reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niecały miesiąc na przygotowanie budżetów

Niecały miesiąc na przygotowanie budżetów

Najpóźniej do 15-go listopada br. organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego muszą przedstawić projekty budżetów na 2010 r.

Coroczny obowiązek dotyczy wójtów (burmistrzów, prezydentów), starostów oraz marszałków i wynika odpowiednio z ustaw o samorządzie: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Najpóźniej w wyżej wskazanym dniu projekty budżetów muszą zostać przedłożone odpowiednio radom gmin (miast) i powiatów oraz sejmikom wojewódzkim jako organom stanowiącym JST.

 

Rady i sejmiki powinny uchwalić przyszłoroczne budżety do końca bieżącego roku. Do czasu ich uchwalenia, jednak nie później niż do 31-go marca, podstawą gospodarki budżetowej pozostają przedłożone projekty. Jeśli i ten termin nie zostałby dotrzymany, budżet gminy i powiatu ustali do końca kwietnia właściwa terytorialnie Regionalna Izba Obrachunkowa.

 

Samorządy liczą się ze zmniejszonymi dochodami wynikającymi z niższych wpływów podatkowych. W szczególnej sytuacji – choć na szczeblu wojewódzkim – jest Mazowsze, gdzie wczoraj w sprawie przyszłorocznego budżetu obradował Zarząd Województwa. Spodziewany niedobór środków zderzy się tu z przewidywaną koniecznością uiszczenia rekordowej kwoty prawie 1 mld zł tytułem „janosikowego” na rzecz biedniejszych regionów.

 

Zarówno w przypadku Województwa Mazowieckiego, jak i szeregu innych jednostek samorządu terytorialnego, mniejsze wpływy budżetowe mogą oznaczać konieczność zaciągania dodatkowych kredytów na realizację zaplanowanych inwestycji lub wręcz konieczność rezygnacji z części z nich.

NiP

przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama