reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wybory tylko jednodniowe

Wybory tylko jednodniowe

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm odrzucił jednak propozycję dwudniowego głosowania w wyborach parlamentarnych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego oraz w ogólnokrajowych referendach.

Podawane przez Posłów powody odrzucenia tych zapisów to m.in. koszty oraz organizacja. Dwudniowe głosowanie wymagałoby większych wydatków z budżetu, mogłoby również spowodować trudności w kompletowaniu obsady obwodowych komisji wyborczych. Intencją projektodawców zmian było m.in. umożliwienie udziału w głosowaniu jak największej liczbie wyborców.

Akceptację Sejmu uzyskały natomiast zapisy ograniczające możliwości nadużyć finansowych w kampaniach wyborczych. Nie będzie można np. prowadzić publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych kandydatów na urząd Prezydenta RP.

Komitety wyborcze będą mogły być finansowane tylko z wpłat od osób fizycznych oraz z funduszy wyborczych partii politycznych. Osoby fizyczne będą mogły przekazać komitetowi wyborczemu nie więcej niż równowartość 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia, za odpowiednim pokwitowaniem. 

Ułatwienia uzyskają osoby niepełnosprawne. Przyjęte przez Sejm przepisy zobowiązują wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dostosowania lokali wyborczych do potrzeb tej grupy wyborców we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas wymóg takich ułatwień obowiązywał tylko w wyborach parlamentarnych, do PE oraz w referendach ogólnokrajowych.

Również we wszystkich rodzajach wyborów i referendów możliwe będzie głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej. Będzie się ono odbywać za pomocą urny pomocniczej, w obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji wyborczej.

NiP

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama