Lokatorzy nie będą dopłacać do wykupu mieszkań
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu posłowie uchwalili oczekiwaną od roku nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przewidziane w niej regulacje mają zastąpić niekonstytucyjne przepisy o tzw. nabywaniu własności mieszkań za symboliczną złotówkę.
REKLAMA
– Do rządowej propozycji nowelizacji zostały zgłoszone w trakcie prac sejmowych liczne poprawki. Część z nich zyskała poparcie większości posłów. Zrezygnowaliśmy z możliwości wprowadzania dodatkowych opłat za przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w odrębną własność – tłumaczy Aldona Młyńczak, poseł PO.
To dobra nowina dla około 150 tys. lokatorów, którzy do tej pory nie złożyli wniosków uwłaszczeniowych (głównie z powodu braku możliwości spłaty kosztów budowy mieszkania).
Uchwalona nowelizacja przewiduje, że lokatorzy będą mogli nabyć własność mieszkania po wystąpieniu z takim żądaniem do zarządu spółdzielni i dokonaniu spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami. Gdy spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, lokator będzie musiał dodatkowo spłacić przypadającą na lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa. Przekształcający się członek nie będzie mógł też zalegać z opłatami eksploatacyjnymi.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami wszystkie wnioski przekształceniowe złożone do 29 grudnia 2009 r. będą musiały zostać zrealizowane do 30 marca 2010 r.
REKLAMA
Ustawa została już przesłana do Senatu. Już dzisiaj wiadomo, że jego przedstawiciele zamierzają zgłosić do ustawy co najmniej jedną poprawkę. Będzie to propozycja wprowadzenia ustawowego zakazu zarabiania przez spółdzielnie mieszkaniowe na przekształcających się członkach.
Nowela jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt 16/08). Orzekł on, że ustawa nie może z góry narzucać spółdzielniom, po jakich kosztach przekazują one prawa własności mieszkań.
Adam Makosz
adam.makosz@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA