Zmiany w ustawie o drogach publicznych 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa ma na celu kontynuowanie założeń przyjętych w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, w której pobór opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą powierzono Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, świadczenie usług z zakresu projektowania, budowy, rozwoju, wdrożenia lub wsparcia urządzeń i elementów systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej oraz kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty, będzie mogło być realizowane przez podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1–3a Prawa zamówień publicznych, zwane dalej „Podmiotem Wyznaczonym”. Podmiot Wyznaczony będzie musiał posiadać przygotowanie techniczne oraz doświadczenie w zakresie projektowania, budowy, rozwoju, wdrażania lub utrzymania technologii teleinformatycznych. Wyznaczenia Podmiotu będzie dokonywał minister właściwy do spraw transportu, w drodze rozporządzenia.
Zobacz: Rozwój i promocja
Podmiot Wyznaczony będzie zobowiązany do wykonania osobiście kluczowych części usług, które zostaną mu powierzone do realizacji w drodze rozporządzenia.
Zgodnie z przedmiotową ustawą, Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie zawierał z Podmiotem Wyznaczonym umowę o świadczenie usług”, która określi w szczególności:
- szczegółowy przedmiot i zakres czynności realizowanych przez Podmiot Wyznaczony;
- harmonogram przygotowania lub wykonania czynności przez Podmiot Wyznaczony;
- termin wykonania czynności;
- obowiązki Podmiotu Wyznaczonego;
- wysokość i zasady wypłaty wynagrodzenia na rzecz Podmiotu Wyznaczonego;
- tryb kontroli wykonania czynności przez Podmiot Wyznaczony;
- skutki nienależytego wykonania i niewykonania umowy.
Umowa ta będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.
Ustawa wejdzie w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: https://www.prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA