Nowoczesne technologie w administracji
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od początku przy wdrażaniu nowych programów i rozbudowywaniu dotychczasowych wykorzystuje nowoczesne technologie, aby z rozwiązań skorzystało jak najwięcej rodzin, oszczędzając tym samym mnóstwo czasu. Dziś można powiedzieć, że wraz z polskimi rodzinami budujemy „Polskę cyfrową”.
REKLAMA
Do niedawna każdy obywatel składał wnioski drogą pocztową lub osobiście w urzędzie. Dzisiaj rodziny mogą złożyć wszystkie wnioski również drogą elektroniczną, w tym m.in. na „Rodzinę 500+”. Mało tego, przy załatwianiu spraw urzędowych obywatel nie musi już składać pokaźnego pliku zaświadczeń - do tego wystarczy tylko jego oświadczenie. - Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzin, którzy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu. To także duży zysk dla budżetu państwa – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Cyfrowe rekordy
REKLAMA
Już na starcie programu „Rodzina 500+” w kwietniu 2016 roku wnioski można było składać osobiście w urzędzie, drogą pocztową, a także online. W 2017 roku, w dwóch pierwszych miesiącach nowego okresu świadczeniowego , złożonych zostało online ok. 26 proc. wniosków, rok później było to już 36 proc. W tym roku pobity został rekord – do końca września rodziny przesłały online 2,9 mln wniosków, co stanowiło 68 proc. wszystkich wniosków. Czyli niemal dwukrotny wzrost w ciągu roku. Na taki wynik wpływ miała likwidacja progu dochodowego, przez co wniosek jest łatwiejszy do wypełniania, a także wprowadzenie systemu automatycznego podpowiadania dużej części danych.
To, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją cyfrową pokazują także dane dotyczące składania wniosków po rozszerzeniu programu „Rodzina 500+” na każde dziecko. W ciągu pierwszych trzech dni lipca złożono drogą online ok 1,3 mln wniosków. W analogicznym okresie 2018 roku było ich prawie 73 tys.
Równie dobrze radzi sobie program „Dobry start”. W tym roku, po trzech miesiącach od startu programu, przesłano drogą elektroniczną 62 proc. wniosków. Rok temu było to 50 proc.
Karta Dużej Elektronicznej Rodziny
Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny z pakietem zniżek dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dostępna jest w formie atrakcyjnej i przyjaznej użytkownikowi aplikacji na urządzenia mobilne. Według stanu na 10 grudnia br., z KDR w formie elektronicznej korzysta 684 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku było to 226,7 tys.
Tu warto przypomnieć, że osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 roku, do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później będzie się to wiązało z niewielką opłatą.
E-zwolnienia – papier przeszedł do historii
Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych ułatwia życie nie tylko rodzinom, ale także pracownikom i pracodawcom.
Na początku grudnia minął rok, odkąd zostały wprowadzone powszechne elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do końca września tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 20,5 mln e-zwolnień, zaś drukowanych zaledwie 33 tys. Takie udogodnienie stanowi ogromną zaletę zarówno dla lekarzy i pacjentów, ale także dla przedsiębiorców.
Zobacz: Zdrowie
REKLAMA
W przypadku tej ostatniej grupy to nie jedyne ułatwienie. Obecnie mają możliwość wpłacania składek na jeden indywidualny rachunek, a nie jak do tej pory na kilka osobnych. Zredukowana została w ten sposób liczba dokumentów do minimum, obniżając jednocześnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy dokonywaniu przelewów.
Oprócz tego w ramach tzw. Pakietu „100 zmian dla firm”, resort rodziny wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i ZUS, wprowadził od tego roku e-akta, czyli możliwość prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej.
– Dzięki cyfryzacji udało się usprawnić pracę w gminach, ograniczono koszty i nadmierną biurokrację. To spore ułatwienie dla tych wszystkich, dla których załatwienie pozornie prostej rzeczy w urzędzie kojarzyło się do tej pory ze staniem w długich kolejkach. Informatyzacja urzędów ma miejsce tu i teraz i dzisiaj każdy może z niej korzystać – mówi minister Marlena Maląg.
REKLAMA
REKLAMA