reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przyszłość największego w Polsce parku miejskiego

Przyszłość największego w Polsce parku miejskiego

Samorząd Województwa Śląskiego nie zaakceptował analiz inwestycyjnych planu rozwoju największego w Polsce śródmiejskiego parku na granicy Chorzowa i Katowic, dostarczonych przez francuską firmę doradczą. Mimo to zamierza realizować główne założenia tej koncepcji.

Firma Horwath HTL miała przedstawić plan rozwoju i finansowania parku, który doprowadziłby do zwiększenia jego atrakcyjności, a przez to samofinansowania się zarządzającej nim spółki, a także znaleźć inwestorów na co najmniej cztery parkowe inwestycje.

Jak poinformowała PAP w środę Aleksandra Marzyńska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, firma nie wywiązała się z umowy. "Przedstawione analizy inwestycyjne pięciu priorytetowych projektów Master Planu są niezgodne z warunkami specyfikacji zamówienia publicznego, dlatego zarząd nie zaakceptował przedstawionej przez firmę analizy" - zaznaczyła rzeczniczka.

Wyjaśniła, że samorząd nie przyjmie przedstawionego dokumentu, czyli nie potwierdzi realizacji pierwszej fazy umowy i nie zapłaci firmie 182,5 tys. zł. Urzędnicy Marszałka po przeanalizowaniu sytuacji pod kątem prawnym podejmą też decyzję o dalszej współpracy z wykonawcą planu.

Mimo odrzucenia części planu, jego główne założenia mają być realizowane. Zdaniem urzędników, park już teraz odzyskuje blask - rozpoczęto m.in. przygotowywanie przetargu na następczynię likwidowanej kolejki linowej, a zarząd parku stara się o unijne środki na modernizację jego publicznych obszarów, m.in. kąpieliska Fala. Rozpoczęła się rewitalizacja jednego z parkowych stawów, w którego pobliżu ma powstać pole biwakowe. Stopniowo wymieniane są elementy oświetlenia i nawierzchnie alejek.

Sytuacja parku stała się w regionie przedmiotem społecznych i politycznych sporów. W lipcu ub. roku sześć regionalnych stowarzyszeń i fundacji zawiązało Koalicję Organizacji Pozarządowych na rzecz utrzymania społecznych funkcji WPKiW. Koalicja uważa m.in. że samorząd chce zdezintegrować i nadmiernie skomercjalizować park.

Zgodnie z dostarczonym przez Horwath HTL i zaprezentowanym w lipcu ub. roku planem rozwoju, chorzowski Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku miałby stać się m.in. bazą naukowo-edukacyjną z istniejącym już planetarium, skansenem, ZOO i rosarium oraz nowymi atrakcjami, np. akwarium, arboretum, labiryntem czy eksploratorium.

Plan zakłada również, że w parku pojawią się nowe atrakcje, a zyski z nich pozwolą na renowację obiektów użyteczności publicznej. Niektóre projekty mieliby sfinansować prywatni inwestorzy, inne wymagają publicznego wsparcia. Przeciwnicy planu wskazują, że za bardzo ingeruje w dotychczasową formę parku, tworząc z niego miejsce głównie rozrywkowe. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama