REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces świętokrzyskiego programu edukacyjnego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

13 szkół regionu świętokrzyskiego otrzymało w środę w Kielcach certyfikaty "Szkoła Pięknych Umysłów" przyznane przez świętokrzyskiego kuratora oświaty. Wyróżnione placówki brały udział w programie, którego celem jest rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów.

Wyróżniono także 47 nauczycieli z całego województwa - poinformowano podczas konferencji podsumowującej przedsięwzięcie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

REKLAMA

Na początku realizacji projektu, każda ze szkół zdiagnozowała swoich uczniów pod kątem uzdolnień. Następnie wybrała jeden z czterech modułów dydaktycznych, skupiających się na rozwoju wybranych cech uczniów. Projekt zakładał moduły: Zeusa - kształtujący osobowość przywódczą, Odysa - rozwijający kreatywność, Ikara - rozwijający pasje i zainteresowania, Dedala - uczący wykorzystywać wewnętrzny potencjał w działaniu.

REKLAMA

W ramach projektu przez 2009 rok co miesiąc uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich wykonywali wyznaczone przez pedagogów zadania, m.in. poprzez nowatorskie gry dydaktyczne - wykorzystując internet jako źródła informacji.

Jak powiedziała PAP koordynator przedsięwzięcia Lidia Pasich, wcześniej nauczyciele realizujący projekt wzięli udział w programie "Taki jak Mozart", który miał przełamać ich tradycyjne myślenie o nauczaniu, skupiające się na poszukiwania braków u dziecka.

"Wykorzystując pomysły z najnowszej pedagogiki i psychologii pokazywaliśmy wówczas jak zdiagnozować ucznia, jak uczyć ciekawie, jak zainteresować się uczniem. Certyfikat +Szkoły Pięknych Umysłów+ to bezpośrednia realizacja w pracy tego, co poznali nauczyciele - rozwijania własnych emocji, potencjału, ciekawych przeżyć, samooceny" - powiedziała Pasich dziennikarzom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Zespole Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach program realizowało 12 nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, od zerówki do klasy gimnazjalnej. "Wybraliśmy do realizacji model Ikara, bo uważamy, że w życiu niezbędne jest podejmowanie ryzyka, stawianie sobie celów oraz konsekwentne dążenie do celu. Takie cechy chcemy kształcić w uczniach" - mówiła dyrektor placówki, Iwona Świątkowska.

Dyrektor podkreślała, że projekt zmienił patrzenie nauczycieli na edukację i pozwolił na stosowanie nowatorskich metod nauczania. Dzieci przygotowywały prezentacje multimedialne dotyczące swoich zainteresowań, zorganizowano także szkolny pokaz talentów, wycieczki.

Jak podkreślała świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, w regionie brakuje systemowego projektu wszystkich środowisk zajmujących się edukacją, który skupiałby dzieci uzdolnione. Zdaniem kurator projekt jest cenny, bo pozwala wyłowić podstawowe uzdolnienia dzieci na wczesnym etapie rozwoju - w programie wzięły udział głównie szkoły podstawowe.

Projekt ma być kontynuowany w kolejnych latach; kurator liczy, że z roku na rok do programu, w którym można otrzymać certyfikat "Szkoły Pięknych Umysłów", będzie przystępowało coraz więcej szkół regionu. Do tej pory programem zostało objętych ponad tysiąc uczniów. 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA