reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Najemca może już nabyć lokal bez przetargu

Najemca może już nabyć lokal bez przetargu

Dziś wchodzi w życie ustawa z 5.11.2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Oto najważniejsze modyfikacje zawarte w nowych przepisach:

- zmiana trybu udzielania bonifikat przy zbywaniu nieruchomości. Organy gospodarujące nieruchomościami publicznymi zyskują uprawnienie do udzielania bonifikat generalnych a nie jedynie indywidualnych – jak dotychczas.

- umożliwienie sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali innych niż  mieszkalne. Chodzi tu o lokale w budynkach, w których nie ma innych lokali, sprzedawane na rzecz dotychczasowych najemców lub dzierżawców. Przedmiotem takiej transakcji stanie się również grunt niezbędny do racjonalnego korzystania z budynku. Zawarcie umów użytkowania, dzierżawy lub najmu nastąpi natomiast w drodze przetargu o ile wojewoda, rada lub sejmik nie podejmą decyzji o odstąpieniu od trybu przetargowego.

- usprawnienie procedury wywłaszczeniowej. Nowe przepisy modyfikują rozwiązania, które dotychczas opóźniały realizację celów publicznych. Starosta jest od dziś zobowiązany do wszczęcia postępowania o wywłaszczenie w określonym terminie po zawarciu umowy o nabycie praw do nieruchomości. Ponadto musi on nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom o niezwłocznym zajęciu nieruchomości.

Nowelizacja zmienia także ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Przywraca ona zasadę nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, o ile uzyskały one to prawo w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r., albo na podstawie art. 7 dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

Ustawa z 5 listopada 2009 r o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 206, poz. 1590)>>

AMarek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama