reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zatrudnienie w urzędach stale rośnie – winny rząd

Zatrudnienie w urzędach stale rośnie – winny rząd

W ciągu roku zatrudnienie w samorządach wzrosło łącznie o ok. 22 tys. pracowników – podał Dziennik Gazeta Prawna. Samorządy nie zaprzeczają – zatrudniają, bo rząd zleca im coraz więcej zadań.

W 2009 roku mimo powszechnej walki z kryzysem połączonej z wysiłkami pracodawców na rzecz zmniejszania kosztów, liczba osób zatrudnionych w samorządzie wzrosła do 244 tys. Rok wcześniej samorządy zatrudniały 222 tys. pracowników.

Nie jest to jednak skutek beztroskiego tworzenia nowych stanowisk pracy przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast – twierdzą samorządowcy. Nowe etaty są konieczne ponieważ przepisy sukcesywnie zwiększają odpowiedzialność jednostek i nakładają na nie nowe obowiązki.

Zmienione zasady wywłaszczeń gruntów, obowiązki wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dysponowania funduszami unijnymi, postępująca informatyzacja administracji – to tylko niektóre dziedziny wymuszające na samorządach tworzenie nowych miejsc pracy. A jeśli urzędy chcą zatrudniać specjalistów muszą oferować im wynagrodzenie porównywalne z tym jakie proponują prywatni pracodawcy – stwierdza na łamach DGP Adam Habryko – sekretarz Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nie podważając twierdzenia o rosnących zadaniach samorządów, eksperci zauważają jednak, że z formalnego punktu widzenia stworzenie nowego stanowiska w gminie jest rezultatem jednostkowej decyzji wójta czy burmistrza, dlatego rzeczywiste zapotrzebowanie na danego specjalistę może niekiedy budzić wątpliwości. Lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie kompetencji do decydowania o nowym etacie w ręce rady gminy. Kolegialność ciała podejmującego decyzję byłaby gwarantem obiektywnego i rzetelnego umotywowania przyczyn tej decyzji.

Czy obecnie funkcjonujące przepisy wymagają zmiany? Czy decyzja o utworzeniu nowego miejsca pracy w samorządzie powinna należeć do rady? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz dyskusji na forum.

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama