REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka społeczna, świadczenia rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w becikowym potrzebne, ale nie mogą być dyskryminujące

Zmiany w zasadach przyznawania becikowego są potrzebne, ale nowe przepisy nie mogą nikogo dyskryminować, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, najbardziej zagrożonych ubóstwem - uważa Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych.

Dolnośląskie: Władze Wrocławia chcą zlikwidować izbę wytrzeźwień

Władze Wrocławia planują likwidację izby wytrzeźwień w mieście. W jej miejsce ma powstać ośrodek, który nie tylko zapewni opiekę osobom będącym pod wpływem alkoholu, ale także będzie pomagał im w walce z uzależnieniem.

Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku

Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych wchodząca w życie z dniem 14 października umożliwi przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie pozostającej w związku małżeńskim jeśli wobec współmałżonka orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

Nowe zadania dla gmin z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wejdzie w życie w 2012 roku. Oznacza to, że podstawowym jednostkom organizacyjnym - którymi są gminy - przybędzie zadań do realizacji. 

Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych

Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa. Część z tych obowiązków należy do zadań gminy.

Kontrakt socjalny po zmianach

Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny umożliwiający skuteczniejsze wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej 2011

3 maja 2011 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmieniają się m.in. zasady wstrzymywania wypłat świadczeń pieniężnych osobom bezrobotnym, zasady wypłat zasiłku okresowego i celowego na realizację postanowień kontraktu socjalnego oraz normy regulujące status pracowników socjalnych.

Zakładowy plan kont w jednostkach pomocy społecznej obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.

Wszystkie jednostki, w tym także jednostki pomocy społecznej, mają obowiązek dostosowania obowiązujących w ich jednostkach planów kont do nowych zasad wynikających ze zmian przepisów wprowadzonych w 2009 r. ustawą o finansach publicznych. Najważniejsze zmiany w zakresie pomocy społecznej obejmują likwidację gospodarstw pomocniczych, likwidację rachunku dochodów własnych, utworzenie budżetu środków europejskich na szczeblu budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały konieczność wydania przez Ministra Finansów aktu prawnego zawierającego nowy plan kont stanowiący ramy dla kierowników jednostek do opracowania zakładowych planów kont.

Standardy opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Pomoc społeczna musi być wpisana do statutu

Rehabilitacja sfinansowana przez fundację jest opodatkowanym przychodem obdarowanego. Świadczenia udzielane w ramach pomocy społecznej są zwolnione z podatku. Obdarowany zostanie zwolniony z PIT, gdy fundacja zajmuje się pomocą społeczną.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

REKLAMA