reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Plany nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska

Plany nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska

Inspekcja Ochrony Środowiska jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli ustawy o IOŚ oraz o działach administracji rządowej.

Projekt przewiduje zmiany w organizacji i funkcjonowaniu Inspekcji Ochrony Środowiska.

"IOŚ jest powołana do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, badania i oceny stanu środowiska oraz przeciwdziałania poważnym awariom" - czytamy we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

CIR poinformowało, że projekt dostosowuje przepisy o IOŚ do ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. "Określono uprawnienia i kompetencje Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, jako kierującego działalnością IOŚ, w stosunku do wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska" - napisano.

Projekt przewiduje utworzenie w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska krajowego laboratorium referencyjnego i wzorcującego. Ma ono zajmować się monitoringiem powietrza. Docelowo będzie ono mogło prowadzić również monitoring: wód śródlądowych, hałasu, pól elektromagnetycznych i pomiarów emisji. Ma ono powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Projekt zakłada również stworzenie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska "Ekoinfonet". Za pomocą tego systemu mają być zbierane, przechowywane, przetwarzane oraz udostępniane dane dotyczące: przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, przeciwdziałania poważnym awariom, transgranicznego przemieszczania odpadów, a także badania i oceny stanu środowiska.

System ma być prowadzony i nadzorowany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. "Jego integralną częścią ma być nowo powstałe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska, w którym będą gromadzone i archiwizowane wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska pozyskiwane przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Dane zawarte w Krajowym Repozytorium będą oficjalnymi danymi o środowisku, gromadzonymi w bazach, m.in. powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, pól elektromagnetycznych i Bałtyku" - wyjaśniło CIR.

Przyszła nowela ma obowiązywać od 1 lipca 2010 r., z dwoma wyjątkami. Krajowe laboratorium referencyjne i wzorcujące ma funkcjonować od 1 stycznia 2011 r., a "Ekoinfonet" i Krajowe Repozytorium mają rozpocząć działalność od 1 stycznia 2013 r. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama