III Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej
REKLAMA
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele biznesu, nauki i kultury. Debaty dotyczą m.in. roli kobiet w biznesie, sposobów transferu wiedzy do biznesu, oraz planów inwestycji publicznych i komercyjnych w aglomeracji poznańskiej.
REKLAMA
Jak podkreślił Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, jednym z celów forum jest wspólna dyskusja nad sposobami tworzenia dobrych warunków dla inwestorów, a także integracja środowiska samorządowego i biznesowego.
"Powszechnie wiadomo, że o pomyślności miasta, powiatu i poszczególnych gmin decydują przedsiębiorcy, którzy tworzą miejsca pracy. Przedsiębiorcy powinni kierować się nie tylko swoim interesem, ale powinni mieć też świadomość, że ponoszą pewną odpowiedzialność. Stąd potrzebne jest forum wymiany myśli oraz dyskusja, w jaki sposób rozwijać aglomerację" - powiedział PAP Kruk.
Jak dodał, poszczególne miasta i aglomeracje w Polsce konkurują o inwestorów nie tylko między sobą, ale także z ośrodkami w Europie i na świecie.
REKLAMA
"Władze lokalne mają obowiązek przekonywać przedsiębiorców, że to ich teren jest najlepszym miejscem na osiągnięcie sukcesu. U nas, w aglomeracji poznańskiej, może nie ma najtańszej siły roboczej, ale u nas ta siła robocza jest najlepiej wykształcona" - powiedział Kruk.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Hanoweru i Barcelony. Jak podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański, tamtejsze aglomeracje były tworzone przez dziesięciolecia, w Poznaniu ta idea realizowana jest od trzech lat.
"Przez ten czas udało nam się wiele zrobić. Dla mnie największym sukcesem było powołanie Centrum Badań Metropolitalnych i powstanie Zielonej Księgi, a także powstanie związków odpadowych i komunikacyjnych" - powiedział PAP Grabkowski.
Zieloną księgę Aglomeracji Poznańskiej w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Aglomeracji Poznańskiej. Zapisano w niej 26 programów skupionych wokół pięciu zagadnień: gospodarki przestrzennej, infrastruktury i organizacji transportu, gospodarki i rynku pracy, usług społecznych, oraz zintegrowanego zarządzania i marketingu terytorialnego. To wstępna propozycja, która poddana zostanie konsultacjom, po których powstać ma końcowy dokument programowy przyszłej aglomeracji.
Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej powstało z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jest organizowane przy współudziale Urzędu Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
REKLAMA
REKLAMA