| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zatrudnienie w urzędach stale rośnie – winny rząd

Zatrudnienie w urzędach stale rośnie – winny rząd

W ciągu roku zatrudnienie w samorządach wzrosło łącznie o ok. 22 tys. pracowników – podał Dziennik Gazeta Prawna. Samorządy nie zaprzeczają – zatrudniają, bo rząd zleca im coraz więcej zadań.

W 2009 roku mimo powszechnej walki z kryzysem połączonej z wysiłkami pracodawców na rzecz zmniejszania kosztów, liczba osób zatrudnionych w samorządzie wzrosła do 244 tys. Rok wcześniej samorządy zatrudniały 222 tys. pracowników.

Nie jest to jednak skutek beztroskiego tworzenia nowych stanowisk pracy przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast – twierdzą samorządowcy. Nowe etaty są konieczne ponieważ przepisy sukcesywnie zwiększają odpowiedzialność jednostek i nakładają na nie nowe obowiązki.

Zmienione zasady wywłaszczeń gruntów, obowiązki wynikające z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i dysponowania funduszami unijnymi, postępująca informatyzacja administracji – to tylko niektóre dziedziny wymuszające na samorządach tworzenie nowych miejsc pracy. A jeśli urzędy chcą zatrudniać specjalistów muszą oferować im wynagrodzenie porównywalne z tym jakie proponują prywatni pracodawcy – stwierdza na łamach DGP Adam Habryko – sekretarz Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nie podważając twierdzenia o rosnących zadaniach samorządów, eksperci zauważają jednak, że z formalnego punktu widzenia stworzenie nowego stanowiska w gminie jest rezultatem jednostkowej decyzji wójta czy burmistrza, dlatego rzeczywiste zapotrzebowanie na danego specjalistę może niekiedy budzić wątpliwości. Lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie kompetencji do decydowania o nowym etacie w ręce rady gminy. Kolegialność ciała podejmującego decyzję byłaby gwarantem obiektywnego i rzetelnego umotywowania przyczyn tej decyzji.

Czy obecnie funkcjonujące przepisy wymagają zmiany? Czy decyzja o utworzeniu nowego miejsca pracy w samorządzie powinna należeć do rady? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz dyskusji na forum.

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »