Zmiany w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Uchwalona ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.) – dalej Ppsa - mające na celu kompleksowe uregulowanie spraw związanych z sądową kontrolą decyzji wizowych podejmowanych przez konsulów.
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność uregulowania powyższych kwestii wynika z obowiązujących regulacji unijnych oraz orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z nich, iż na państwach członkowskich ciąży obowiązek ustanowienia procedury odwoławczej do decyzji o odmowie wydania wizy, przy czym procedura ta musi gwarantować na pewnym etapie postępowania środek odwoławczy do sądu.
Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują norm prawnych gwarantujących możliwość zaskarżenia do sądu decyzji o odmowie wydania wizy, cofnięcia czy unieważnienia wizy wydanej przez konsula. Obecnie obowiązująca regulacja art. 5 pkt 4 Ppsa wskazuje, że sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wiz wydawanych przez konsulów z wyjątkiem wiz wydanych cudzoziemcowi będącemu członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej.
Uchwalona ustawa rozszerza właściwość sądów administracyjnych również w zakresie spraw dotyczących wiz Schengen, a więc w zakresie skarg na decyzje o odmowie wydania wizy, o cofnięciu lub unieważnieniu wiz Schengen oraz działalność konsulów w tym zakresie.
Zobacz: Postępowanie administracyjne
REKLAMA
Zgodnie z uchwaloną ustawą, właściwy w powyższych sprawach będzie wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości ma siedzibę urząd obsługujący ministra właściwego do spraw zagranicznych, co oznacza że sądem właściwym w powyższych sprawach będzie wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie.
Ustawa przewiduje ponadto, że w sprawach wiz dla cudzoziemców za konsulów czynności w postępowaniu sądowoadministracyjnym będzie podejmował minister właściwy do spraw zagranicznych. Zgodnie z przyjętymi regulacjami, skargę wniesioną za pośrednictwem konsula minister właściwy do spraw zagranicznych przekazuje wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 60 dni od dnia jej otrzymania przez konsula.
Uchwalona ustawa przyjmuje ponadto pewną odrębność w sprawie skarg na decyzje wizowe konsula, wprowadzając jako zasadę, iż w sprawach tych skarga do sądu administracyjnego może być wniesiona dopiero po skorzystaniu z procedury złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
W zakresie przepisu przejściowego ustawa przewiduje, iż nowe regulacje mają zastosowanie w sprawach postępowań o wydanie wiz, o których mowa w art. 2 pkt 2-5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy, wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie uchwalonej ustawy.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Źródło: http://www.prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA