REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Władze Łodzi przekażą premierowi pismo ws. EC-1

REKLAMA

Władze Łodzi chcą wysłać do premiera Donalda Tuska list z wyjaśnieniami, dlaczego odkupiły od Fundacji Sztuki Świata budynek zabytkowej elektrociepłowni EC-1, w której miało powstać studio filmowe Davida Lyncha.

To odpowiedź magistratu na list reżysera do premiera, w którym Lynch prosi o interwencję w sprawie EC-1. Jednocześnie - jak zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Łukasz Magin - miasto jest zdeterminowane, by w budynku elektrociepłowni powstało studio amerykańskiego reżysera.

REKLAMA

Dodał, że samorząd gotów jest wyposażyć studio i udostępnić je Lynchowi na korzystnych warunkach.

REKLAMA

Kilka dni temu władze Łodzi odkupiły EC1 od Fundacji, którą kilka lat temu założyli m.in. Lynch i szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz. Zamierzała ona stworzyć w zabytkowej elektrociepłowni centrum sztuki ze studiem amerykańskiego reżysera. Miał to być jeden z elementów tzw. Nowego Centrum Łodzi. Dwa lata temu Fundacja otrzymała od miasta nieruchomość za 0,1 proc. wartości, czyli niespełna 4 tys. zł. Teraz miasto - na podstawie warunków umowy - postanowiło odkupić ją za taką samą cenę.

W ub. tygodniu Lynch wysłał do premiera Tuska list, w którym napisał m.in. iż jest zaskoczony decyzją władz Łodzi o odkupieniu od Fundacji budynku. Przypomina, że projekt EC1 był nadzieją na rozwój kulturalny miasta i powstania kolejnych inwestycji. Przypomina również, że w projekt był zaangażowany jeden z najwybitniejszych na świecie architektów - Frank Gehry. Zaprojektowany przez niego budynek byłby bardzo ważny dla rozwoju miasta.

Lynch ma też żal do władz Łodzi, że te nie rozmawiały z nim w sprawie odkupu i czuje się wyrzucony z budynku, który oficjalnie mu sprzedano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odpowiedzi na pismo reżysera, pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński przesłał w sobotę do Lyncha list, w którym poinformował m.in., że obiekt będzie rewitalizowany, a miasto w żaden sposób nie rezygnuje z zamiaru stworzenia w EC1 studia Lyncha.

REKLAMA

W poniedziałek raz jeszcze magistrat zapewnił o realizacji projektu. Wiceprezydent Magin przypomniał jednak, że w kwietniu tego roku Fundacja stwierdziła, że nie znajdzie pieniędzy na wyposażenie obiektów EC-1 i zwróciła się do władz miasta o zabezpieczenie w budżecie całości wydatków na ten cel.

Według miasta wartość projektu to ok. 266 mln zł, a na wyposażenie należałoby wydać kolejnych 40 mln zł. Zdaniem władz Łodzi wydawanie publicznych pieniędzy na przedsięwzięcia nie będące własnością miasta jest nieuzasadnione i dlatego skorzystały one z możliwości odkupienia EC-1 na takich samych warunkach finansowych.

Magin wyjaśnił również, że według wcześniejszej umowy, jaką miasto podpisało z Fundacją, ta mogłaby po pięciu latach od zakończenia projektu zaprzestać swojej działalności zachowując cały majątek powstały w wyniku realizacji projektu.

"Niegospodarnym wydaje się więc angażowanie tak dużych publicznych pieniędzy w przedsięwzięcie, nad którym po jego zrealizowaniu Łódź nie miałaby żadnej kontroli" - powiedział.

Dodał, że w ciągu kilku najbliższych dni miasto wyśle list ws. EC-1 do premiera Tuska.

Tymczasem Fundacja Sztuki Świata zaprzeczyła słowom wiceprezydenta, że zrezygnowała z wyposażenia budynku. W oświadczeniu przesłanym w poniedziałek do PAP napisano m.in., że w kwietniu poinformowano jedynie władze Łodzi o konieczności zmian w umowie, które wynikały z uwag Europejskiego Banku Inwestycyjnego JASPERS. Jego eksperci zalecili uwzględnienie w projekcie takiego wyposażenia EC-1, by umożliwić prowadzenie tam działalności merytorycznej.

Zdaniem zarządu Fundacji, uwagi banku nie oznaczały, że Fundacja nie wyposaży budynku po zakończeniu prac budowlanych. "Aby zapobiec dalszemu upowszechnianiu błędnej informacji oświadczamy ponownie: Fundacja Sztuki Świata wykona zaciągnięte zobowiązanie do wyposażenia budynku" - napisano w oświadczeniu.

Ponadto poinformowano również, że Fundacja Tumult, której prezesem jest Żydowicz zobowiązała się wobec Fundacji Sztuki Świata do "uczestniczenia w procesie wyposażenia budynku do wartości 1 mln dolarów".

Projekt rewitalizacji EC-1, a także budowa Specjalnej Strefy Sztuki i Camerimage Łódź Center mają być elementami Nowego Centrum Łodzi, które powstać ma na 90-hektarowym rewitalizowanym terenie w środku miasta, w okolicach Dworca Fabrycznego. Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Całość powstać ma do 2015 roku.

Na początku tego roku - głosami radnych SLD i PO - rada miejska nie przyjęła jednak programu budowy za 500 mln zł Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.

Radni uzależnili przystąpienie do realizacji programu od uprzedniego uzyskania jego dofinansowania na poziomie 250 mln zł z funduszy innych niż budżet miasta, w tym unijnych. Po tej decyzji szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz zdecydował o wypowiedzeniu Łodzi umowy na organizację festiwalu. Nadal nie wiadomo też, czy na realizację Strefy Sztuki znajdą się środki unijne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA