reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Najemca może już nabyć lokal bez przetargu

Najemca może już nabyć lokal bez przetargu

Dziś wchodzi w życie ustawa z 5.11.2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Oto najważniejsze modyfikacje zawarte w nowych przepisach:

- zmiana trybu udzielania bonifikat przy zbywaniu nieruchomości. Organy gospodarujące nieruchomościami publicznymi zyskują uprawnienie do udzielania bonifikat generalnych a nie jedynie indywidualnych – jak dotychczas.

- umożliwienie sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali innych niż  mieszkalne. Chodzi tu o lokale w budynkach, w których nie ma innych lokali, sprzedawane na rzecz dotychczasowych najemców lub dzierżawców. Przedmiotem takiej transakcji stanie się również grunt niezbędny do racjonalnego korzystania z budynku. Zawarcie umów użytkowania, dzierżawy lub najmu nastąpi natomiast w drodze przetargu o ile wojewoda, rada lub sejmik nie podejmą decyzji o odstąpieniu od trybu przetargowego.

- usprawnienie procedury wywłaszczeniowej. Nowe przepisy modyfikują rozwiązania, które dotychczas opóźniały realizację celów publicznych. Starosta jest od dziś zobowiązany do wszczęcia postępowania o wywłaszczenie w określonym terminie po zawarciu umowy o nabycie praw do nieruchomości. Ponadto musi on nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom o niezwłocznym zajęciu nieruchomości.

Nowelizacja zmienia także ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Przywraca ona zasadę nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, o ile uzyskały one to prawo w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r., albo na podstawie art. 7 dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

Ustawa z 5 listopada 2009 r o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 206, poz. 1590)>>

AMarek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama