REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sawicki o ułatwieniach w ubieganiu się o unijne środki

REKLAMA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała kilkadziesiąt zmian dotyczących zasad ubiegania się o unijne pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jednym z takich uproszczeń jest możliwość dokonania zmiany we wniosku przed podpisaniem umowy z ARiMR. Dotychczas przepisy nie dopuszczały takiego rozwiązania. Jak wyjaśnił minister, często rozpatrywanie takiego dokumentu trwało dosyć długo, a w tym czasie zmieniały się potrzeby gospodarstwa rolnego. Np. rolnik starał się o środki na zakup kombajnu, ale po kilku miesiącach ocenił, że bardziej potrzebny jest mu traktor. Nowe przepisy pozwolą na taką zmianę.

REKLAMA

REKLAMA

Zostanie także zniesiony obowiązek stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. Zdaniem Sawickiego, nie we wszystkich programach takie przepisy muszą być stosowane. Np. dotyczy to szkoleń osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie. "Mamy tworzyć takie krajowe przepisy i rozwiązania, w minimum do tego, co nakazuje prawo wspólnotowe i nic ponadto. Tak, aby nie wprowadzać dodatkowych utrudnień" - mówił szef resortu rolnictwa.

Istotnym ułatwieniem dla wnioskodawców będzie korygowanie przez Agencję "oczywistych pomyłek". Do takich błędów można zaliczyć np. niewypełnienie jakiejś rubryki lub wpisanie nieprawidłowych danych. "Agencja ma już dzisiaj wystarczającą ilość informacji o gospodarstwach, by tego typu błędy mogła korygować sama" - tłumaczył minister.

REKLAMA

Zmienią się zasady przyznawania dotacji dla młodych rolników. W przypadku, gdy rolnik otrzyma gospodarstwo w drodze spadku, termin jego przejęcia będzie się liczyć nie od momentu śmieci poprzednika, a z chwilą uprawomocnienia się spadku. Sprawy spadkowe trwają czasem kilka lat, a rolnik może starać się o premię tylko w ciągu roku od przejęcia gospodarstwa - zaznaczył Sawicki.

Zostaną złagodzone przepisy dotyczące wymogu posiadania minimalnej powierzchni użytków rolnych. Młody rolnik może otrzymać wsparcie, gdy przejmowane przez niego gospodarstwo jest nie mniejsze niż średnie w kraju (10 ha) i nie mniejsze niż średnie w danym województwie. Według nowych przepisów, np. gdy w woj. zachodniopomorskim średnie gospodarstwo liczy 30 ha, to wystarczy posiadanie 10 ha, by taką premie otrzymać. Natomiast, gdy o pieniądze stara się np. rolnik z woj. małopolskiego, gdzie średnie gospodarstwo - to 3,8 ha, może liczyć na ich otrzymanie pod warunkiem, że w ciągu trzech lat powiększy gospodarstwo do średniej krajowej (10 ha).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sawicki przypomniał, że ułatwieniem jest także wypełnianie tylko jednego wniosku dla trzech płatności - dopłat bezpośrednich, płatności z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowanie (ONW) oraz dofinansowania na tzw. programy rolnośrodowiskowe (np. rolnictwo ekologiczne). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA