Najemca może już nabyć lokal bez przetargu
REKLAMA
Oto najważniejsze modyfikacje zawarte w nowych przepisach:
REKLAMA
- zmiana trybu udzielania bonifikat przy zbywaniu nieruchomości. Organy gospodarujące nieruchomościami publicznymi zyskują uprawnienie do udzielania bonifikat generalnych a nie jedynie indywidualnych – jak dotychczas.
REKLAMA
- umożliwienie sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali innych niż mieszkalne. Chodzi tu o lokale w budynkach, w których nie ma innych lokali, sprzedawane na rzecz dotychczasowych najemców lub dzierżawców. Przedmiotem takiej transakcji stanie się również grunt niezbędny do racjonalnego korzystania z budynku. Zawarcie umów użytkowania, dzierżawy lub najmu nastąpi natomiast w drodze przetargu o ile wojewoda, rada lub sejmik nie podejmą decyzji o odstąpieniu od trybu przetargowego.
- usprawnienie procedury wywłaszczeniowej. Nowe przepisy modyfikują rozwiązania, które dotychczas opóźniały realizację celów publicznych. Starosta jest od dziś zobowiązany do wszczęcia postępowania o wywłaszczenie w określonym terminie po zawarciu umowy o nabycie praw do nieruchomości. Ponadto musi on nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom o niezwłocznym zajęciu nieruchomości.
Nowelizacja zmienia także ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Przywraca ona zasadę nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, o ile uzyskały one to prawo w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r., albo na podstawie art. 7 dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.
AMarek
REKLAMA
REKLAMA