REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagłębie: niepokój wobec planów przedłużenia CMK przez Pyrzowice

REKLAMA

Marginalizacji miast Zagłębia Dąbrowskiego oraz "rozcięcia" gmin w okolicach lotniska w Pyrzowicach obawiają się mieszkańcy i samorządowcy w związku z rozpoczętymi przez kolej pracami studialnymi nad poprowadzeniem przez Pyrzowice przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) z Zawiercia do Katowic.

Spotkanie samorządowców m.in. z marszałkiem woj. śląskiego Bogusławem Śmigielskim i wojewodą śląskim Zbigniewem Łukaszczykiem zorganizował w poniedziałek (23.10) w Sosnowcu poseł z Zagłębia, Grzegorz Dolniak (PO).

REKLAMA

Aby zwiększyć prędkość połączenia Warszawa-Katowice i dalej na południe Europy, spółka Polskie Linie Kolejowe rozważa przedłużenie magistrali kończącej się dziś w Zawierciu do Katowic. Trasa prowadziłaby z Zawiercia przez Pyrzowice, Piekary, Bytom i Chorzów - równolegle do przygotowywanego regionalnego połączenia kolejowego Katowice - Pyrzowice.

REKLAMA

Jak podkreślał w poniedziałek Dolniak, takiego przebiegu planowanej na razie trasy szczególnie obawiają się samorządowcy i mieszkańcy gmin Mierzęcice i Bobrowniki. Przedłużenie CMK przez Pyrzowice przecinałoby bowiem ich tereny. Podobnie jak projektowane w bliskim sąsiedztwie regionalne połączenie na lotnisko oraz budowana autostrada A1 oraz jej jezdnie serwisowe.

Drugim problemem mogłoby stać się odsunięcie trasy przejazdu pociągów łączących aglomerację śląską z Warszawą od starego szlaku kolei warszawsko-wiedeńskiej, który przebiega przez miasta Zagłębia Dąbrowskiego: Sosnowiec, Będzin, Dąbrowę Górniczą i dalej Zawiercie.

Poseł przypomniał, że plany budowy kolejowego połączenia lotniska odległego w linii prostej od centrum Katowic o ponad 20 km są znane już od kilku lat, kiedy region rozpoczął przygotowania do Euro 2012. Ocenił, że jego budowa nie budzi większych zastrzeżeń co do ustalonego przebiegu - m.in. przez Chorzów, Bytom i Piekary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pomijające m.in. Sosnowiec czy Zawiercie przedłużenie CMK - w opinii posła - zniechęciłoby natomiast samorządy i kolej do modernizowania położonych na istniejącej linii obiektów infrastruktury kolejowej, w tym dworców. W tym sensie zagłębiowskie miasta byłyby "przesuwane do lokalnego wymiaru" i "mało postrzegane przez władze woj. śląskiego".

Według marszałka woj. śląskiego, choć w tym wypadku "nie można myśleć w kategoriach marginalizacji", planowane przedłużenie CMK powinno przebiegać równoległe do autostrady A1. "To są korytarze transportowe, które buduje się razem" - wskazał. "Albo rozwiązuje się problemy transportowe dotyczące całego kraju, albo rozwiązujemy problemy komunikacji publicznej dla aglomeracji" - podkreślił Śmigielski.

Marszałek ocenił, że przeprowadzenie szybkiej kolei przez tak zurbanizowany teren, jak miasta Zagłębia, byłoby bardzo trudne. "Jeżeli nie znajdziemy innego korytarza, na bazie tego, co teraz jest, nie ma szans na kolej szybkich prędkości" - wyjaśnił. Jednak według Dolniaka, nie widać uzasadnienia dla budowy nowej trasy, ponieważ także wydłużenie CMK przez Pyrzowice nie umożliwi osiągania prędkości przelotowych rzędu np. 300 km/h.

Prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski, zgadzając się z perspektywą zagrożenia marginalizacją miast Zagłębia, zaapelował o dokładne przemyślenie przebiegu trasy przedłużenia CMK. Przypomniał, że Sosnowiec rozwinął się właśnie wokół linii kolejowej. "Jeżeli te korytarze sprawdziły się, trzeba zacząć od tego, czy nie da się ich poszerzyć - równolegle puścić linii szybkiej" - wskazał.

Jeżeli okaże się to niemożliwe, np. ze względu na wymagane promienie łuków, zasugerował, by rozważyć trasę omijającą centra Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej, co "prawdopodobnie da się zrobić". Zastrzegł jednak, że przy szukaniu optymalnego rozwiązania sentymenty poszczególnych miast powinny pozostać na drugim planie. "Najważniejsze, by ta lokalizacja była prawidłowa dla całej aglomeracji" - podkreślił Górski.

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA