reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy

Niemcy i Szwajcaria gośćmi Międzynarodowych Targów Pracy

Zorganizowane w Warszawie przez Wojewódzki Urząd Pracy targi odbyły się w środę. Ich honorowymi gośćmi – ze względu na przyszłoroczne otwarcie rynku pracy - były Niemcy oraz Szwajcaria, która już częściowo ten rynek otworzyła.

Program targów obejmował prezentację ofert pracy – zarówno sezonowej jak i stałej – w tych krajach oraz możliwość konsultacji z doradcami EURES – sieci współpracy publicznych służb zatrudnienia państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Jednym z celów targów – obok przedstawienia ofert pracy – było poinformowanie potencjalnych pracowników o wszelkich przysługujących im prawach wynikających z zatrudnienia w Niemczech lub Szwajcarii. Jest to niezbędne, aby uniknąć możliwych problemów w przypadku naruszania przepisów przez pracodawców.

Firmy z Niemiec i Szwajcarii są zainteresowane pozyskiwaniem polskich pracowników – zaznaczył dyrektor mazowieckiego WUP Krzysztof Strzałkowski. Dzieje się tak jeszcze przed oficjalnym pełnym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla obywateli 10 państw, które w 2004 r. wstąpiły do Unii Europejskiej. Obecnie poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni (w gastronomii, turystyce), jak i specjaliści (np. lekarze i informatycy).

Praca w Niemczech

Według Gosi Reinicke, przedstawicielki niemieckiej EURES, już obecnie dysponując odpowiednim wykształceniem i znajomością języka niemieckiego można z powodzeniem znaleźć w Niemczech dobrą pracę.

Aktualnie w Niemczech można zostać zatrudnionym po uzyskaniu zezwolenia na pracę (wystawianego przez lokalny urząd pracy na wniosek pracodawcy), bądź – w przypadku specjalistów o wysokich kwalifikacjach (branża IT, nowoczesne technologie, itp.) – potwierdzenia możliwości podjęcia pracy z Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy z Zagranicą w Bonn, wystawianego na podstawie dyplomów, świadectw pracy, itp. stosownie do listy poszukiwanych specjalności.

Niemiecki rynek pracy zostanie w pełni otwarty z dniem 1 maja 2011 r. na mocy przepisów regulujących przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Odrębne regulacje istnieją w Szwajcarii

Obowiązują tu:

- kontrola priorytetu zatrudnienia

- roczne kontyngenty pozwoleń na pobyt

Polacy jako obywatele UE mają od 2006 r. prawo do zatrudnienia, natomiast pierwszeństwo mają obywatele Szwajcarii oraz państw „starej” UE.

Jednak i ten kraj potrzebuje specjalistów, w związku z czym osoby o wysokich kwalifikacjach również tam mają duże szanse na znalezienie pracy.

Szczegółowe informacje na temat obecnych warunków zatrudnienia:

- w Niemczech >>

- w Szwajcarii >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama