reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy

Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy

Zorganizowane w Warszawie przez Wojewódzki Urząd Pracy targi odbyły się w środę. Ich honorowymi gośćmi – ze względu na przyszłoroczne otwarcie rynku pracy - były Niemcy oraz Szwajcaria, która już częściowo ten rynek otworzyła.

Program targów obejmował prezentację ofert pracy – zarówno sezonowej jak i stałej – w tych krajach oraz możliwość konsultacji z doradcami EURES – sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Jednym z celów targów – obok przedstawienia ofert pracy – było poinformowanie potencjalnych pracowników o wszelkich przysługujących im prawach wynikających z zatrudnienia w Niemczech lub Szwajcarii. Jest to niezbędne, aby uniknąć możliwych problemów w przypadku naruszania przepisów przez pracodawców.

Firmy z Niemiec i Szwajcarii są zainteresowane pozyskiwaniem polskich pracowników – zaznaczył dyrektor mazowieckiego WUP Krzysztof Strzałkowski. Dzieje się tak jeszcze przed oficjalnym pełnym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla obywateli 10 państw, które w 2004 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Obecnie poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni (w gastronomii, turystyce), jak i specjaliści (np. lekarze i informatycy).

Praca w Niemczech

Według Gosi Reinicke, przedstawicielki niemieckiej EURES, już obecnie dysponując odpowiednim wykształceniem i znajomością języka niemieckiego można z powodzeniem znaleźć w Niemczech dobrą pracę.

Aktualnie w Niemczech można zostać zatrudnionym po uzyskaniu zezwolenia na pracę (wystawianego przez lokalny urząd pracy na wniosek pracodawcy), bądź – w przypadku specjalistów o wysokich kwalifikacjach (branża IT, nowoczesne technologie, itp.) – potwierdzenia możliwości podjęcia pracy z Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy z Zagranicą w Bonn, wystawianego na podstawie dyplomów, świadectw pracy, itp. stosownie do listy poszukiwanych specjalności.

Niemiecki rynek pracy zostanie w pełni otwarty z dniem 1 maja 2011 r. na mocy przepisów regulujących przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Odrębne regulacje istnieją w Szwajcarii

Obowiązują tu:

- kontrola priorytetu zatrudnienia

- roczne kontyngenty pozwoleń na pobyt

Polacy jako obywatele UE mają od 2006 r. prawo do zatrudnienia, natomiast pierwszeństwo mają obywatele Szwajcarii oraz państw „starej” UE.

Jednak i ten kraj potrzebuje specjalistów, w związku z czym osoby o wysokich kwalifikacjach również tam mają duże szanse na znalezienie pracy.

Szczegółowe informacje na temat obecnych warunków zatrudnienia:

- w Niemczech >>

- w Szwajcarii >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama