reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Odpowiemy za długi wspólnoty lub spółdzielni?

Odpowiemy za długi wspólnoty lub spółdzielni?

W skali całego kraju działa bardzo duża liczba wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Takie podmioty zwykle prowadzą racjonalną politykę finansową. Nie można jednak wykluczyć negatywnych wyjątków. W przypadku problemów finansowych wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni, osoby będące członkami takich instytucji zaczynają się zastanawiać, czy zadłużenie podmiotu zarządzającego budynkiem będzie miało negatywny wpływ na ich własną sytuację finansową. Warto zatem wyjaśnić zasady odpowiedzialności członków wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych za długi wspomnianych instytucji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali artykuł na ten temat.

Za długi wspólnoty odpowiada się wedle wielkości mieszkania

Informacji o zasadach działania wspólnot mieszkaniowych trzeba poszukiwać w ustawie o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). Wspomniany akt prawny przedstawia m.in. kluczowe zasady odpowiedzialności wspólnoty mieszkaniowej oraz jej członków za zaciągnięte zobowiązania. Zgodnie z artykułem 6 ustawy o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa jest tworzona przez ogół właścicieli mieszkań oraz lokali użytkowych. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także występować jako strona w postępowaniu sądowym.

Wg portalu RynekPierwotny.pl kolejna ważna informacja na temat odpowiedzialności wspólnoty mieszkaniowej została zawarta w artykule 17 ustawy z 24 czerwca 1994 r. Ten artykuł wskazuje, że wspólnota mieszkaniowa powinna odpowiadać bez żadnych ograniczeń za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej. Jeżeli chodzi o takie zobowiązania i odpowiedzialność właścicieli lokali za nie, to obowiązujące przepisy przewidują pewien limit. Według art. 17 ustawy o własności lokali, właściciel każdego lokalu odpowiada za zobowiązania wspólnoty proporcjonalnie do udziału posiadanego w nieruchomości wspólnej. Jeżeli przykładowe zobowiązanie wspólnoty mieszkaniowej wynosi 10 000 zł, a właściciel danego mieszkania posiada pięcioprocentowy udział w nieruchomości wspólnej, to jego odpowiedzialność zostanie ograniczona do kwoty wynoszącej tylko 500 zł (500 zł = 5% x 10 000 zł). Taka regulacja chroni członków wspólnoty przed skutkami złych decyzji osób zarządzających danym budynkiem.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Właścicieli „M” trzeba pozwać razem ze wspólnotą lub osobno

W nawiązaniu do opisywanej wcześniej zasady, warto przypomnieć, że udział właściciela „M” w nieruchomości wspólnej zależy od powierzchni jego lokalu. Taki udział oblicza się porównując powierzchnię konkretnego lokum wraz z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali oraz pomieszczeń przynależnych znajdujących się w danym budynku.

Kolejna ważna informacja dotyczy uprawnień wierzyciela do pozywania właścicieli mieszkań i lokali użytkowych w związku z zobowiązaniami wspólnoty mieszkaniowej. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl warto wiedzieć, że na podstawie tytułu egzekucyjnego wydanego przeciwko wspólnocie, nie można automatycznie dochodzić roszczeń także w stosunku do właścicieli mieszkań. Jeżeli wierzyciel wcześniej nie pozwał właścicieli lokali razem ze wspólnotą mieszkaniowa, a dochodzenie roszczeń z majątku wspólnoty okazało się bezskuteczne, to konieczne będzie wytoczenie kolejnego procesu (tym razem przeciwko członkom wspólnoty mieszkaniowej).

Członek spółdzielni też jest chroniony przed dużymi długami …

Warto wiedzieć, że w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych polski ustawodawca również przewidział pewne ograniczenia dotyczące odpowiedzialności ich członków za długi. O zasadach funkcjonowania takich ograniczeń mówi ustawa z 16 września 1982 r. (Dz.U. 1982 nr 30 poz. 210). Wielokrotnie nowelizowana ustawa prawo spółdzielcze wskazuje, że członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu strat tej organizacji tylko do wysokości zadeklarowanych udziałów (patrz art. 19 paragraf 2). Co więcej, spółdzielca nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.

W nawiązaniu do odpowiedzialności członka spółdzielni mieszkaniowej warto wspomnieć o niedawnej nowelizacji ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. 2001 nr 4 poz. 27). Przepisy tej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mają charakter szczegółowy w stosunku do prawa spółdzielczego. To oznacza, że regulacje ustawy prawo spółdzielcze stosuje się tylko wtedy, gdy ustawa z 15 grudnia 2000 r. nie przewiduje innych rozwiązań.

Niektórzy czytelnicy mogą pamiętać, że w 2017 r. ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych została dość znacząco znowelizowana. W ramach jednej z najważniejszych zmian, zniesiono obowiązek wnoszenia udziałów przez nowych członków spółdzielni mieszkaniowych. Taka sytuacja oznacza, że odpowiedzialność nowych spółdzielców za długi spółdzielni będzie zerowa (identyczna jak wartość ich udziału).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama