REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencje zatrudnienia będą pozyskiwać urzędników z licencjami

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Firmy rekrutacyjne, które będą pośredniczyć w zatrudnianiu bezrobotnych z urzędów pracy, muszą zatrudniać specjalistów z licencjami zawodowymi. Tych jednak jest za mało.

Uprawnienia publicznych służb zatrudnienia i prywatnych biur pośrednictwa pracy mają być zrównane. Polskę zobowiązuje do tego m.in. podpisana przez Prezydenta RP 15 września 2009 r. Konwencja nr. 122 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Na jej podstawie agencje pośrednictwa pracy będą mogły wykonywać świadczenia urzędów pracy. Jedną z takich usług jest pośrednictwo pracy dla osób bezrobotnych.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które zdecydują się na szukanie pracy osobom zarejestrowanym w urzędach pracy, będą jednak musiały dorównywać standardami świadczonych usług urzędom. Z tym jest problem. Warunkiem uczestnictwa w konkursach organizowanych przez urzędy pracy będzie m.in. zatrudnienie przeszkolonej i licencjonowanej kadry: zarówno doradców zawodowych, jak i pośredników pracy. Tymczasem rzadko która z ponad 3 tys. funkcjonujących w Polsce agencji zatrudnienia posiada takich pracowników.

Przeszkodą w zdobyciu licencji zawodowych są aktualne przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nią wojewoda może ją wydać wyłącznie osobom zatrudnionym w publicznych służbach zatrudnienia oraz ochotniczych hufcach pracy (OHP). Niezbędny jest też staż zawodowy. To minimum dwa lata pracy w tych instytucjach.

Na rozszerzenie listy osób uprawnionych do ubiegania się o licencję Ministerstwo Pracy na razie nie wyraża zgody. Odmowę argumentuje tym, że wprowadzanie systemu licencji lub weryfikacji wiedzy merytorycznej pracowników agencji zatrudnienia mogłoby zostać odebrane jako nadmierne ingerowanie państwa w działalność agencji zatrudnienia i naruszać ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Do nadawania licencji zawodowych pracownikom agencji sceptycznie nastawiony jest też Wojciech Kreft, wiceprezes Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Uważa, że pośredniczenie firm w zatrudnianiu bezrobotnych jest ryzykownym eksperymentem, o czym przekonali się m.in. Niemcy. Według niego niemieckie agencje zatrudnienia otrzymały pieniądze za bezrobotnych od państwa, pozostawiały ich samych sobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Urszuli Kowalskiej, dyrektor Biura Rynku Pracy w Komendzie Głównej OHP, pozbawienie zatrudnionych w agencjach doświadczonych doradców zawodowych lub pośredników pracy możliwości ubiegania się o licencje jest krzywdzące. Przyznaje, że wiele osób zgłasza się do pracy w OHP, aby starać się o licencję zawodową.

– Mamy 98 licencjonowanych pośredników i 120 doradców z licencjami. Nowych pracowników zatrudniamy tylko wtedy, gdy pojawia się wakat, czyli rzadko – mówi Urszula Kowalska.

Osoby ubiegające się o licencję zawodową w pierwszej kolejności próbują więc zatrudniać się w urzędach pracy. Tylko w ubiegłym roku liczba doradców zawodowych w urzędach wzrosła aż o 800 osób.

– Jeżeli realizacja kontraktów z publicznymi służbami zatrudnienia będzie ograniczona tylko do agencji posiadających licencjonowanych pracowników, będą one zmuszone pozyskiwać pracowników z wymaganymi licencjami z publicznych służb zatrudnienia – ostrzega Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, zrzeszającego blisko 50 firm.

1600 licencjonowanych doradców zawodowych pracuje obecnie w urzędach pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA