REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces świętokrzyskiego programu edukacyjnego

REKLAMA

13 szkół regionu świętokrzyskiego otrzymało w środę w Kielcach certyfikaty "Szkoła Pięknych Umysłów" przyznane przez świętokrzyskiego kuratora oświaty. Wyróżnione placówki brały udział w programie, którego celem jest rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów.

Wyróżniono także 47 nauczycieli z całego województwa - poinformowano podczas konferencji podsumowującej przedsięwzięcie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

REKLAMA

Na początku realizacji projektu, każda ze szkół zdiagnozowała swoich uczniów pod kątem uzdolnień. Następnie wybrała jeden z czterech modułów dydaktycznych, skupiających się na rozwoju wybranych cech uczniów. Projekt zakładał moduły: Zeusa - kształtujący osobowość przywódczą, Odysa - rozwijający kreatywność, Ikara - rozwijający pasje i zainteresowania, Dedala - uczący wykorzystywać wewnętrzny potencjał w działaniu.

REKLAMA

W ramach projektu przez 2009 rok co miesiąc uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich wykonywali wyznaczone przez pedagogów zadania, m.in. poprzez nowatorskie gry dydaktyczne - wykorzystując internet jako źródła informacji.

Jak powiedziała PAP koordynator przedsięwzięcia Lidia Pasich, wcześniej nauczyciele realizujący projekt wzięli udział w programie "Taki jak Mozart", który miał przełamać ich tradycyjne myślenie o nauczaniu, skupiające się na poszukiwania braków u dziecka.

"Wykorzystując pomysły z najnowszej pedagogiki i psychologii pokazywaliśmy wówczas jak zdiagnozować ucznia, jak uczyć ciekawie, jak zainteresować się uczniem. Certyfikat +Szkoły Pięknych Umysłów+ to bezpośrednia realizacja w pracy tego, co poznali nauczyciele - rozwijania własnych emocji, potencjału, ciekawych przeżyć, samooceny" - powiedziała Pasich dziennikarzom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Zespole Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach program realizowało 12 nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, od zerówki do klasy gimnazjalnej. "Wybraliśmy do realizacji model Ikara, bo uważamy, że w życiu niezbędne jest podejmowanie ryzyka, stawianie sobie celów oraz konsekwentne dążenie do celu. Takie cechy chcemy kształcić w uczniach" - mówiła dyrektor placówki, Iwona Świątkowska.

Dyrektor podkreślała, że projekt zmienił patrzenie nauczycieli na edukację i pozwolił na stosowanie nowatorskich metod nauczania. Dzieci przygotowywały prezentacje multimedialne dotyczące swoich zainteresowań, zorganizowano także szkolny pokaz talentów, wycieczki.

Jak podkreślała świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, w regionie brakuje systemowego projektu wszystkich środowisk zajmujących się edukacją, który skupiałby dzieci uzdolnione. Zdaniem kurator projekt jest cenny, bo pozwala wyłowić podstawowe uzdolnienia dzieci na wczesnym etapie rozwoju - w programie wzięły udział głównie szkoły podstawowe.

Projekt ma być kontynuowany w kolejnych latach; kurator liczy, że z roku na rok do programu, w którym można otrzymać certyfikat "Szkoły Pięknych Umysłów", będzie przystępowało coraz więcej szkół regionu. Do tej pory programem zostało objętych ponad tysiąc uczniów. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA