REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne technologie w administracji

Subskrybuj nas na Youtube
Nowoczesne technologie w administracji./ fot. Shutterstock
Nowoczesne technologie w administracji./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wszelkie wnioski obywatele mogą składać drogą elektroniczną. Dotyczy to m.in. Programu Rodzina 500+ oraz Elektronicznej Karty Dużej Rodziny.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od początku przy wdrażaniu nowych programów i rozbudowywaniu dotychczasowych wykorzystuje nowoczesne technologie, aby z rozwiązań skorzystało jak najwięcej rodzin, oszczędzając tym samym mnóstwo czasu. Dziś można powiedzieć, że wraz z polskimi rodzinami budujemy „Polskę cyfrową”.

REKLAMA

Do niedawna każdy obywatel składał wnioski drogą pocztową lub osobiście w urzędzie. Dzisiaj rodziny mogą złożyć wszystkie wnioski również drogą elektroniczną, w tym m.in. na „Rodzinę 500+”. Mało tego, przy załatwianiu spraw urzędowych obywatel nie musi już składać pokaźnego pliku zaświadczeń - do tego wystarczy tylko jego oświadczenie. - Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzin, którzy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu. To także duży zysk dla budżetu państwa – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Cyfrowe rekordy

REKLAMA

Już na starcie programu „Rodzina 500+” w kwietniu 2016 roku wnioski można było składać osobiście w urzędzie, drogą pocztową, a także online. W 2017 roku, w dwóch pierwszych miesiącach nowego okresu świadczeniowego , złożonych zostało online ok. 26 proc. wniosków, rok później było to już 36 proc. W tym roku pobity został rekord – do końca września rodziny przesłały online 2,9 mln wniosków, co stanowiło 68 proc. wszystkich wniosków. Czyli niemal dwukrotny wzrost w ciągu roku. Na taki wynik wpływ miała likwidacja progu dochodowego, przez co wniosek jest łatwiejszy do wypełniania, a także wprowadzenie systemu automatycznego podpowiadania dużej części danych.

To, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją cyfrową pokazują także dane dotyczące składania wniosków po rozszerzeniu programu „Rodzina 500+” na każde dziecko. W ciągu pierwszych trzech dni lipca złożono drogą online ok 1,3 mln wniosków. W analogicznym okresie 2018 roku było ich prawie 73 tys.

Równie dobrze radzi sobie program „Dobry start”. W tym roku, po trzech miesiącach od startu programu, przesłano drogą elektroniczną 62 proc. wniosków. Rok temu było to 50 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta Dużej Elektronicznej Rodziny

Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny z pakietem zniżek dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dostępna jest w formie atrakcyjnej i przyjaznej użytkownikowi aplikacji na urządzenia mobilne. Według stanu na 10 grudnia br., z KDR w formie elektronicznej korzysta 684 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku było to 226,7 tys.

Tu warto przypomnieć, że osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 roku, do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później będzie się to wiązało z niewielką opłatą.

E-zwolnienia – papier przeszedł do historii

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych ułatwia życie nie tylko rodzinom, ale także pracownikom i pracodawcom.

Na początku grudnia minął rok, odkąd zostały wprowadzone powszechne elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do końca września tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 20,5 mln e-zwolnień, zaś drukowanych zaledwie 33 tys. Takie udogodnienie stanowi ogromną zaletę zarówno dla lekarzy i pacjentów, ale także dla przedsiębiorców.

Zobacz: Zdrowie

REKLAMA

W przypadku tej ostatniej grupy to nie jedyne ułatwienie. Obecnie mają możliwość wpłacania składek na jeden indywidualny rachunek, a nie jak do tej pory na kilka osobnych. Zredukowana została w ten sposób liczba dokumentów do minimum, obniżając jednocześnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy dokonywaniu przelewów.

Oprócz tego w ramach tzw. Pakietu „100 zmian dla firm”, resort rodziny wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i ZUS, wprowadził od tego roku e-akta, czyli możliwość prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej.

 – Dzięki cyfryzacji udało się usprawnić pracę w gminach, ograniczono koszty i nadmierną biurokrację. To spore ułatwienie dla tych wszystkich, dla których załatwienie pozornie prostej rzeczy w urzędzie kojarzyło się do tej pory ze staniem w długich kolejkach. Informatyzacja urzędów ma miejsce tu i teraz i dzisiaj każdy może z niej korzystać – mówi minister Marlena Maląg.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA