REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy mają problemy z wypłatą becikowego

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Nowy obowiązek przedstawiania w gminie zaświadczenia lekarskiego sprawia, że niektórzy rodzice mają kłopoty z uzyskaniem becikowego.

Od listopada obowiązują nowe zasady przyznawania becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (obydwa wynoszą 1 tys. zł). Aby mieć wypłacone te świadczenia, trzeba złożyć w gminie zaświadczenie potwierdzające, że ciężarna matka znajdowała się pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia do porodu. Jest ono konieczne po 1 listopada bez względu na to, kiedy urodziło się dziecko.

REKLAMA

REKLAMA

– W ciągu pierwszego tygodnia musieliśmy wyjaśniać dokładnie, jakie zaświadczenie trzeba złożyć i co powinno zawierać. Zwłaszcza że sami lekarze mają problemy z prawidłowym wypełnieniem zaświadczenia, a jedna z kobiet przyniosła nam opinię lekarza na recepcie – mówi Teresa Opałka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Elwira Pięciak-Kochanowska, wicedyrektor MOPS w Rzeszowie, dodaje, że z pytaniami dzwonią przychodnie lekarskie, np. o to czy do zaświadczenia trzeba wpisać wszystkie daty wykonywanych badań. Ponadto wiele ośrodków pomocy społecznej, m.in. w Zamościu i Radomiu, przygotowało druki zaświadczeń i wydają je chętnym osobom.

– Rodzice mogą się do nas po nie zgłosić, mimo że wg stanowiska resortu zdrowia zapewnienie odpowiedniego druku jest obowiązkiem lekarza – mówi Margarita Jaroszuk, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku.

Gminy mają też już pierwsze przypadki, gdy ciężarna kobieta znalazła się pod opieką lekarza później, niż wymagają przepisy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W takiej sytuacji musimy wydać decyzję odmowną, mimo że sam lekarz zaznaczył w zaświadczeniu, iż kobieta nie wiedziała wcześniej, że jest w ciąży – tłumaczy Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu.

Z kolei w Opolu zgłosiła się po becikowe matka, która w trakcie ciąży przebywała przez pewien czas w Irlandii i ma zaświadczenie od tamtego lekarza.

– Niestety, nie możemy go uznać, bo ustawodawca nie przewiduje innego wzoru zaświadczenia niż to, które określa rozporządzenie – uważa Anna Koska, naczelnik Wydziału Świadczeń Socjalnych UM w Opolu.

Wanda Niebrzegowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Kielcach, tłumaczy, że nawet jeżeli zaświadczenie nie jest prawidłowe i musi być uzupełnione o brakujące informacje, to rodzice nie muszą się obawiać, że becikowe im przepadnie. Dodaje, że na złożenie wniosku mają czas przez rok od urodzenia dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA