REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: Polska demokratyczna stoi samorządem

REKLAMA

Polska demokratyczna stoi samorządem terytorialnym - powiedział w czwartek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystej sesji w 20. rocznicę pierwszych wyborów do odrodzonego samorządu.

Jak podkreślił, wybory 4 czerwca 1989 roku stworzyły nową sytuację, w której "można było powołać samorząd terytorialny". Przypomniał, że w Senacie prace nad przywróceniem samorządu trwały od listopada 1989 roku.

REKLAMA

"Senat jest twórcą samorządu terytorialnego. Ustawy zostały przegłosowane w styczniu 1990 roku, a w maju zostały przeprowadzone wybory do samorządu gminnego" - zaznaczył marszałek.

Ocenił, że wybory do samorządu były "potwierdzeniem demokratycznej drogi odrodzonej Polski, która mogła kształtować swój ustrój polityczny i gospodarczy".

Według Borusewicza, samorząd terytorialny sprawdził się jako dobry gospodarz swoich terenów, jako "dobry gospodarz, który dba o sprawy swoich mieszkańców, ale także ma perspektywę dobra ogólnopaństwowego". Dodał, że "teraz samorząd sprawdza się w trudnej sytuacji powodziowej".

Można powiedzieć, że Polska demokratyczna stoi samorządem terytorialnym - podkreślił marszałek Senatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reforma samorządowa była fundamentalną zmianą, która przyczyniła się do rozwoju kraju - podkreślali w trakcie sesji współautorzy reformy - prof. Jerzy Regulski i prof. Jerzy Stępień.

Regulski zaznaczył, że 27 maja 1989 roku kiedy odbyły się pierwsze wybory samorządowe, był dniem kiedy "odrzucono ideologię jednolitej władzy państwowej tworząc sferę spraw publicznych wyjętych z zarządzania władz centralnych".

Zarówno Regulski, jak i Stępień, zwrócili uwagę, że reforma samorządowa była przełomową zmianą ustroju państwa, która miała decydujący wpływ na życie Polaków. Zaznaczyli, że gminom powierzono dużą część majątku państwowego.

"Samorządność może istnieć w państwie zdecentralizowanym, gdzie poszczególne grupy obywateli mogą samodzielnie podejmować decyzje ich dotyczące i nie są podporządkowane presjom narzucanym odgórnie" - powiedział Regulski.

"Interesy polski resortowej są sprzeczne z interesami samorządów" - dodał Regulski. Podkreślił też, że istnieje obecnie "wielki problem z upartyjnieniem władz lokalnych". Jego zdaniem należy się zastanowić jak odpartyjnić samorządy.

Stępień stwierdził z kolei, że "niezrozumiałe" jest używanie ordynacji proporcjonalnej w wyborach samorządowych. Jego zdaniem, trzeba się zastanowić nad jej zmianami.

Senat ma jeszcze w czwartek przyjąć uchwałę w 20. rocznicę wyborów do odrodzonego samorządu terytorialnego. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie uznanie tym wszystkim obywatelom, bez udziału których sukces reformy samorządowej byłby niemożliwy. To oni, pełni zapału, podjęli się trudu praktycznego wcielania w życie idei samorządności. Swoim działaniem przywrócili poczucie, że podejmowanie działań na rzecz lokalnych społeczności ma sens. Z perspektywy "małych ojczyzn" najlepiej widać, jak zmieniała się Polska" - czytamy w uchwale.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA