reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NIK chwali marszałków województw za przygotowania do Euro 2012

NIK chwali marszałków województw za przygotowania do Euro 2012

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie oceniła stan przygotowań województw do Euro 2012 w zakresie usług turystycznych, oraz zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników.

Kontrola objęła realizację zadań wynikających z ustawy o usługach turystycznych w 6-u województwach przygotowujących się do Euro 2012 (dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim), w okresie od 01.01.2006 r. do 30.06.2009 r.

 

Zakres kontroli

W ramach ustawowych zadań jakie wypełniają regiony, Izba przyjrzała się w szczególności:

- prowadzeniu rejestrów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz  kontrolowaniu ich działalności.

- nadawaniu uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek, prowadzeniu ewidencji i kontroli nadanych uprawnień

- zaszeregowywaniu, kategoryzowaniu i ewidencjonowaniu obiektów hotelarskich oraz prowadzeniu kontroli tych obiektów

- ochronie konsumentów usług turystycznych.

 

Wyniki badania

Przeprowadzone przez NIK czynności sprawdzające wykazały, iż marszałkowie województw co do zasady wywiązują się z obowiązków w zakresie rozwoju turystyki. Efektem tego jest chociażby wzrost liczby przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne. Izba pochwaliła również marszałków za sumienne kontrole podmiotów turystycznych i prawidłowe postępowanie w odniesieniu do skarg na działalność tych podmiotów. Nie obyło się jednak bez wytknięcia kilku nieprawidłowości.

NIK zauważyła, iż rejestry podmiotów turystycznych bywają niekompletne, wnioski przedsiębiorców nieprawidłowo rozpatrywane oraz nieterminowo wpisywane.

Spore zastrzeżenia wzbudziła procedura egzaminów na przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek. W niektórych regionach skład komisji nie odpowiadał wymogom ustawy, w innych to kandydaci nie spełniali wymaganych warunków. Izba ujawniła również istnienie mechanizmu korupcjogennego w regionach, w których członkami komisji egzaminacyjnych były osoby prowadzące uprzednio szkolenia dla kandydatów. Również nadzór nad wykonywaniem zadań przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek pozostawia zdaniem NIK wiele do życzenia.

Mimo tych uchybień ogólny stan przygotowań turystyki regionalnej uznano za zadowalający, zwłaszcza że wyniki poprzedniej kontroli przeprowadzanej w 2003 r. wykazały o wiele więcej rażących naruszeń i zaniechań.

 

Rekomendacje NIK

Oprócz usunięcia wskazanych nieprawidłowości, Izba zaproponowała utworzenie internetowej bazy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, na wzór rejestru podmiotów turystycznych znajdującego się na stronie www.turystyka.gov.pl.

 AMarek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama