REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK chwali marszałków województw za przygotowania do Euro 2012

Agnieszka Marek

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie oceniła stan przygotowań województw do Euro 2012 w zakresie usług turystycznych, oraz zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników.

Kontrola objęła realizację zadań wynikających z ustawy o usługach turystycznych w 6-u województwach przygotowujących się do Euro 2012 (dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim), w okresie od 01.01.2006 r. do 30.06.2009 r.

REKLAMA

 

Zakres kontroli

W ramach ustawowych zadań jakie wypełniają regiony, Izba przyjrzała się w szczególności:

- prowadzeniu rejestrów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz  kontrolowaniu ich działalności.

- nadawaniu uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek, prowadzeniu ewidencji i kontroli nadanych uprawnień

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaszeregowywaniu, kategoryzowaniu i ewidencjonowaniu obiektów hotelarskich oraz prowadzeniu kontroli tych obiektów

- ochronie konsumentów usług turystycznych.

 

Wyniki badania

Przeprowadzone przez NIK czynności sprawdzające wykazały, iż marszałkowie województw co do zasady wywiązują się z obowiązków w zakresie rozwoju turystyki. Efektem tego jest chociażby wzrost liczby przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne. Izba pochwaliła również marszałków za sumienne kontrole podmiotów turystycznych i prawidłowe postępowanie w odniesieniu do skarg na działalność tych podmiotów. Nie obyło się jednak bez wytknięcia kilku nieprawidłowości.

NIK zauważyła, iż rejestry podmiotów turystycznych bywają niekompletne, wnioski przedsiębiorców nieprawidłowo rozpatrywane oraz nieterminowo wpisywane.

REKLAMA

Spore zastrzeżenia wzbudziła procedura egzaminów na przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek. W niektórych regionach skład komisji nie odpowiadał wymogom ustawy, w innych to kandydaci nie spełniali wymaganych warunków. Izba ujawniła również istnienie mechanizmu korupcjogennego w regionach, w których członkami komisji egzaminacyjnych były osoby prowadzące uprzednio szkolenia dla kandydatów. Również nadzór nad wykonywaniem zadań przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek pozostawia zdaniem NIK wiele do życzenia.

Mimo tych uchybień ogólny stan przygotowań turystyki regionalnej uznano za zadowalający, zwłaszcza że wyniki poprzedniej kontroli przeprowadzanej w 2003 r. wykazały o wiele więcej rażących naruszeń i zaniechań.

 

Rekomendacje NIK

Oprócz usunięcia wskazanych nieprawidłowości, Izba zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, na wzór rejestru podmiotów turystycznych znajdującego się na stronie www.turystyka.gov.pl.

 AMarek

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA