REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokatorzy nie będą dopłacać do wykupu mieszkań

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Nie będzie dodatkowych opłat za nabycie prawa własności mieszkań lokatorskich. Koszty przekształcenia muszą być tak skalkulowane, aby spółdzielnia nie zarabiała na swoich członkach.

W ubiegłym tygodniu posłowie uchwalili oczekiwaną od roku nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przewidziane w niej regulacje mają zastąpić niekonstytucyjne przepisy o tzw. nabywaniu własności mieszkań za symboliczną złotówkę.

REKLAMA

– Do rządowej propozycji nowelizacji zostały zgłoszone w trakcie prac sejmowych liczne poprawki. Część z nich zyskała poparcie większości posłów. Zrezygnowaliśmy z możliwości wprowadzania dodatkowych opłat za przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w odrębną własność – tłumaczy Aldona Młyńczak, poseł PO.

To dobra nowina dla około 150 tys. lokatorów, którzy do tej pory nie złożyli wniosków uwłaszczeniowych (głównie z powodu braku możliwości spłaty kosztów budowy mieszkania).

Uchwalona nowelizacja przewiduje, że lokatorzy będą mogli nabyć własność mieszkania po wystąpieniu z takim żądaniem do zarządu spółdzielni i dokonaniu spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami. Gdy spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, lokator będzie musiał dodatkowo spłacić przypadającą na lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa. Przekształcający się członek nie będzie mógł też zalegać z opłatami eksploatacyjnymi.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami wszystkie wnioski przekształceniowe złożone do 29 grudnia 2009 r. będą musiały zostać zrealizowane do 30 marca 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawa została już przesłana do Senatu. Już dzisiaj wiadomo, że jego przedstawiciele zamierzają zgłosić do ustawy co najmniej jedną poprawkę. Będzie to propozycja wprowadzenia ustawowego zakazu zarabiania przez spółdzielnie mieszkaniowe na przekształcających się członkach.

Nowela jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt 16/08). Orzekł on, że ustawa nie może z góry narzucać spółdzielniom, po jakich kosztach przekazują one prawa własności mieszkań.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA