REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK chwali marszałków województw za przygotowania do Euro 2012

Agnieszka Marek

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie oceniła stan przygotowań województw do Euro 2012 w zakresie usług turystycznych, oraz zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników.

Kontrola objęła realizację zadań wynikających z ustawy o usługach turystycznych w 6-u województwach przygotowujących się do Euro 2012 (dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim), w okresie od 01.01.2006 r. do 30.06.2009 r.

REKLAMA

 

Zakres kontroli

W ramach ustawowych zadań jakie wypełniają regiony, Izba przyjrzała się w szczególności:

- prowadzeniu rejestrów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz  kontrolowaniu ich działalności.

- nadawaniu uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek, prowadzeniu ewidencji i kontroli nadanych uprawnień

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaszeregowywaniu, kategoryzowaniu i ewidencjonowaniu obiektów hotelarskich oraz prowadzeniu kontroli tych obiektów

- ochronie konsumentów usług turystycznych.

 

Wyniki badania

Przeprowadzone przez NIK czynności sprawdzające wykazały, iż marszałkowie województw co do zasady wywiązują się z obowiązków w zakresie rozwoju turystyki. Efektem tego jest chociażby wzrost liczby przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne. Izba pochwaliła również marszałków za sumienne kontrole podmiotów turystycznych i prawidłowe postępowanie w odniesieniu do skarg na działalność tych podmiotów. Nie obyło się jednak bez wytknięcia kilku nieprawidłowości.

NIK zauważyła, iż rejestry podmiotów turystycznych bywają niekompletne, wnioski przedsiębiorców nieprawidłowo rozpatrywane oraz nieterminowo wpisywane.

REKLAMA

Spore zastrzeżenia wzbudziła procedura egzaminów na przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek. W niektórych regionach skład komisji nie odpowiadał wymogom ustawy, w innych to kandydaci nie spełniali wymaganych warunków. Izba ujawniła również istnienie mechanizmu korupcjogennego w regionach, w których członkami komisji egzaminacyjnych były osoby prowadzące uprzednio szkolenia dla kandydatów. Również nadzór nad wykonywaniem zadań przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek pozostawia zdaniem NIK wiele do życzenia.

Mimo tych uchybień ogólny stan przygotowań turystyki regionalnej uznano za zadowalający, zwłaszcza że wyniki poprzedniej kontroli przeprowadzanej w 2003 r. wykazały o wiele więcej rażących naruszeń i zaniechań.

 

Rekomendacje NIK

Oprócz usunięcia wskazanych nieprawidłowości, Izba zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, na wzór rejestru podmiotów turystycznych znajdującego się na stronie www.turystyka.gov.pl.

 AMarek

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA