Wybory tylko jednodniowe
REKLAMA
Podawane przez Posłów powody odrzucenia tych zapisów to m.in. koszty oraz organizacja. Dwudniowe głosowanie wymagałoby większych wydatków z budżetu, mogłoby również spowodować trudności w kompletowaniu obsady obwodowych komisji wyborczych. Intencją projektodawców zmian było m.in. umożliwienie udziału w głosowaniu jak największej liczbie wyborców.
REKLAMA
Akceptację Sejmu uzyskały natomiast zapisy ograniczające możliwości nadużyć finansowych w kampaniach wyborczych. Nie będzie można np. prowadzić publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych kandydatów na urząd Prezydenta RP.
REKLAMA
Komitety wyborcze będą mogły być finansowane tylko z wpłat od osób fizycznych oraz z funduszy wyborczych partii politycznych. Osoby fizyczne będą mogły przekazać komitetowi wyborczemu nie więcej niż równowartość 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia, za odpowiednim pokwitowaniem.
Ułatwienia uzyskają osoby niepełnosprawne. Przyjęte przez Sejm przepisy zobowiązują wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dostosowania lokali wyborczych do potrzeb tej grupy wyborców we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas wymóg takich ułatwień obowiązywał tylko w wyborach parlamentarnych, do PE oraz w referendach ogólnokrajowych.
Również we wszystkich rodzajach wyborów i referendów możliwe będzie głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej. Będzie się ono odbywać za pomocą urny pomocniczej, w obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji wyborczej.
NiP
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA