Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy
REKLAMA
Program targów obejmował prezentację ofert pracy – zarówno sezonowej jak i stałej – w tych krajach oraz możliwość konsultacji z doradcami EURES – sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z celów targów – obok przedstawienia ofert pracy – było poinformowanie potencjalnych pracowników o wszelkich przysługujących im prawach wynikających z zatrudnienia w Niemczech lub Szwajcarii. Jest to niezbędne, aby uniknąć możliwych problemów w przypadku naruszania przepisów przez pracodawców.
Firmy z Niemiec i Szwajcarii są zainteresowane pozyskiwaniem polskich pracowników – zaznaczył dyrektor mazowieckiego WUP Krzysztof Strzałkowski. Dzieje się tak jeszcze przed oficjalnym pełnym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla obywateli 10 państw, które w 2004 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Obecnie poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni (w gastronomii, turystyce), jak i specjaliści (np. lekarze i informatycy).
Praca w Niemczech
Według Gosi Reinicke, przedstawicielki niemieckiej EURES, już obecnie dysponując odpowiednim wykształceniem i znajomością języka niemieckiego można z powodzeniem znaleźć w Niemczech dobrą pracę.
Aktualnie w Niemczech można zostać zatrudnionym po uzyskaniu zezwolenia na pracę (wystawianego przez lokalny urząd pracy na wniosek pracodawcy), bądź – w przypadku specjalistów o wysokich kwalifikacjach (branża IT, nowoczesne technologie, itp.) – potwierdzenia możliwości podjęcia pracy z Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy z Zagranicą w Bonn, wystawianego na podstawie dyplomów, świadectw pracy, itp. stosownie do listy poszukiwanych specjalności.
Niemiecki rynek pracy zostanie w pełni otwarty z dniem 1 maja 2011 r. na mocy przepisów regulujących przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Odrębne regulacje istnieją w Szwajcarii
Obowiązują tu:
- kontrola priorytetu zatrudnienia
- roczne kontyngenty pozwoleń na pobyt
Polacy jako obywatele UE mają od 2006 r. prawo do zatrudnienia, natomiast pierwszeństwo mają obywatele Szwajcarii oraz państw „starej” UE.
Jednak i ten kraj potrzebuje specjalistów, w związku z czym osoby o wysokich kwalifikacjach również tam mają duże szanse na znalezienie pracy.
Szczegółowe informacje na temat obecnych warunków zatrudnienia:
REKLAMA
REKLAMA