REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces świętokrzyskiego programu edukacyjnego

REKLAMA

13 szkół regionu świętokrzyskiego otrzymało w środę w Kielcach certyfikaty "Szkoła Pięknych Umysłów" przyznane przez świętokrzyskiego kuratora oświaty. Wyróżnione placówki brały udział w programie, którego celem jest rozwijanie indywidualnych zdolności uczniów.

Wyróżniono także 47 nauczycieli z całego województwa - poinformowano podczas konferencji podsumowującej przedsięwzięcie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

REKLAMA

Na początku realizacji projektu, każda ze szkół zdiagnozowała swoich uczniów pod kątem uzdolnień. Następnie wybrała jeden z czterech modułów dydaktycznych, skupiających się na rozwoju wybranych cech uczniów. Projekt zakładał moduły: Zeusa - kształtujący osobowość przywódczą, Odysa - rozwijający kreatywność, Ikara - rozwijający pasje i zainteresowania, Dedala - uczący wykorzystywać wewnętrzny potencjał w działaniu.

REKLAMA

W ramach projektu przez 2009 rok co miesiąc uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich wykonywali wyznaczone przez pedagogów zadania, m.in. poprzez nowatorskie gry dydaktyczne - wykorzystując internet jako źródła informacji.

Jak powiedziała PAP koordynator przedsięwzięcia Lidia Pasich, wcześniej nauczyciele realizujący projekt wzięli udział w programie "Taki jak Mozart", który miał przełamać ich tradycyjne myślenie o nauczaniu, skupiające się na poszukiwania braków u dziecka.

"Wykorzystując pomysły z najnowszej pedagogiki i psychologii pokazywaliśmy wówczas jak zdiagnozować ucznia, jak uczyć ciekawie, jak zainteresować się uczniem. Certyfikat +Szkoły Pięknych Umysłów+ to bezpośrednia realizacja w pracy tego, co poznali nauczyciele - rozwijania własnych emocji, potencjału, ciekawych przeżyć, samooceny" - powiedziała Pasich dziennikarzom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Zespole Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach program realizowało 12 nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, od zerówki do klasy gimnazjalnej. "Wybraliśmy do realizacji model Ikara, bo uważamy, że w życiu niezbędne jest podejmowanie ryzyka, stawianie sobie celów oraz konsekwentne dążenie do celu. Takie cechy chcemy kształcić w uczniach" - mówiła dyrektor placówki, Iwona Świątkowska.

Dyrektor podkreślała, że projekt zmienił patrzenie nauczycieli na edukację i pozwolił na stosowanie nowatorskich metod nauczania. Dzieci przygotowywały prezentacje multimedialne dotyczące swoich zainteresowań, zorganizowano także szkolny pokaz talentów, wycieczki.

Jak podkreślała świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, w regionie brakuje systemowego projektu wszystkich środowisk zajmujących się edukacją, który skupiałby dzieci uzdolnione. Zdaniem kurator projekt jest cenny, bo pozwala wyłowić podstawowe uzdolnienia dzieci na wczesnym etapie rozwoju - w programie wzięły udział głównie szkoły podstawowe.

Projekt ma być kontynuowany w kolejnych latach; kurator liczy, że z roku na rok do programu, w którym można otrzymać certyfikat "Szkoły Pięknych Umysłów", będzie przystępowało coraz więcej szkół regionu. Do tej pory programem zostało objętych ponad tysiąc uczniów. 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA