBS-ów zdecydują o sprzedaży mieszkań. Wykup będzie możliwy tylko po zwrocie pomocy udzielonej przez państwo. Nabytego lokalu nie można będzie sprzedać przed upływem pięciu lat.
Kiedy zgłaszać zmianę sposobu użytkowania lokalu
25 lip 2007
Przed rozpoczęciem prac zmieniających sposób użytkowania budynku lub jego części należy o tym zawiadomić starostę. Prace adaptacyjne można rozpocząć dopiero po 30 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli starosta nie wniesie sprzeciwu.