REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy będą musiały podnieść efektywność obsługi bezrobotnych

Katarzyna Bartman

REKLAMA

W urzędach pracy ma być więcej specjalistów aktywizujących bezrobotnych. Skrócony też zostanie czas oczekiwania na pierwsze spotkanie z pośrednikiem pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozesłało do urzędów pracy projekt rozporządzenia dotyczący nowych wytycznych obsługi bezrobotnych. To kolejna próba wprowadzenia nowych zasad pracy publicznych służb zatrudnienia. Jedną z przyczyn niepowodzenia poprzedniej wersji rozporządzania (projekt z maja 2009 r.) były zarzuty z urzędów, że przepisy przyczynią się tylko do wzrostu biurokracji. Teraz od opinii urzędów będzie zależeć, które standardy wejdą w życie i ile środków będzie potrzeba na ich wdrożenie.

REKLAMA

REKLAMA

– W urzędach pracy tak czy inaczej muszą być zatrudnieni dodatkowi specjaliści, a bezrobotni mają być sprawniej i efektywniej obsługiwani. Polskę zobowiązuje do tego m.in. Europejska Strategia Zatrudnienia – przypomina prof. Elżbieta Kryńska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Jedną z najbardziej spornych kwestii rozporządzenia jest tzw. algorytm zatrudnienia. To wzór, według którego urzędy mają ustalać minima kadrowe. Według nowych przepisów liczba zatrudnionych pośredników, doradców i liderów ma wynikać z liczby bezrobotnych i ofert pracy. Przykładowo, w Urzędzie Pracy w Rzeszowie zarejestrowanych jest 17 tys. bezrobotnych. Urząd zatrudnia 21 licencjonowanych pośredników pracy. Gdyby bezrobotnych nagle przybyło, dyrektor musiałby do 31 czerwca 2010 r. (tak zakłada projekt) uzupełnić brakującą kadrę.

– Nie miałabym dla nowo zatrudnionych pomieszczeń do pracy – zaznacza Grażyna Żuchowska, wicedyrektor PUP w Rzeszowie.

Podobny problem miałby też Lech Antkowiak, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy. W październiku w jego urzędzie zarejestrowało się 10 tys. nowych osób. Dyrektorzy proponują więc, aby w przypadku licencjonowanych pośredników, których brakuje, górny limit ich zatrudnienia wynosił 40.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niepokoją ich także nowe przepisy skracające czas oczekiwania bezrobotnego na pierwsze spotkanie z pośrednikiem pracy. Obecnie urząd ma siedem dni roboczych na wyznaczenie terminu osobie uprawnionej do zasiłku i 30 dni dla pozostałych. Rozporządzenie nakazuje wyznaczenie tych spotkań odpowiednio do pięciu i 20 dni roboczych. Standardy były obliczane, gdy bezrobocie było mniejsze.

– Jeszcze kilka miesięcy temu w Gdańsku na jednego pośrednika przypadało ok. 22 bezrobotnych, teraz obsługuje on 37 osób, z czego połowa to długotrwale bezrobotni, wymagające dłuższej rozmowy – wylicza Łukasz Iwaszkiewicz z PUP w Gdańsku.

Problemy mogą się także pojawić z niektórymi nowymi szkoleniami dla bezrobotnych. Do teorii z aktywnego poszukiwania pracy wprowadzono np. 40 dodatkowych godzin praktyk. Nie wiadomo, kto miałaby je prowadzić. Trudno będzie też organizować grupy szkoleniowe liczące do 16 osób. Ministerstwo Pracy planuje też zaostrzenie kryteriów doboru firm rekrutacyjnych i szkoleniowych, które będą świadczyć usługi zlecane im przez urzędy pracy. Dyrektorzy urzędów będą odpowiedzialni za sprawdzenie ich pod kątem przestrzegania nowych standardów.

Katarzyna Bartman

Gazeta Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA