REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencje zatrudnienia będą pozyskiwać urzędników z licencjami

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Firmy rekrutacyjne, które będą pośredniczyć w zatrudnianiu bezrobotnych z urzędów pracy, muszą zatrudniać specjalistów z licencjami zawodowymi. Tych jednak jest za mało.

Uprawnienia publicznych służb zatrudnienia i prywatnych biur pośrednictwa pracy mają być zrównane. Polskę zobowiązuje do tego m.in. podpisana przez Prezydenta RP 15 września 2009 r. Konwencja nr. 122 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Na jej podstawie agencje pośrednictwa pracy będą mogły wykonywać świadczenia urzędów pracy. Jedną z takich usług jest pośrednictwo pracy dla osób bezrobotnych.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które zdecydują się na szukanie pracy osobom zarejestrowanym w urzędach pracy, będą jednak musiały dorównywać standardami świadczonych usług urzędom. Z tym jest problem. Warunkiem uczestnictwa w konkursach organizowanych przez urzędy pracy będzie m.in. zatrudnienie przeszkolonej i licencjonowanej kadry: zarówno doradców zawodowych, jak i pośredników pracy. Tymczasem rzadko która z ponad 3 tys. funkcjonujących w Polsce agencji zatrudnienia posiada takich pracowników.

Przeszkodą w zdobyciu licencji zawodowych są aktualne przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nią wojewoda może ją wydać wyłącznie osobom zatrudnionym w publicznych służbach zatrudnienia oraz ochotniczych hufcach pracy (OHP). Niezbędny jest też staż zawodowy. To minimum dwa lata pracy w tych instytucjach.

Na rozszerzenie listy osób uprawnionych do ubiegania się o licencję Ministerstwo Pracy na razie nie wyraża zgody. Odmowę argumentuje tym, że wprowadzanie systemu licencji lub weryfikacji wiedzy merytorycznej pracowników agencji zatrudnienia mogłoby zostać odebrane jako nadmierne ingerowanie państwa w działalność agencji zatrudnienia i naruszać ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Do nadawania licencji zawodowych pracownikom agencji sceptycznie nastawiony jest też Wojciech Kreft, wiceprezes Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Uważa, że pośredniczenie firm w zatrudnianiu bezrobotnych jest ryzykownym eksperymentem, o czym przekonali się m.in. Niemcy. Według niego niemieckie agencje zatrudnienia otrzymały pieniądze za bezrobotnych od państwa, pozostawiały ich samych sobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Urszuli Kowalskiej, dyrektor Biura Rynku Pracy w Komendzie Głównej OHP, pozbawienie zatrudnionych w agencjach doświadczonych doradców zawodowych lub pośredników pracy możliwości ubiegania się o licencje jest krzywdzące. Przyznaje, że wiele osób zgłasza się do pracy w OHP, aby starać się o licencję zawodową.

– Mamy 98 licencjonowanych pośredników i 120 doradców z licencjami. Nowych pracowników zatrudniamy tylko wtedy, gdy pojawia się wakat, czyli rzadko – mówi Urszula Kowalska.

Osoby ubiegające się o licencję zawodową w pierwszej kolejności próbują więc zatrudniać się w urzędach pracy. Tylko w ubiegłym roku liczba doradców zawodowych w urzędach wzrosła aż o 800 osób.

– Jeżeli realizacja kontraktów z publicznymi służbami zatrudnienia będzie ograniczona tylko do agencji posiadających licencjonowanych pracowników, będą one zmuszone pozyskiwać pracowników z wymaganymi licencjami z publicznych służb zatrudnienia – ostrzega Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, zrzeszającego blisko 50 firm.

1600 licencjonowanych doradców zawodowych pracuje obecnie w urzędach pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA