REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagłębie: niepokój wobec planów przedłużenia CMK przez Pyrzowice

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Marginalizacji miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz "rozcięcia" gmin w okolicach lotniska w Pyrzowicach obawiają się mieszkańcy i samorządowcy w związku z rozpoczętymi przez kolej pracami studialnymi nad poprowadzeniem przez Pyrzowice przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) z Zawiercia do Katowic.

Spotkanie samorządowców m.in. z marszałkiem woj. śląskiego Bogusławem Śmigielskim i wojewodą śląskim Zbigniewem Łukaszczykiem zorganizował w poniedziałek (23.10) w Sosnowcu poseł z Zagłębia, Grzegorz Dolniak (PO).

REKLAMA

Aby zwiększyć prędkość połączenia Warszawa-Katowice i dalej na południe Europy, spółka Polskie Linie Kolejowe rozważa przedłużenie magistrali kończącej się dziś w Zawierciu do Katowic. Trasa prowadziłaby z Zawiercia przez Pyrzowice, Piekary, Bytom i Chorzów - równolegle do przygotowywanego regionalnego połączenia kolejowego Katowice - Pyrzowice.

REKLAMA

Jak podkreślał w poniedziałek Dolniak, takiego przebiegu planowanej na razie trasy szczególnie obawiają się samorządowcy i mieszkańcy gmin Mierzęcice i Bobrowniki. Przedłużenie CMK przez Pyrzowice przecinałoby bowiem ich tereny. Podobnie jak projektowane w bliskim sąsiedztwie regionalne połączenie na lotnisko oraz budowana autostrada A1 oraz jej jezdnie serwisowe.

Drugim problemem mogłoby stać się odsunięcie trasy przejazdu pociągów łączących aglomerację śląską z Warszawą od starego szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, który przebiega przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą i dalej Zawiercie.

Poseł przypomniał, że plany budowy kolejowego połączenia lotniska odległego w linii prostej od centrum Katowic o ponad 20 km są znane już od kilku lat, kiedy region rozpoczął przygotowania do Euro 2012. Ocenił, że jego budowa nie budzi większych zastrzeżeń co do ustalonego przebiegu - m.in. przez Chorzów, Bytom i Piekary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pomijające m.in. Sosnowiec czy Zawiercie przedłużenie CMK - w opinii posła - zniechęciłoby natomiast samorządy i kolej do modernizowania położonych na istniejącej linii obiektów infrastruktury kolejowej, w tym dworców. W tym sensie zagłębiowskie miasta byłyby "przesuwane do lokalnego wymiaru" i "mało postrzegane przez władze woj. śląskiego".

Według marszałka woj. śląskiego, choć w tym wypadku "nie można myśleć w kategoriach marginalizacji", planowane przedłużenie CMK powinno przebiegać równoległe do autostrady A1. "To są korytarze transportowe, które buduje się razem" - wskazał. "Albo rozwiązuje się problemy transportowe dotyczące całego kraju, albo rozwiązujemy problemy komunikacji publicznej dla aglomeracji" - podkreślił Śmigielski.

Marszałek ocenił, że przeprowadzenie szybkiej kolei przez tak zurbanizowany teren, jak miasta Zagłębia, byłoby bardzo trudne. "Jeżeli nie znajdziemy innego korytarza, na bazie tego, co teraz jest, nie ma szans na kolej szybkich prędkości" - wyjaśnił. Jednak według Dolniaka, nie widać uzasadnienia dla budowy nowej trasy, ponieważ także wydłużenie CMK przez Pyrzowice nie umożliwi osiągania prędkości przelotowych rzędu np. 300 km/h.

Prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski, zgadzając się z perspektywą zagrożenia marginalizacją miast Zagłębia, zaapelował o dokładne przemyślenie przebiegu trasy przedłużenia CMK. Przypomniał, że Sosnowiec rozwinął się właśnie wokół linii kolejowej. "Jeżeli te korytarze sprawdziły się, trzeba zacząć od tego, czy nie da się ich poszerzyć - równolegle puścić linii szybkiej" - wskazał.

Jeżeli okaże się to niemożliwe, np. ze względu na wymagane promienie łuków, zasugerował, by rozważyć trasę omijającą centra Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej, co "prawdopodobnie da się zrobić". Zastrzegł jednak, że przy szukaniu optymalnego rozwiązania sentymenty poszczególnych miast powinny pozostać na drugim planie. "Najważniejsze, by ta lokalizacja była prawidłowa dla całej aglomeracji" - podkreślił Górski.

PAP

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

REKLAMA

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA