reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sukces świętokrzyskiego programu edukacyjnego

Sukces świętokrzyskiego programu edukacyjnego

13 szkół regionu świętokrzyskiego otrzymało w środę w Kielcach certyfikaty "Szkoła Pięknych Umysłów" przyznane przez świętokrzyskiego kuratora oświaty. Wyróżnione placówki brały udział w programie, którego celem jest rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów.

Wyróżniono także 47 nauczycieli z całego województwa - poinformowano podczas konferencji podsumowującej przedsięwzięcie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Na początku realizacji projektu, każda ze szkół zdiagnozowała swoich uczniów pod kątem uzdolnień. Następnie wybrała jeden z czterech modułów dydaktycznych, skupiających się na rozwoju wybranych cech uczniów. Projekt zakładał moduły: Zeusa - kształtujący osobowość przywódczą, Odysa - rozwijający kreatywność, Ikara - rozwijający pasje i zainteresowania, Dedala - uczący wykorzystywać wewnętrzny potencjał w działaniu.

W ramach projektu przez 2009 rok co miesiąc uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich wykonywali wyznaczone przez pedagogów zadania, m.in. poprzez nowatorskie gry dydaktyczne - wykorzystując internet jako źródła informacji.

Jak powiedziała PAP koordynator przedsięwzięcia Lidia Pasich, wcześniej nauczyciele realizujący projekt wzięli udział w programie "Taki jak Mozart", który miał przełamać ich tradycyjne myślenie o nauczaniu, skupiające się na poszukiwania braków u dziecka.

"Wykorzystując pomysły z najnowszej pedagogiki i psychologii pokazywaliśmy wówczas jak zdiagnozować ucznia, jak uczyć ciekawie, jak zainteresować się uczniem. Certyfikat +Szkoły Pięknych Umysłów+ to bezpośrednia realizacja w pracy tego, co poznali nauczyciele - rozwijania własnych emocji, potencjału, ciekawych przeżyć, samooceny" - powiedziała Pasich dziennikarzom.

W Zespole Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach program realizowało 12 nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, od zerówki do klasy gimnazjalnej. "Wybraliśmy do realizacji model Ikara, bo uważamy, że w życiu niezbędne jest podejmowanie ryzyka, stawianie sobie celów oraz konsekwentne dążenie do celu. Takie cechy chcemy kształcić w uczniach" - mówiła dyrektor placówki, Iwona Świątkowska.

Dyrektor podkreślała, że projekt zmienił patrzenie nauczycieli na edukację i pozwolił na stosowanie nowatorskich metod nauczania. Dzieci przygotowywały prezentacje multimedialne dotyczące swoich zainteresowań, zorganizowano także szkolny pokaz talentów, wycieczki.

Jak podkreślała świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, w regionie brakuje systemowego projektu wszystkich środowisk zajmujących się edukacją, który skupiałby dzieci uzdolnione. Zdaniem kurator projekt jest cenny, bo pozwala wyłowić podstawowe uzdolnienia dzieci na wczesnym etapie rozwoju - w programie wzięły udział głównie szkoły podstawowe.

Projekt ma być kontynuowany w kolejnych latach; kurator liczy, że z roku na rok do programu, w którym można otrzymać certyfikat "Szkoły Pięknych Umysłów", będzie przystępowało coraz więcej szkół regionu. Do tej pory programem zostało objętych ponad tysiąc uczniów. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama