REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
NiP

REKLAMA

Zorganizowane w Warszawie przez Wojewódzki Urząd Pracy targi odbyły się w środę. Ich honorowymi gośćmi – ze względu na przyszłoroczne otwarcie rynku pracy - były Niemcy oraz Szwajcaria, która już częściowo ten rynek otworzyła.

Program targów obejmował prezentację ofert pracy – zarówno sezonowej jak i stałej – w tych krajach oraz możliwość konsultacji z doradcami EURES – sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z celów targów – obok przedstawienia ofert pracy – było poinformowanie potencjalnych pracowników o wszelkich przysługujących im prawach wynikających z zatrudnienia w Niemczech lub Szwajcarii. Jest to niezbędne, aby uniknąć możliwych problemów w przypadku naruszania przepisów przez pracodawców.

Firmy z Niemiec i Szwajcarii są zainteresowane pozyskiwaniem polskich pracowników – zaznaczył dyrektor mazowieckiego WUP Krzysztof Strzałkowski. Dzieje się tak jeszcze przed oficjalnym pełnym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla obywateli 10 państw, które w 2004 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Obecnie poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni (w gastronomii, turystyce), jak i specjaliści (np. lekarze i informatycy).

Praca w Niemczech

Według Gosi Reinicke, przedstawicielki niemieckiej EURES, już obecnie dysponując odpowiednim wykształceniem i znajomością języka niemieckiego można z powodzeniem znaleźć w Niemczech dobrą pracę.

Aktualnie w Niemczech można zostać zatrudnionym po uzyskaniu zezwolenia na pracę (wystawianego przez lokalny urząd pracy na wniosek pracodawcy), bądź – w przypadku specjalistów o wysokich kwalifikacjach (branża IT, nowoczesne technologie, itp.) – potwierdzenia możliwości podjęcia pracy z Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy z Zagranicą w Bonn, wystawianego na podstawie dyplomów, świadectw pracy, itp. stosownie do listy poszukiwanych specjalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemiecki rynek pracy zostanie w pełni otwarty z dniem 1 maja 2011 r. na mocy przepisów regulujących przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Odrębne regulacje istnieją w Szwajcarii

Obowiązują tu:

- kontrola priorytetu zatrudnienia

- roczne kontyngenty pozwoleń na pobyt

Polacy jako obywatele UE mają od 2006 r. prawo do zatrudnienia, natomiast pierwszeństwo mają obywatele Szwajcarii oraz państw „starej” UE.

Jednak i ten kraj potrzebuje specjalistów, w związku z czym osoby o wysokich kwalifikacjach również tam mają duże szanse na znalezienie pracy.

Szczegółowe informacje na temat obecnych warunków zatrudnienia:

- w Niemczech >>

- w Szwajcarii >>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA