REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy będą musiały podnieść efektywność obsługi bezrobotnych

Katarzyna Bartman

REKLAMA

W urzędach pracy ma być więcej specjalistów aktywizujących bezrobotnych. Skrócony też zostanie czas oczekiwania na pierwsze spotkanie z pośrednikiem pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozesłało do urzędów pracy projekt rozporządzenia dotyczący nowych wytycznych obsługi bezrobotnych. To kolejna próba wprowadzenia nowych zasad pracy publicznych służb zatrudnienia. Jedną z przyczyn niepowodzenia poprzedniej wersji rozporządzania (projekt z maja 2009 r.) były zarzuty z urzędów, że przepisy przyczynią się tylko do wzrostu biurokracji. Teraz od opinii urzędów będzie zależeć, które standardy wejdą w życie i ile środków będzie potrzeba na ich wdrożenie.

REKLAMA

REKLAMA

– W urzędach pracy tak czy inaczej muszą być zatrudnieni dodatkowi specjaliści, a bezrobotni mają być sprawniej i efektywniej obsługiwani. Polskę zobowiązuje do tego m.in. Europejska Strategia Zatrudnienia – przypomina prof. Elżbieta Kryńska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Jedną z najbardziej spornych kwestii rozporządzenia jest tzw. algorytm zatrudnienia. To wzór, według którego urzędy mają ustalać minima kadrowe. Według nowych przepisów liczba zatrudnionych pośredników, doradców i liderów ma wynikać z liczby bezrobotnych i ofert pracy. Przykładowo, w Urzędzie Pracy w Rzeszowie zarejestrowanych jest 17 tys. bezrobotnych. Urząd zatrudnia 21 licencjonowanych pośredników pracy. Gdyby bezrobotnych nagle przybyło, dyrektor musiałby do 31 czerwca 2010 r. (tak zakłada projekt) uzupełnić brakującą kadrę.

– Nie miałabym dla nowo zatrudnionych pomieszczeń do pracy – zaznacza Grażyna Żuchowska, wicedyrektor PUP w Rzeszowie.

Podobny problem miałby też Lech Antkowiak, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy. W październiku w jego urzędzie zarejestrowało się 10 tys. nowych osób. Dyrektorzy proponują więc, aby w przypadku licencjonowanych pośredników, których brakuje, górny limit ich zatrudnienia wynosił 40.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niepokoją ich także nowe przepisy skracające czas oczekiwania bezrobotnego na pierwsze spotkanie z pośrednikiem pracy. Obecnie urząd ma siedem dni roboczych na wyznaczenie terminu osobie uprawnionej do zasiłku i 30 dni dla pozostałych. Rozporządzenie nakazuje wyznaczenie tych spotkań odpowiednio do pięciu i 20 dni roboczych. Standardy były obliczane, gdy bezrobocie było mniejsze.

– Jeszcze kilka miesięcy temu w Gdańsku na jednego pośrednika przypadało ok. 22 bezrobotnych, teraz obsługuje on 37 osób, z czego połowa to długotrwale bezrobotni, wymagające dłuższej rozmowy – wylicza Łukasz Iwaszkiewicz z PUP w Gdańsku.

Problemy mogą się także pojawić z niektórymi nowymi szkoleniami dla bezrobotnych. Do teorii z aktywnego poszukiwania pracy wprowadzono np. 40 dodatkowych godzin praktyk. Nie wiadomo, kto miałaby je prowadzić. Trudno będzie też organizować grupy szkoleniowe liczące do 16 osób. Ministerstwo Pracy planuje też zaostrzenie kryteriów doboru firm rekrutacyjnych i szkoleniowych, które będą świadczyć usługi zlecane im przez urzędy pracy. Dyrektorzy urzędów będą odpowiedzialni za sprawdzenie ich pod kątem przestrzegania nowych standardów.

Katarzyna Bartman

Gazeta Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

REKLAMA

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

REKLAMA