| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Władze Łodzi przekażą premierowi pismo ws. EC-1

Władze Łodzi przekażą premierowi pismo ws. EC-1

Władze Łodzi chcą wysłać do premiera Donalda Tuska list z wyjaśnieniami, dlaczego odkupiły od Fundacji Sztuki Świata budynek zabytkowej elektrociepłowni EC-1, w której miało powstać studio filmowe Davida Lyncha.

To odpowiedź magistratu na list reżysera do premiera, w którym Lynch prosi o interwencję w sprawie EC-1. Jednocześnie - jak zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Łukasz Magin - miasto jest zdeterminowane, by w budynku elektrociepłowni powstało studio amerykańskiego reżysera.

Dodał, że samorząd gotów jest wyposażyć studio i udostępnić je Lynchowi na korzystnych warunkach.

Kilka dni temu władze Łodzi odkupiły EC1 od Fundacji, którą kilka lat temu założyli m.in. Lynch i szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz. Zamierzała ona stworzyć w zabytkowej elektrociepłowni centrum sztuki ze studiem amerykańskiego reżysera. Miał to być jeden z elementów tzw. Nowego Centrum Łodzi. Dwa lata temu Fundacja otrzymała od miasta nieruchomość za 0,1 proc. wartości, czyli niespełna 4 tys. zł. Teraz miasto - na podstawie warunków umowy - postanowiło odkupić ją za taką samą cenę.

W ub. tygodniu Lynch wysłał do premiera Tuska list, w którym napisał m.in. iż jest zaskoczony decyzją władz Łodzi o odkupieniu od Fundacji budynku. Przypomina, że projekt EC1 był nadzieją na rozwój kulturalny miasta i powstania kolejnych inwestycji. Przypomina również, że w projekt był zaangażowany jeden z najwybitniejszych na świecie architektów - Frank Gehry. Zaprojektowany przez niego budynek byłby bardzo ważny dla rozwoju miasta.

Lynch ma też żal do władz Łodzi, że te nie rozmawiały z nim w sprawie odkupu i czuje się wyrzucony z budynku, który oficjalnie mu sprzedano.

W odpowiedzi na pismo reżysera, pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński przesłał w sobotę do Lyncha list, w którym poinformował m.in., że obiekt będzie rewitalizowany, a miasto w żaden sposób nie rezygnuje z zamiaru stworzenia w EC1 studia Lyncha.

W poniedziałek raz jeszcze magistrat zapewnił o realizacji projektu. Wiceprezydent Magin przypomniał jednak, że w kwietniu tego roku Fundacja stwierdziła, że nie znajdzie pieniędzy na wyposażenie obiektów EC-1 i zwróciła się do władz miasta o zabezpieczenie w budżecie całości wydatków na ten cel.

Według miasta wartość projektu to ok. 266 mln zł, a na wyposażenie należałoby wydać kolejnych 40 mln zł. Zdaniem władz Łodzi wydawanie publicznych pieniędzy na przedsięwzięcia nie będące własnością miasta jest nieuzasadnione i dlatego skorzystały one z możliwości odkupienia EC-1 na takich samych warunkach finansowych.

Magin wyjaśnił również, że według wcześniejszej umowy, jaką miasto podpisało z Fundacją, ta mogłaby po pięciu latach od zakończenia projektu zaprzestać swojej działalności zachowując cały majątek powstały w wyniku realizacji projektu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »