REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKW przedstawiła kalendarz wyborczy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do 26 kwietnia można rejestrować komitety wyborcze, a do 6 maja zgłaszać kandydatów w czerwcowych wyborach prezydenckich - poinformowała w środę Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej.

W środę rano marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, podpisał postanowienie o wyznaczeniu daty wyborów prezydenckich na 20 czerwca. Ewentualna druga tura odbędzie się wówczas 4 lipca. Przyspieszone wybory prezydenckie są konieczne w związku z katastrofą lotniczą koło Smoleńska, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.

REKLAMA

Od środy można tworzyć komitety wyborcze kandydatów na prezydenta, a do 26 kwietnia komitety te muszą powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o swoim powstaniu.

REKLAMA

Komitet wyborczy może utworzyć minimum 15 osób, mających uprawnienia do głosowania. Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanym w PKW, trzeba dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.

W najbliższy weekend PKW uruchomi specjalny dyżur - w godzinach 9-13, również wtedy komitety będą mogły składać zawiadomienia o powstaniu w Komisji - poinformował wiceprzewodniczący Komisji Jan Kacprzak.

Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o rejestracji komitetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.

Jak przypomniał członek PKW Stanisław Zabłocki, w wyborach prezydenckich kandydować mogą obywatele polscy, którzy ukończyli 35 lat i mają pełne prawa wyborcze do Sejmu. Zwrócił także uwagę na zapis w konstytucji, który zakazuje kandydowania do Sejmu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Podobny zapis parlamentarzyści chcieli wprowadzić do ordynacji prezydenckiej i ordynacji do Sejmu i Senatu, ale nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny.

Jednak - zdaniem Zabłockiego - zakaz kandydowania osób skazanych będzie obowiązywał w czerwcowych wyborach prezydenckich, ponieważ ten przepis konstytucji obowiązuje i stosuje się go wprost. "PKW będzie więc zwracała się do krajowego rejestru karnego o informację, czy określony kandydat nie jest skazany prawomocnym wyrokiem" - zapowiedział członek PKW.

Głosować w lokalach wyborczych będzie można tak jak dotychczas w godzinach 6 - 20. Co prawda posłowie i senatorowie zmienili w ordynacji prezydenckiej godziny głosowania na 8 - 22, ale nowelizacja ta - jak mówił sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki - została skierowana jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego i jeszcze nie obowiązuje.

Niewykluczone, że w dniu kiedy Polacy będą wybierać głowę państwa, odbędą się także wybory uzupełniające do Senatu w związku ze śmiercią trzech senatorów, którzy także zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Zgodnie z ustawą wybory takie muszą się odbyć w ciągu trzech miesięcy od daty stwierdzenia przez marszałka Senatu wygaśnięcia mandatu senatora. Jak dotąd marszałek Bogdan Borusewicz potwierdził wygaśnięcie dwóch mandatów: Janiny Fetlińskiej (PiS) oraz Krystyny Bochenek (PO). Ciało trzeciego senatora - Stanisława Zająca - nie zostało jeszcze sprowadzone do Polski.

We wtorek Komorowski, który - jako pełniący obowiązki prezydenta - musi wyznaczyć termin wyborów uzupełniających do Senatu, powiedział, że zastanawia się nad tym, by wybory prezydenckie i uzupełniające przeprowadzić jednego dnia.

Czaplicki zwrócił uwagę na odmienne reguły organizacji wyborów prezydenckich i do Senatu, co - w jego opinii - może dezorientować wyborców.

Pierwszym problemem może być podział okręgów wyborczych w wyborach do Senatu i w wyborach prezydenckich. Na senatora głosować może tylko osoba mieszkająca w okręgu wyborczym, w którym odbywają się wybory. W związku ze śmiercią trzech senatorów w katastrofie samolotowej wybory uzupełniające muszą się odbyć w okręgach: katowickim, płockim i krośnieńskim. Natomiast w wyborach prezydenckich można głosować na podstawie zaświadczenia w całym kraju.

Spisy wyborców mogą okazać się kolejnym problemem, ponieważ są one różne jeśli chodzi o wybory prezydenckie oraz wybory parlamentarne. "Urzędy gmin będą musiały sporządzić dwa różne spisy wyborców" - mówił Czaplicki.

Kolejny problem - jak mówił - może dotyczyć kwestii pełnomocnika wyborczego. W wyborach prezydenckich - po raz pierwszy - osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Natomiast - jak podkreślił Czaplicki - taka możliwość w wyborach uzupełniających do Senatu nie istnieje.

Sekretarz PKW podkreślił, że jeśli Komorowski zdecyduje się wyznaczyć wybory uzupełniające do Senatu na 20 czerwca, to zgodnie z kalendarzem wyborczym już 29 kwietnia komisja wyborcza będzie musiała podać informację o okręgach wyborczych, w których głosowanie się odbędzie.

1 maja mijałby wówczas termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu prawo zgłaszania kandydatów, czyli tworzenia komitetów mają partie polityczne, koalicje, a także grupy wyborców. Z kolei do 3 maja PKW będzie zobligowana powołać okręgowe komisje wyborcze w związku z wyborami uzupełniającymi i - zaznaczył Czaplicki - musiałaby to tak zrobić, aby ich zasięg pokrywał się z zasięgiem okręgowej komisji wyborczej stworzonej na potrzeby wyborów prezydenckich.

W ocenie Czaplickiego, możliwe jest, aby w wyborach uzupełniających do Senatu, w każdym okręgu wyborczym startował tylko jeden kandydat na senatora, ponieważ "ustawa nie ogranicza liczby kandydatów". "Ale można zapytać, czy to by były do końca demokratyczne wybory i czy będą zachowane zasady rywalizacji" - dodał sekretarz PKW.

Lewica zaproponowała, by w trzech okręgach wyborczych, w których odbędą się wybory uzupełniające do Senatu, kandydatów wystawiły tylko te partie, które straciły swoich senatorów. Wówczas w okręgu katowickim, z którego startowała zmarła Krystyna Bochenek, kandydatów wystawiłaby PO, a w pozostałych dwóch okręgach - PiS (Janina Fetlińska startowała w Płocku, a Stanisław Zając - w Krośnie).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA