REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy komentują projekt ws. usuwania skutków powodzi

REKLAMA

Samorządowcy pozytywnie oceniają przedstawiony we wtorek przez ministra Michała Boniego propozycje rozwiązań prawnych w sprawie usuwania skutków majowej i czerwcowej powodzi. Dodają jednak, że należy poczekać na jej efekty.

Wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek podkreślił, że cieszy go szybkie i odpowiedzialne działanie rządu, jeśli chodzi o przygotowanie takiego projektu. "Poczekajmy teraz na efekty" - dodał.

REKLAMA

Kołoczek ocenił pozytywnie m.in. rządowe zapowiedzi wsparcia rolników. "Myślę, że teraz bardzo nam brakuje informacji, jak pomóc rolnikom inaczej niż za pośrednictwem tanich kredytów. (...) Kredyt to kredyt. Tu chodzi o przypadki, gdy ktoś stracił wszystkie uprawy, a żyje z rolnictwa. Może nie zalało mu domu, ale nie ma się z czego wyżywić. Tu jest potrzebna pomoc" - mówił.

Przedstawiony przez Boniego projekt zakłada m.in., że osoby zamieszkujące na terenach rolniczych, dotkniętych powodzią, będą mogły w ramach Funduszu Pracy, być kierowane do usuwania skutków powodzi. "To szczególnie istotne dla tych, którzy stracili uprawy w tym roku, ponieważ zwiększy ich dochody" - mówił we wtorek minister.

Czechowice-Dziedzice znalazły się na liście MSWiA 14 najbardziej poszkodowanych gmin przez powódź.

REKLAMA

Wicestarosta opolski Krzysztof Wysdak ocenił, że w rządowych propozycjach nie ma nic zaskakującego. "Są to rozwiązania istniejące już w ustawach. Teraz rząd mówi, że będzie można z tego korzystać" - powiedział Wysdak. Dodał, że sformułowane przez Boniego propozycje to "na razie idee, bez konkretnych przepisów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysdak podkreślił, że pokrycie pensji do wysokości przeciętnego wynagrodzenia dla pracodawców, którzy mieli duże straty, było możliwe również po powodzi w 1997 roku. "Moi znajomi prowadzący działalność mogli skorzystać z tej propozycji, a nawiasem mówiąc Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych właśnie od tego jest" - zaznaczył.

Wicestarosta opolski pozytywnie ocenił rządową propozycję, by pracodawca mógł zatrudniać swoich pracowników, otrzymując środki na wynagrodzenia i dodatki z Funduszy Pracy. "To jest dobry pomysł. To pomoże firmom, które poniosły straty, nie produkują i muszą posprzątać. Jeśli na czas tego sprzątania dostaną pieniądze to będzie to dla nich duża ulga" - argumentował Wysdak.

REKLAMA

Pytany o kwestię kierowania przez starostę bezrobotnych do prac przy usuwaniu skutków powodzi zaznaczył, że nie wiadomo na czyj wniosek ma się to odbyć. "Czy to starosta "w mądrości swojej" ma zrobić, czy wnioski o takie działania składają gminy? Myślę, że gminy najlepiej wiedzą ile i jakiej pomocy potrzebują, a prace interwencyjne to ich domena" - wyjaśnił.

Wysdak nie wróży na Opolszczyźnie wielkiego powodzenia pomysłowi, aby osoby zamieszkujące na terenach rolniczych dotkniętych powodzią mogły być - w ramach Funduszu Pracy - kierowane do usuwania jej skutków. "Na naszym terenie raczej należy się spodziewać, że taki rolnik, który stracił zasiewy wyjedzie do pracy do Holandii, albo będzie kombinował jak kupić paszę, żeby wykarmić zwierzęta przynajmniej do końca procesu produkcyjnego" - ocenił wicestarosta.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 roku zakłada m.in., że osoby, które nie mogły dotrzeć do miejsca pracy z powodu powodzi będą miały usprawiedliwione nieobecności. W sytuacji, gdy pracodawca miał duże straty i nie ma możliwości wypłacania wynagrodzenia - z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - będzie możliwość pokrycia tych pensji, do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawca, który poniósł duże straty będzie mógł - w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych - zatrudniać swoich pracowników, otrzymując środki na wynagrodzenia i dodatki z Funduszu Pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA