reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > O wynagrodzenie wójt może skarżyć tylko swój urząd

O wynagrodzenie wójt może skarżyć tylko swój urząd

Wójt gminy Drzycim, który domaga się anulowania decyzji o obniżce swych poborów, może pozwać w tej sprawie tylko swój urząd - uznał we wtorek sąd w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie). Wójt domagał się, by przed sądem stanęła rada gminy.

"Sąd wskazał dziś, że właściwym adresatem mojego pozwu powinien być pracodawca, a takim jest dla mnie urząd gminy. Takie też pismo złożyłem do sądu i sprawa powinna wkrótce znaleźć swój finał" - zapowiedział po wtorkowym posiedzeniu sądu Waldemar Moczyński, wójt Drzycimia.

Radni z Drzycimia zdecydowali, że odbiorą wójtowi część wynagrodzenia, gdyż do biura rady wpłynęły na niego dwie skargi. W jednym przypadku chodziło o brak nadzoru nad pracownikiem, druga skarga dotyczyła braku odpowiedzi na pisma kierowane do wójta przez mieszkańców jednej z wsi.

Zdaniem wójta, odebranie mu przez trzy miesiące połowy dodatku motywacyjnego to kara niewspółmierna do jego przewinienia. "Odbieram to jako decyzję polityczną" - podkreślił.

Jak jednak podkreśliła przewodnicząca rady gminy Elżbieta Babińska, decyzja radnych w sprawie wynagrodzenia wójta została zbadana przez prawników wojewody i nie dopatrzono się w niej żadnych uchybień.

"Obecnie wójt skarży do sądu sam siebie. Jako organ wykonawczy gminy skarży swój urząd, tak to mniej więcej wygląda" - ocenił po wtorkowej rozprawie Aleksander Michalski, prawnik reprezentujący Radę Gminy w Drzycimiu.

W gminie Drzycim spory o pieniądze między wójtem a radnymi toczą się niemal od początku kadencji. Radnych wzburzyło m.in. to, że gmina dopłaciła do studiów wójta, a ten z kolei ogłosił, że w budżecie nie ma pieniędzy na podwyżki diet uchwalone przez radnych. Kolejne posiedzenie sądu w sprawie wynagrodzenia odebranego wójtowi odbędzie się w czerwcu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama