Niecały miesiąc na przygotowanie budżetów
REKLAMA
Coroczny obowiązek dotyczy wójtów (burmistrzów, prezydentów), starostów oraz marszałków i wynika odpowiednio z ustaw o samorządzie: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Najpóźniej w wyżej wskazanym dniu projekty budżetów muszą zostać przedłożone odpowiednio radom gmin (miast) i powiatów oraz sejmikom wojewódzkim jako organom stanowiącym JST.
REKLAMA
Rady i sejmiki powinny uchwalić przyszłoroczne budżety do końca bieżącego roku. Do czasu ich uchwalenia, jednak nie później niż do 31-go marca, podstawą gospodarki budżetowej pozostają przedłożone projekty. Jeśli i ten termin nie zostałby dotrzymany, budżet gminy i powiatu ustali do końca kwietnia właściwa terytorialnie Regionalna Izba Obrachunkowa.
Samorządy liczą się ze zmniejszonymi dochodami wynikającymi z niższych wpływów podatkowych. W szczególnej sytuacji – choć na szczeblu wojewódzkim – jest Mazowsze, gdzie wczoraj w sprawie przyszłorocznego budżetu obradował Zarząd Województwa. Spodziewany niedobór środków zderzy się tu z przewidywaną koniecznością uiszczenia rekordowej kwoty prawie 1 mld zł tytułem „janosikowego” na rzecz biedniejszych regionów.
Zarówno w przypadku Województwa Mazowieckiego, jak i szeregu innych jednostek samorządu terytorialnego, mniejsze wpływy budżetowe mogą oznaczać konieczność zaciągania dodatkowych kredytów na realizację zaplanowanych inwestycji lub wręcz konieczność rezygnacji z części z nich.
NiP
przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl
REKLAMA
REKLAMA